Alternatywne źródła energii -

zalety i wady

Zapotrzebowanie na energię elektryczną stale rośnie, dlatego warto przyjrzeć się rozwiązaniom, które dostarczą energii, a jednocześnie nie obciążą środowiska. Alternatywne źródła energii pozwalają nie tylko chronić krajobraz przed działaniem szkodliwych czynników, ale i uzyskać większą niezależność. Dzięki nim nie musimy martwić się podwyżkami rachunków lub tym, że taka energia nagle nam się wyczerpie. 

Co to są alternatywne źródła energii?

Należy zacząć od tego, czym właściwie jest alternatywne źródło energii. Jest to rodzaj otrzymywania energii bez konieczności udziału dostawców. Wykorzystuje się ją do zasilania miast, zakładów, a także małych gospodarstw domowych.

Takie zasoby odnawiają się w naprawdę krótkim czasie, a ponadto nie są szkodliwe dla środowiska. Umożliwiają ograniczenie zużycia tlenu oraz pozyskiwania paliw kopalnych.

Alternatywne źródła energii w Polsce to przede wszystkim energia słoneczna, wiatrowa, wodna, geotermalna oraz biomasy. Ich najważniejszą zaletą jest ochrona środowiska przed negatywnym działaniem czynników chemicznych oraz ograniczenie wydobywania paliw kopalnych i zużycia tlenu.

W poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii – energia wodna

Energia wodna to alternatywne źródło energii, które jest wykorzystywane już od wielu lat – kiedyś używano jej do nawadniania pól oraz napędzania kół wodnych i turbin w młynach czy zakładach przemysłowych. Dziś energię wody stosuje się do budowy elektrowni zaporowych i przemysłowych na rzekach oraz otwartych zbiornikach wodnych. Z kolei morza i oceany wykorzystuje się, by otrzymać energię fal, prądów morskich i pływów. Choć elektrownie wodne różnią się od siebie rodzajem oraz zasadą działania, wszystkie mają ten sam cel – przekształcić energię potencjalną wody na kinetyczną, która następnie przemieniana jest w prądnicach w energię elektryczną. Energetyka wodna zajmuje wysoką pozycję w Europie, w porównaniu do innych odnawialnych źródeł energii. Niezaprzeczalnym liderem jest Norwegia, w której energia wodna stanowi aż 98% energii elektrycznej.

Zalety energetyki wodnej

 • jest tania w eksploatacji
 • nie produkuje odpadów poprodukcyjnych
 • może pełnić funkcję zabezpieczenia przeciw powodziom

Wady energetyki wodnej

 • wywiera niekorzystny wpływ na środowisko naturalne, np. faunę i florę
 • jej praca uzależniona jest od pogody
 • stosunkowo droga w budowie

Energia słoneczna jako odnawialne źródło energii

Słońce jest głównym źródłem energii na całym świecie, a jego wykorzystanie stale się zwiększa, w związku z czym energię słoneczną można wykorzystać na wiele sposobów. Pierwszym rozwiązaniem jest konwersja fototermiczna, polegająca na przetwarzaniu energii słonecznej w energię cieplną. Przykładem takiego działania są kolektory słoneczne, których używa się w celu podgrzewania ciepłej wody użytkowej – np. do mycia czy gotowania.

Kolejnym wyjściem jest konwersja fotowoltaiczna, czyli wykorzystywanie słońca przy produkcji prądu elektrycznego, otrzymywanego przy użyciu instalacji fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne przemieniają prąd stały na prąd przemienny, a nadmiar nagromadzonej energii może zostać przez nie zmagazynowany. Montaż fotowoltaiki pozwala zyskać niezależność od dostawców, jednocześnie przyczyniając się do dbania o środowisko. Panele fotowoltaiczne będą działać nawet przy zachmurzeniu, gradzie czy deszczu; sprawdzą się nie tylko w domach, ale i w gospodarstwach rolnych czy firmach.

Ostatnią opcją jest konwersja fotochemiczna, czyli fotosynteza, polegająca na przemianie energii promieniowania słonecznego w energię chemiczną. Wszystkie te rodzaje stanowią alternatywne źródła energii elektrycznej.

Zalety energetyki słonecznej

 • jest tania w eksploatacji
 • nie wymaga szczególnej konserwacji
 • nie wpływa negatywnie na środowisko

Wady energetyki słonecznej

 • często zajmuje duże obszary
 • jej montaż może wiązać się z koniecznością inwestycji
panele fotowoltaiczne

Alternatywne źródła energii – energia geotermalna

Energia geotermalna uwalniana jest podczas rozpadu promieniotwórczych izotopów – głównie uranu, potasu oraz toru – wewnątrz Ziemi – a dokładniej w jej płaszczu. Woda o temperaturze 40–90°C może być stosowana do produkcji ciepła użytkowego, upraw szklarniowych czy w przemyśle. Z kolei woda, która osiągnie temperaturę minimum 150°C, wykorzystywana jest do produkcji energii elektrycznej. Jest to świetny sposób na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w celu ogrzewania gospodarstwa.

Zalety energetyki geotermalnej

 • jej zasoby są zawsze dostępne – niezależnie od pogody
 • jest tania w eksploatacji
 • nie działa szkodliwie na środowisko

Wady energetyki geotermalnej

 • wymaga dużych nakładów inwestycyjnych
 • w trakcie eksploatacji mogą wydzielać się gazy cieplarniane

Energia wiatrowa jako źródła konwencjonalne

Technologia elektrowni wiatrowych nieustannie się rozwija. Do jej produkcji używa się turbin wiatrowych, które mogą być skupione w farmy wiatrowe. Od czego zależy ilość energii, jaką będą w stanie wyprodukować? Zarówno od siły wiatru, jak i częstotliwości, z jaką występuje na określonym terytorium. Zastosowanie energii wiatrowej to świetny sposób, by zadbać o środowisko naturalne. Liderami w jej wykorzystaniu w Europie są Niemcy i Hiszpania. Najkorzystniejsze warunki w Polsce to niewątpliwie przełęcze górskie oraz obszary nadmorskie.

Zalety energetyki wiatrowej

 • nie generuje praktycznie żadnych kosztów
 • można wykorzystać ją natychmiast
 • przetworzenie jej na energię elektryczną jest bardzo proste

Wady energetyki wiatrowej

 • zajmuje dużo miejsca i wpływa na krajobraz
 • może generować hałas
 • można wykorzystać ją tylko w obszarach ze stałymi wiatrami

Energia biomasy jako źródło energii alternatywnej

Czym właściwie jest biomasa? Jest to najstarsze odnawialne źródło energii, obejmujące wszelkie odpady przemysłowe, komunalne i z produkcji rolnej, a także osady ściekowe i pozostałości drzewne, takie jak gałęzie czy korzenie. Można ją bezpośrednio spalić lub przetworzyć na biopaliwo, na przykład słomę, siano, biodiesel czy też mieszaniny gazów. Biopaliwa płynne stosuje się do zasilania samochodów, a energię otrzymaną ze spalania biogazu można wykorzystać także w celu ogrzania budynków oraz gotowania.

Zalety energetyki biomasy

Wady energetyki biomasy

 • może przyczyniać się do zmniejszenia bioróżnorodności upraw
 • wiąże się z utrudnionym transportem i magazynowaniem surowców
 • niektóre surowce są ograniczone sezonowo

Strefa Energii wspiera alternatywne źródła energii

W Strefie Energii stawiamy przede wszystkim na ekologię. Chętnie pomożemy wszystkim, którzy również dbają o dobro naszej wspólnej planety. Przeprowadzamy naszych klientów przez cały proces montażu fotowoltaiki – zaczynając od bezpłatnej wizualizacji i prowadzeniu dokumentacji, kończąc na opiece poinstalacyjnej. Wystarczy, że umówisz się na bezpłatną wycenę.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Podziel się artykułem

Zapraszamy
do kontaktu

Pozostaw dane kontaktowe w formularzu lub skontaktuj się z nami pod numerem:
+48 535 989 535

Dziękujemy za wysłanie formularza!
*Pola obowiązkowe

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu.
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.