3 mity na temat pompy ciepła
O pompie ciepła podobnie jak o fotowoltaice krąży wiele mitów. W poniższym artykule przedstawimy 3 mity na temat pompy ciepła typu monoblok. Dla przypomnienia pompa powietrzna dzieli się na pompę split i monoblok. Czym się różni pompa split od monoblok? Różnica między tymi typami pomp polega na tym, że pompa typu SPLIT jest łatwiejsza do wykonania jeśli chodzi o produkcję. Natomiast MONOBLOK są droższe w produkcji, ponieważ dba się w nich o parametry akustyki, aby działała bardzo cicho. Przejdźmy więc do omówienia 3 mitów na temat pompy ciepła.
Gdy nie ma prądu pompa ciepła zamarza
W Polsce rzadko zdarzają się bardzo mroźne zimy. Jednak nie oznacza to, że pompa ciepła nie ma zabezpieczenia na wypadek skrajnie niskich temperatur. Pompa ciepła z wodą lub solanką wykorzystuje glebę lub wodę gruntową jako źródło energii. A przecież temperatura z tych źródeł jest stała zazwyczaj przez cały rok, dlatego nie ma się co martwić o mrozy. W przypadkach, gdy na zewnątrz robi się zimniej, pomaga element grzejny w pompie ciepła. Grzałka w pompie działa na prąd, więc w wypadku kiedy nie ma prądu faktycznie mogłoby być niebezpiecznie. W takim wypadku do zamarznięcia mogłoby dojść w instalacji wodnej. Czyli odcinku w pompie ciepła biegnącym od urządzenia do instalacji w budynku. Aby zapobiec sytuacji zamarznięcia należy zamontować awaryjne zawory spustowe. Jeśli temperatura czynnika w pompie ciepła spadnie poniżej bezpiecznej granicy – zawory otworzą się i wymiennik pompy oraz rury są opróżniane z wody.
Pompa ciepła NIE działa przy ujemnych temperaturach?
To nieprawda, że pompa ciepła nie działa w bardzo niskich temperaturach ponieważ nowoczesne pompy ciepła bez problemu pracują w nawet -20 stopni Celsjusza.
Gdy temperatura spadnie poniżej -25°C w pompach Załącza się dodatkowe źródło energii, najczęściej jest to grzałka elektryczna, która dostarcza brakującą porcję energii. W niektórych pompach znajduje się też dodatkowy wymiennik ciepła i zawory rozprężne, które umożliwiają pracę urządzenia w bardzo niskich temperaturach. Czyli faktycznie w bardzo niskich temperaturach załączają się zabezpieczające grzałki elektryczne, ale pompa ciepła cały czas działa.
Pompa ciepła jest droga w utrzymaniu !
Wiele osób uważa, że pompa ciepła jest droga w utrzymaniu przez wykorzystanie dużej ilości energii elektrycznej. W pompie ciepła tylko 25% energii elektrycznej pobieranej jest z zewnątrz do pracy sprężarki. Nowoczesne pompy z 1 kW energii elektrycznej potrafią przekazać do budynku nawet do 5 kW ciepła. Natomiast 75% energii do ogrzewania i chłodzenia budynków pompy ciepła wykorzystują energię skumulowaną w powietrzu. Dzięki temu, że większość energii pobierana jest z powietrza to spokojnie możemy zaliczać to urządzenia grzewcze do grona rozwiązań ekologicznych. A dzięki połączeniu pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej te będą pracować w 100% eko. Jeśli instalacja pompy ciepła jest fachowo zaprojektowana i odpowiednio ustawiona to można być spokojnym o swoje rachunki. Jeśli porównamy pompę ciepła do oleju lub gazu, koszty eksploatacji są tu znacznie niższe. Pisaliśmy już o najtańszych systemach grzewczych dla domu, gdzie pompa ciepła jest na pierwszym miejscu. Link do artykułu poniżej