Panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne –

różnice i podobieństwa

Nie da się ukryć, że fotowoltaika to technologia, która podbija nie tylko polski, ale i światowy rynek energetyczny. Darmowy prąd ze słońca, jeszcze kilkanaście lat temu wydawał się niemal niemożliwy, a teraz? Jest dostępny na wyciągnięcie ręki! Właśnie rozpoczyna się kolejna instalacja w domu obok. Tylko zaraz, czy to na pewno fotowoltaika? A może kolektory słoneczne?

Panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne? Oba rodzaje są widoczne na dachu domu z cegły

Panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne – różnice i podobieństwa.

Panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne? Na pierwszy rzut oka te dwie technologie mają ze sobą wiele wspólnego. Choć może się tak na początku wydawać to wystarczy jedna, zasadnicza różnica, aby zobaczyć, że fotowoltaika i kolektory słoneczne to dwie zupełnie różne rzeczy. Zarówno panele, jak również kolektory czerpią moc ze słońca, którą następnie zamieniają w… no właśnie, w co?

Fotowoltaika i kolektory słoneczne – jak to działa?

Głównym podobieństwem pomiędzy panelami fotowoltaicznymi, a kolektorami słonecznymi jest wykorzystywanie słońca do produkcji energii. Oznacza to, że obie technologie są ekologiczne i wytwarzają wyłącznie zieloną moc. Podstawową różnicą jest jednak to, co później się z tą energią dzieje…

Tutaj pojawia się właśnie największa różnica, która pokazuje wyższość fotowoltaiki nad kolektorami słonecznymi. Za pomocą paneli fotowoltaicznych jesteśmy w stanie wyprodukować darmowy prąd ze słońca i zasilać całą elektronikę w domu. Lodówka, telewizor, komputer czy odkurzacz – korzystanie z tych wszystkich rzeczy może nie kosztować Cię nawet złotówki! Jak to możliwe?

Promienie słoneczne padające na panele fotowoltaiczne zostają zamieniane na prąd elektryczny. Następnie trafia on do urządzenia nazywanego inwerterem lub falownikiem. Jego zadanie to zamiana prądu stałego na prąd przemienny, który płynie w naszych gniazdkach. Co istotne, jeśli produkujemy więcej prądu niż zużywamy, to możemy go później “odebrać”. Wiosną i latem produkcja energii z paneli jest wyższa niż jesienią oraz zimą, więc nadprodukcje z najlepszych miesięcy odbierzemy, gdy pogoda nie będzie tak słoneczna. 

Kolektory słoneczne nie produkują prądu. Wytwarzają energię cieplną. Służą jedynie do podgrzewania wody. Nie ma możliwości, aby ta technologia mogła zasilić inne urządzenia, jak jest w przypadku paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika i kolektory słoneczne – gdzie zamontować?

Zarówno w przypadku paneli fotowoltaicznych, jak i kolektorów słonecznych montaż na dachu jest najczęstszym, ale nie jedynym rozwiązaniem. Zapewne obie te technologie są często mylone, ponieważ na pierwszy rzut oka wyglądają dosyć podobnie. Wystarczy jednak trochę lepiej się przypatrzyć, aby zobaczyć znaczące różnice w wyglądzie.

Najczęściej montaż instalacji fotowoltaicznej następuje na dachu. Nie ma jednak żadnego problemu, aby stała obok – na gruncie. Decyzja o instalacji fotowoltaiki na ziemi wiążę się najcześciej ze skomplikowanym kształtem dachu lub niechęcią do ingerowania w wygląd domu. W Strefie Energii już na pierwszym spotkaniu z doradcą otrzymasz wizualizację instalacji, dzięki czemu nie ma niespodzianki w przypadku montażu.

Co szybciej się zwróci – montaż paneli fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych?

Dlaczego fotowoltaika to pewna inwestycja? To bardzo proste! Rachunki za prąd niższe nawet o 90%. W ten sposób inwestycja zwróci się nawet w ciągu 5 lat! Każdy kolejny rok pracy instalacji fotowoltaicznej to wyłącznie czysty zysk. Patrząc na gwarancję elementów całej instalacji, możesz być pewien, że inwestycja zwróci się wielokrotnie! 

W przypadku instalacji kolektorów słonecznych czas zwrotu inwestycji może być dłuższy. Wynosi on nawet 2 razy dłużej, czyli około 10 lat.

Czy można jednocześnie korzystać z kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika wraz z kolektorami słonecznymi może doskonale się uzupełniać. Jedyne co potrzeba, to wystarczająco miejsca na dachu. O to jednak zazwyczaj nie jest trudno.

Zarówno fotowoltaika dla domu jak i fotowoltaika dla firmy to pewne rozwiązanie na redukcję kosztów. Skontaktuj się z naszym doradcą, aby otrzymać bezpłatną wycenę instalacji fotowoltaicznej i wizualizację już na pierwszym spotkaniu! 

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Podziel się artykułem

Zapraszamy
do kontaktu

Pozostaw dane kontaktowe w formularzu lub skontaktuj się z nami pod numerem:
+48 535 989 535

Dziękujemy za wysłanie formularza!
*Pola obowiązkowe

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu.
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.