Fotowoltaika to technologia, która gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne oraz pozwala zaoszczędzić znaczne kwoty na rachunkach za prąd. Warto jednak wiedzieć, czy jest to bezpieczna technologia i jak o to bezpieczeństwo zadbać.
Czy panele fotowoltaiczne są bezpieczne?
Fachowcy, którzy mają do czynienia nie tylko z panelami fotowoltaicznymi, ale i szeroko pojętą elektryką, najlepiej zdają sobie sprawę, że wszystko musi być dobrze zamontowane i bezpieczne dla użytkowników. Nieprawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej może sprawić, że wystąpi nawet zagrożenie pożarowe. Dlatego tak ważne jest, aby założeniem paneli fotowoltaicznych zajęli się doświadczeni specjaliści. Jako Strefa Energii przykładamy olbrzymią wagę do bezpieczeństwa. Posiadamy własne ekipy instalatorskie, które od wielu lat specjalizują się w montażu instalacji fotowoltaicznych. Tym właśnie sposobem możemy zagwarantować najdoskonalszy montaż i minimalizację ryzyka związanego z posiadaniem własnej elektrowni słonecznej.
Zły montaż to tylko jeden z powodów, przez który może istnieć zagrożenie pożarowe. Równie istotne jest używane wyłącznie certyfikowanych urządzeń. W Strefie Energii pracujemy wyłącznie na najwyższej jakości produktach. Posiadamy w swojej ofercie tylko elementy, które posiadają niezbędne certyfikaty.
- moduły fotowoltaiczne, które przeszły odpowiednie, rygorystyczne testy,
- najwyższej jakości falowniki, które posiadają odpowiednie zabezpieczenia przed zwarciem czy przeciążeniem,
- nawet najmniejsze elementy, takie jak kable czy wtyczki posiadające odpowiednie zabezpieczenia
Fotowoltaika – zmiany w prawie przeciwpożarowym
Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Wraz z rozwojem technologii trzeba wdrażać również nowe rozwiązania, które wpłyną na jego poprawę. Tym razem chodzi o bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej.
We wrześniu 2020 roku miała miejsce ważna zmiana w prawie budowlanym. Wprowadziła ona nowe wymogi na właścicielach elektrowni słonecznych. Obowiązują jednak wyłącznie przy montażu instalacji o mocy większej niż 6,5 kW. Każda instalacja fotowoltaiczna o wyższej mocy będzie musiała być uzgodniona z rzeczoznawcą w sprawie zabezpieczenia przeciwpożarowego. Co więcej, należy zgłosić fakt posiadania takiej instalacji do straży pożarnej. Wprowadzone zmiany mają pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa i są odpowiedzią, na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką. Z roku na roku liczba instalacji znacząco się zwiększa.
Ochrona instalacji fotowoltaicznej, a zagrożenie pożarowe – jak zabezpieczyć fotowoltaikę przed pożarem?
W celu poprawy bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznej można zastosować wiele elementów. Przykładowo, wyłączniki nadprądowe zabezpieczają moduły oraz przewody przed przeciążeniem i zwarciem, co w konsekwencji może wywołać pożar. Równie istotne są wyłączniki różnicowoprądowe, które również minimalizują ryzyko powstania pożaru w wyniku uszkodzenia instalacji.
W przypadku, gdy obawiamy się, że technologia może zawieść, należy pomyśleć o kolejnej bardzo ważnej rzeczy. Jednym z kluczowych elementów bezpieczeństwa jest możliwość awaryjnego, ale i bezpiecznego odłączenia instalacji fotowoltaicznej. Służą do tego tak zwane rozłączniki.
Opieka poinstalacyjna
Bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem. Właśnie dlatego w ramach naszej kompleksowej usługi gwarantujemy, tak zwaną opiekę poinstalacyjną. Jeżeli masz wątpliwości co do działania swojej własnej elektrowni słonecznej możesz skontaktować się z nami, a my sprawdzimy, czy wszystko funkcjonuje prawidłowo. Poznaj dokładną ofertę instalacji fotowoltaicznej dla domu i firmy!