Wraz ze zwiększającą się świadomością społeczeństwa, coraz bardziej zyskuje na popularności temat ekologii. Jednym z kroków ku dbaniu o planetę jest montaż paneli fotowoltaicznych – zarówno na dachach domów, a także gospodarstw rolnych. W jaki sposób fotowoltaika wpływa na ekologię?
Ekologia – na co musimy uważać?
Zbyt duża emisja dwutlenku węgla, produkcja smogu, efekt cieplarniany, rosnąca dziura ozonowa… Nasza planeta jest narażona na coraz większe niebezpieczeństwa. Ekolodzy są zgodni – wszyscy musimy działać szybko, zanim będzie za późno. Jeżeli zastanawiasz się, jak możesz wpłynąć na obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, przychodzimy z podpowiedzią: dzięki fotowoltaice.
Fotowoltaika a ekologia
Chcąc zmienić świat, tak naprawdę powinniśmy zacząć od siebie – to, ile energii zużywa każdy z nas, ma ostatecznie największy wpływ na całość produkowanej energii. Stale rosnąca emisja dwutlenku węgla najbardziej wpływa na pogłębianie efektu cieplarnianego. Im więcej osób zdecyduje się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, do których należy fotowoltaika, tym szybciej uda nam się zatrzymać katastrofę ekologiczną. Klienci Strefy Energii – zadowoleni posiadacze instalacji fotowoltaicznych – są tego świadomi i mówią o tym głośno – m.in. w serii „Zostań autorytetem” na naszym kanale na YouTubie.
Na zanieczyszczenie powietrza szczególną uwagę powinni zwrócić mieszkańcy Małopolski. Fraza „panele fotowoltaiczne Kraków” nie bez powodu coraz szybciej zyskuje na popularności. Krakowski smog nie pozostaje obojętny nie tylko dla środowiska, ale też zdrowia populacji, dlatego dobrym pomysłem na walkę z nim jest czysta energia fotowoltaiczna.
Systemy fotowoltaiczne vs konwencjonalne źródła energii
Konwencjonalne źródła energii, czyli węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny przyczyniają się do niszczenia ekosystemu. Ich spalanie jest bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego. Dochodzi do uwalniania do powietrza niebezpiecznych ilości gazów cieplarnianych, pyłów oraz zanieczyszczeń powodujących smog. Natomiast produkcja energii z fotowoltaiki, należącej do odnawialnych źródeł energii, w żaden sposób nie wpływa na gospodarkę naturalną. Nie emitują one dwutlenku węgla, nie spalają paliw kopalnych ani też nie zawierają żadnych substancji, którym groziłoby ulotnienie się wskutek fizycznego uszkodzenia.
Fotowoltaika jako odnawialne źródło energii
Do źródeł czystej energii zalicza się energię geotermiczną, słoneczną, wodną i wiatrową. Co sprawia, że przewagę ma fotowoltaika? Przede wszystkim prostota instalacji. Panele są proste w montażu, łatwe w obsłudze i mogą być zamontowane niemal wszędzie – zarówno na dachu, jak i gruncie. Kolejną zaletą jest ich głośność, a raczej jej brak – dzięki temu jest bezpieczna dla okolicznych zwierząt. Ich duża żywotność to kolejna cecha korzystna dla ekologii. Fotowoltaika zapewnia także niezależność energetyczną.
O tym, jak bardzo ekologiczna będzie instalacja fotowoltaiczna, decyduje jakość zastosowanych paneli oraz komponentów użytych podczas jej budowy. W Strefie Energii pracujemy wyłącznie na certyfikowanym sprzęcie od najlepszych producentów. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule na naszym blogu.
Fotowoltaika sposobem na niezależność
O tym, że panele fotowoltaiczne są pewną inwestycją, pewnie już dobrze wiesz. Okazuje się, że takie inwestycje mają również wpływ na niezależność energetyczną danego kraju. Wraz ze wzrostem energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych zwiększa się bezpieczeństwo energetyczne. Ponadto umożliwia choć stopniowe uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców źródeł energii elektrycznych, takich jak ropa naftowa czy gaz.
Przykładem mogą być dla nas Niemcy, w których w ciągu ostatnich 4 latach udział odnawialnych źródeł energii zwiększył się z 34% do 52%. W minionym roku ilość energii pochodzącej z OZE była większa od tej z konwencjonalnych źródeł energii.
Strefa Energii wspiera ekologię
W Strefie Energii wiemy, jak duże znaczenie ma ekologia. Chcemy pomóc każdemu, kto tak jak my, pragnie bardziej zadbać o planetę – dlatego oferujemy bezpłatną konsultację z naszym specjalistą. Zapoznamy Cię z potencjalnymi kosztami, odpowiemy na najbardziej nurtujące pytania, a także zapewnimy opiekę poinstalacyjną.