Fotowoltaika w Małopolsce

sposób na zanieczyszczone powietrze

Polska od dłuższego czasu pretenduje do niechlubnego tytułu stolicy smogu. Według raportów Europejskiej Agencji Środowiska jesteśmy w czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów w Unii Europejskiej. Wśród 55 miast Unii z najgorszą kondycją powietrza, aż 33 leży w południowej i centralnej Polsce. W tym znaczna większość zlokalizowana jest w granicach województwa małopolskiego. Czy fotowoltaika w Małopolsce przyczyni się do poprawy powietrza w naszym kraju?

fotowoltaika w malopolsce zdjecie realizacji  z drona strefa energii

Skąd bierze się tak zanieczyszczone powietrze w naszym kraju? Emisja smogu to przede wszystkim efekt ogrzewania budynków za pomocą węgla i paliw kopalnianych. Co roku w Polsce sprzedawanych jest ok. 200 tys. kotłów i szacuje się, że ok. 70% posiada nieodpowiednie parametry emisyjne. W popularnych kopciuchach często pali się nieodpowiednimi materiałami – mułem i miałem – o wysokiej zawartości siarki czy chloru.

Wiele krajów Unii Europejskiej tego typu materiałów w ogóle nie dopuszcza do sprzedaży. Z kolei w Polsce jeszcze do niedawna nie było norm regulujących jakość węgla przeznaczonego dla gospodarstw domowych. Jednak dramatyczna jakość powietrza zmusiła władze do działania i w kolejnych województwach przyjmowane są tzw. uchwały antysmogowe. Fotowoltaika w Małopolsce stała się sposobem na czystsze powietrze.

Fotowoltaika w Małopolsce

Pierwszym miastem, które zdecydowało się na taki krok był Kraków. Od jakiegoś czasu władze województwa małopolskiego bardzo poważnie potraktowały kwestię słabej kondycji powietrza i aktywnie wspierają wszelkie inicjatywy związane z poprawieniem jej. Dzięki licznym programom wsparcia i dotacjom do fotowoltaiki Małopolska powoli przestawia się na czyste powietrze i odnawialne źródła energii.

fotowoltaika w malopolsce duża realizacja strefa energii

Odnawialne źródła energii zyskują na mocy

Eksperci zajmujący się badaniami nad klimatem zgodnie twierdzą, że przechodzenie na czyste źródła energii jest najlepszym i najbardziej perspektywicznym sposobem rozwiązania problemu zanieczyszczonego powietrza. Całkowite przejście na OZE, w tym i fotowoltaikę, minimalizuje obecność smogu i gwarantuje nam lepszą i zdrowszą przyszłość. Jeżeli dołożymy do tego bezawaryjność systemu oraz opłacalność, nikogo nie dziwi fakt, że coraz więcej Polaków inwestuje w takie rozwiązanie.

Panele fotowoltaiczne coraz częściej goszczą na dachach polskich gospodarstw domowych, firm, a nawet budynkach użytku publicznego. Raport przygotowany przez Urząd Regulacji Energetyki dobitnie pokazuje, że rok 2019 był rekordowy pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w instalacjach fotowoltaicznych w naszym kraju. W porównaniu do roku poprzedzającego liczba Prosumentów wzrosła niemal trzykrotnie. Rosnąca popularność inwestycji fotowoltaicznych, poza zmniejszeniem zanieczyszczenia, niesie za sobą jeszcze jeden pozytywny aspekt. Montaż paneli fotowoltaicznych stał się inwestycją dostępną dla każdego!

Fotowoltaika a oszczędność

Posiadanie na dachu własnego domu minielektrowni słonecznej jest prostym sposobem na obniżenie rachunków za prąd. Wyjątkowo korzystne nasłonecznienie województwa małopolskiego sprawia, że fotowoltaika w Małopolsce jest dla mieszkańców rozwiązaniem wydajnym i opłacalnym.

Jak więc wygląda szacunkowy koszt instalacji fotowoltaicznej? Jest to kwestia uzależniona od wielu czynników, takich jak moc instalacji, czy kształt i wielkość dachu. Warto w tej kwestii zaufać specjalistom. Na terenie województwa małopolskiego działa nasza firma, która jest oficjalnym partnerem programu rządowego „Mój Prąd”. W procesie planowania inwestycji fotowoltaicznej możemy skorzystać z pomocy ekspertów firmy i dopytać o wszystkie interesujące nas kwestie, w tym i szacunkowe kwoty naszych przyszłych rachunków.  Przyjmuje się średnio, że 4-osobowej rodzinie wystarcza instalacja o mocy 5 kWp, do której potrzebne jest posiadanie około 10-12 paneli fotowoltaicznych.

Nie jest to jednak jedyny wydatek. Oprócz samych paneli ważny jest również falownik, czyli urządzenie zamieniające prąd stały na prąd zmienny. Jego cena wynosi około 20% kosztów instalacji. Należy pamiętać również o kosztach przewodów, konstrukcji mocującej oraz samego montażu, które wynoszą 15% kosztów instalacji. Łączna kwota całej instalacji fotowoltaicznej to więc wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Nie jest to mało, jednak trzeba pamiętać, że jest to inwestycja, która się zwraca i to stosunkowo szybko! 

fotowoltaika w malopolsce zdjecie realizacji  strefa energii

Opłacalność fotowoltaiki

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ceny prądu w naszym kraju nieustannie rosną. Według szacunków ekspertów, w dobie tak znacznego wzrostu kwoty za energię, zwrot z inwestycji w fotowoltaikę może nastąpić już po 5 latach! Każdy kolejny rok działania własnej elektrowni słonecznej to już czysty zysk. Wraz z rosnącym tempem zmian cen prądu i ilością dostępnych dofinansowań do fotowoltaiki, czas zwrotu inwestycji może się jeszcze skrócić. Bezpiecznie należy jednak przyjąć, że potrzeba około 5-10 lat, aby ulokowany kapitał w całości się zwrócił. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że będąc Prosumentem mamy także prawo do odsprzedawania nadmiaru wyprodukowanego prądu do sieci. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki – zarówno ekologiczny, jak i ekonomiczny – można śmiało stwierdzić, że fotowoltaika jest inwestowaniem w pewną przyszłość!

Jesteś z Małopolski? Interesuje Cię tańszy prąd? Skontaktuj się z naszym ekspertem z Twojego regionu poprzez formularz znajdujący się poniżej!

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Podziel się artykułem

Zapraszamy
do kontaktu

Pozostaw dane kontaktowe w formularzu lub skontaktuj się z nami pod numerem:
+48 535 989 535

Dziękujemy za wysłanie formularza!
*Pola obowiązkowe

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu.
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.