Fotowoltaika zimą -

jak pracuje instalacja w mało słonecznym okresie?

Instalacja fotowoltaiczna to coraz częściej wybierane, efektywne rozwiązanie, które pozwala na dużą oszczędność – zarówno w prywatnych gospodarstwach domowych, jak i dużych firmach. Żyjemy jednak w klimacie, w którym pogoda nie zawsze nas rozpieszcza. Mimo że w okresie letnim mamy dużo słońca, tak w zimie jest go zdecydowanie mniej. Jak działa fotowoltaika zimą i czy jest to dobra inwestycja w klimacie umiarkowanym, który panuje w Polsce?

Jak działa instalacja w okresie zimowym w Polsce

Słońce to główne źródło energii, które dociera do naszej planety i które wykorzystywane jest przy panelach fotowoltaicznych. Ich praca polega na pobieraniu energii poprzez naświetlanie promieniami słonecznymi.  Jak jednak działa fotowoltaika zimą, czyli porze roku, w której na naszą półkulę dociera zdecydowanie mniej promieni  słońca, o znacznie niższym natężeniu niż w letnie dni?

Mimo że początkowo może się wydawać, że działanie paneli fotowoltaicznych opiera się głównie na pobieraniu energii w słoneczne dni, jest to mit. Panele fotowoltaiczne pobierają energię z promieniowania słonecznego. Występuje ono również gdy nie ma pełnego słońca, także w dni pochmurne i zimą. Pogoda w Polsce zdecydowanie więc sprzyja fotowoltaice. Nasłonecznienie w naszym kraju jest zbliżone do naszego zachodniego sąsiada. Niemcy są w czołówce państw korzystających z takiego rozwiązania energetycznego.

W Polsce najwięcej dni słonecznych występuje między kwietniem a wrześniem, kiedy trafia do nas około 80% promieniowania rocznego. Średnie roczne nasłonecznienie to natomiast 1600 godzin, a więc 30%-40% długości dnia. Jest to zadowalająca ilość, która pozwala na korzystanie z energii pobieranej z paneli fotowoltaicznych przez cały rok!

Fotowoltaika zimą

Faktem jest, że w okresie zimowym, a w szczególności w grudniu i styczniu, światła słonecznego jest zdecydowanie mniej niż latem, gdzie wytwarzane jest około 180 kWh. Zimą ta wartość spada do około 30-60 kWh. Jednak mamy na to specjalne rozwiązanie – magazynowanie energii w Zakładzie Energetycznym.  W pochmurne dni gdy energii zabraknie, pobieramy naszą nadwyżkę z okresu największego nasłonecznienia z sieci energetycznej. Warto wiedzieć, że sprawne działanie modułów fotowoltaicznych wzrasta przy niższej  temperaturze. Największą wydajność mają więc w słoneczne, ale chłodne dni, których zimą jest bardzo dużo.

Ważne również jest to, pod jakim kątem montowane są panele, by fotowoltaika zimą była jak najbardziej wydajna. Przyjmuje się, że dla Polski standardowo jest to kąt nachylenia około 30 – 35 stopni. Dzięki takiemu ustawieniu śnieg, pod wpływem grawitacji i ciepła, które moduły wytwarzają, sam spada na ziemię, odsłaniając panel. W przypadku, gdy część modułu jest odsłonięta, padające na nie promienie słoneczne ogrzeją panel i stopią resztki zalegającego śniegu. Ważne jest jednak, aby kontrolować stan nasłonecznienia swoich paneli, ponieważ przekłada się to bezpośrednio na ich wydajność.

Oszczędność i troska o środowisko

Rozważając decyzję o montażu zestawu fotowoltaicznego, warto również uświadomić sobie, że jest to inwestycja długofalowa. Nadmiar energii z okresu letniego można odebrać z sieci również zimą. Dzięki temu bilansowi rocznego poboru energii, inwestor zyskuje na nadmiarze energii wyprodukowanej podczas słonecznych dni i minimalizuje koszta związane z jej zużyciem. Dodatkowe dotacje do fotowoltaiki, ufundowane przez Unię Europejską czy polski rząd, zmniejszają ilość środków potrzebnych do inwestycji, jednocześnie zwiększając jej opłacalność w dłuższej perspektywie.

Coraz więcej osób dostrzega również bezpośredni wpływ swoich decyzji na środowisko. Panele fotowoltaiczne są dobrą alternatywą, wpisującą się w ten trend. Oparte na zasadzie odnawialnego źródła energii, niwelują ilość emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. To w konsekwencji przyczynia się do poprawy kondycji środowiska.

Wszystkie te czynniki składają się na fakt, że nawet fotowoltaika zimą cieszy się w Polsce rosnącą popularnością, pomimo mitów, które nadal funkcjonują na temat tej formy pozyskiwania energii.

Zobacz na filmiku jak działa elektrownia słoneczna! 

https://www.youtube.com/watch?v=XMY2pIZVEDw
Oceń artykuł

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Podziel się artykułem

Zapraszamy
do kontaktu

Pozostaw dane kontaktowe w formularzu lub skontaktuj się z nami pod numerem:
+48 535 989 535

Dziękujemy za wysłanie formularza!
*Pola obowiązkowe

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu.
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.