Jednym z najważniejszych aspektów instalacji paneli fotowoltaicznych jest dobre ustawienie. Pozwala to na osiągnięcie ich najefektywniejszej pracy. Wpływ na to ma wiele czynników, między innymi: stopień nachylenia względem podłoża, a także nakierowanie konstrukcji na najbardziej nasłonecznioną stronę. Na szczęście, nawet jeśli nie jest możliwe stworzenie idealnych warunków dla pobierania energii słonecznej, nadal osiąga się zadowalające efekty.
Montaż paneli fotowoltaicznych
Moduły fotowoltaiczne cechuje dość duża powierzchnia, więc decyzja o miejscu ich zamontowania powinna być dokładnie przemyślana. Istnieje możliwość ustawienia ich na działce w pobliżu domu, jednak należy się wówczas liczyć z koniecznością przeznaczenia większego obszaru. Dlatego właśnie najpopularniejszym wyborem jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku. Pozwala to na ich łatwiejsze rozplanowanie, dzięki któremu dodatkowo łatwo będzie uniknąć ich zacienienia.
By domowa fotowoltaika osiągała najlepsze efekty, panele powinno się skierować na słoneczną, południową stronę i nachylić pod kątem 30-40 stopni do ziemi. Odstępstwo od tych wytycznych oznacza obniżenie efektywności ich pracy, a co za tym idzie zmniejszenia ilości produkowanej energii. Na szczęście jednak nawet zwrócenie ich w kierunku południowo-wschodnim, czy południowo-zachodnim, przy pochyleniu nieco odbiegającym od idealnego, może nadal przynosić zadowalające efekty. Szacuje się, że w takim przypadku pobór energii dochodzi nawet do wartości 90-95%. Wtedy wystarczy dobrać dokładnie o tyle większą instalację, w celu zredukowania straty.
Istnieje też możliwość instalacji na strony wschodnią i zachodnią. Mimo mniejszej produkcji energii będzie to rozwiązanie, które pozwoli na zwiększenie całodniowego jej wykorzystania. Jest to ciekawe rozwiązanie zwłaszcza dla większej ilości domowników przebywających stale w budynku. Usytuowanie ich od strony wschodniej będzie najlepsze dla gospodarstw, w których największe zużycie energii przypada na pierwszą część dnia. Od strony zachodniej zaś dla tych, którzy największej ilości prądu potrzebują w drugiej części dnia.
Fotowoltaika zimą
Ze względu na zmieniające się nasłonecznienie na terenie Polski w ciągu roku powinno się dostosować instalację do ruchu słońca na niebie. Warto pamiętać o tym, że najlepsze wyniki osiąga się w miesiącach od kwietnia do września. Wtedy właśnie dociera do nas aż 80% rocznego promieniowania. Dzięki magazynowaniu energii w Zakładzie Energetycznym wykorzystuje się tę nadwyżkę w miesiącach o krótszych dniach – na przykład zimą.
Jeżeli jesteś zdecydowany na panele fotowoltaiczne, ale chciałbyś wiedzieć, jak będą one wyglądać na dachu Twojego domu – mamy na to sposób! Jako pierwsza i jedyna firma w Polsce posiadamy autorską aplikację do wizualizacji paneli fotowoltaicznych na dachu. Posłuchaj o tym na naszym filmie o aplikacji!