Panele fotowoltaiczne, a warunki atmosferyczne

- czy fotowoltaika w Polsce się opłaca?

Chmury, deszcz i śnieg nie są sprzymierzeńcem fotowoltaiki. To wszystko jednak jest tylko niewielką przeszkodą w ich codziennym funkcjonowaniu. Warunki klimatyczne w Polsce są odpowiednie, aby cieszyć się szybkim zwrotem inwestycji z instalacji fotowoltaicznej.

Czy fotowoltaika się opłaca? Deszcz na panelach fotowoltaicznych

Czy fotowoltaika się opłaca? Odpowiedź na pytanie jest niezwykle prosta. Oczywiście, że się opłaca! Zwrot z inwestycji w panele zwraca się nawet w 5 lat. W ciągu roku trafimy zarówno na piękne, słoneczne dni, ale również na pochmurne i deszczowe. To wszystko jest jednak wkalkulowane w koszty inwestycji. 

Najlepszym przykładem, który wytłumaczy, że fotowoltaika w Polsce się opłaca są nasi sąsiedzi po zachodniej granicy. Niemcy są europejskim liderem, jeśli chodzi o fotowoltaikę. A warto zauważyć, że warunki klimatyczne są tam bardzo podobne, a właściwie niemal identyczne jak te u nas. Na pierwszy rzut oka może się wydawać dziwne, że to nie Włochy czy Hiszpania przodują w fotowoltaice. Jak widać warunki atmosferyczne nie odgrywają, aż tak kluczowej roli. To pokazuje, że inwestycja w naszym kraju się opłaca, a żadne opady deszczu i pochmurne dni tego nie zepsują! 

Fotowoltaika w Polsce jest mocno promowana. Nic dziwnego. To całkowicie bezpieczna dla środowiska technologia. Korzystając z programu “Mój Prąd” można otrzymać 5000 złotych dotacji do instalacji fotowoltaiki!

Czy panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni?

Brzydka pogoda z pewnością wpływa na pozyskiwaną energię. Pamiętajmy jednak, że nie każda chmura jest wielka i gęsta. Mniejsze chmury nie są w stanie w 100% zablokować padających promieni słonecznych. Panele fotowoltaiczne doskonale to wykorzystują i czerpią energię nawet z najmniejszych promieni. 

Deszcz oznacza zazwyczaj pochmurny dzień, w którym promieni słonecznych może nie być zbyt wiele. Jednak zawsze po deszczu i burzy przychodzi światło, które ponownie zapewnia nam darmową energię. W czasie bardziej słonecznych dni zbieramy więcej mocy, której nadwyżkę będziemy mogli odebrać, przykładowo zimą, kiedy to światła słonecznego jest mniej.

Czy panele fotowoltaiczną działają zimą? 

Śnieg na panelach fotowoltaicznych

Oczywiście, że tak! Nie da się ukryć, że zimą dni są krótsze, a więc mniej promieni słonecznych dotrze do paneli fotowoltaicznych. Należy jednak pamiętać, że słońce świeci o każdej porze roku. Wiosną i latem uzyskujemy więcej energii niż jesienią i zimą, ale wszystko jest wliczone w zwrot inwestycji. Instalacja fotowoltaiczna pracuje cały rok – warto to zapamiętać.

Czy panele fotowoltaiczne są odporne na grad?

Opadu gradu potrafią narobić szkód. Producenci paneli fotowoltaicznych przewidzieli jednak tę nieprzyjemną możliwość. Produkty wykonywane są z materiałów, które wytrzymają opady gradu. Na szczęście, grad wielkości piłeczek golfowych to niezwykle rzadka anomalia, którą widziało się raczej w telewizji i nie zniszczy Twoich paneli fotowoltaicznych. Jeżeli obawiasz się jednak o swoje panele, możesz wybrać producenta, która gwarantuje zwiększoną wytrzymałość produktu.  

A jeżeli jesteś ciekawy opinii naszego klienta – zobacz nasz film i posłuchaj o wpływie warunków atmosferycznych na panele fotowoltaiczne.

Czy fotowoltaika się opłaca w Polsce? Skorzystaj z bezpłatnej wyceny

Rachunki za prąd niższe o 90% – już to powinno być wystarczającym argumentem przemawiającym na korzyść z fotowoltaiki. A jeśli dodamy do tego gwarancję na sprzęt, fachowy montaż, pomoc w otrzymaniu dotacji i bezpłatną wycenę wraz z wizualizacją? Wtedy warto skontaktować się ze Strefą Energii!

Jeśli masz więcej pytań o panele fotowoltaiczne koniecznie skontaktuj się z naszym doradcą przez poniższy formularz kontaktowy.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Podziel się artykułem

Zapraszamy
do kontaktu

Pozostaw dane kontaktowe w formularzu lub skontaktuj się z nami pod numerem:
+48 535 989 535

Dziękujemy za wysłanie formularza!
*Pola obowiązkowe

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu.
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.