Kim jest Prosument

i jak nim zostać?

W dobie coraz większej świadomości społecznej i lepszego dostępu do informacji często mamy do czynienia z obserwowaniem na bieżąco rodzących się trendów. Jednym z tematów zyskujących coraz większą popularność są bez wątpienia odnawialne źródła energii. Coraz więcej Polaków decyduje się na tę przyszłościową formę pozyskiwania energii, zarówno w swoich gospodarstwach domowych, jak i firmach. Ekologia nie jest jednak w tym przypadku jedyną zaletą tego typu inwestycji. Wiele osób wybiera montaż instalacji fotowoltaicznych także ze względu na oszczędność, stając się samowystarczalnymi prosumentami.

Kwestia prosumenta wciąż brzmi zagadkowo dla większości Polaków, dlatego warto zainteresować się tym pojęciem bardziej. Kim jest prosument? Tak naprawdę może nim być każdy z nas. Wiele osób już nim jest, zapewne nie zdając sobie z tego sprawy. Powoli poznajemy ideę prosumenta jako wytwórcy własnej energii, jednak za tym zagadkowym pojęciem kryje się o wiele więcej!

Prosument, czyli kto?

Prosument jest słowem pochodzącym z języka angielskiego i łączącym w sobie dwa inne słowa – producenta i konsumenta. Jest to więc z założenia osoba zaangażowana w proces tworzenia danego produktu lub usługi i jednocześnie ich konsumpcję. Określenie to obecnie najczęściej używane jest właśnie w kontekście odnawialnych źródeł energii, lecz nie tylko. W przypadku fotowoltaiki szczegółową definicję prosumenta określa specjalna ustawa o OZE, nowelizowana pod koniec czerwca 2019 roku. Co dokładnie oznacza ta definicja i dlaczego jej nowelizacja jest tak istotna?

Definicja prawna

W kontekście produkcji energii z odnawialnych źródeł, prosumentem określany był dotychczas odbiorca końcowy energii elektrycznej, który dokonał jej zakupu, przy jednoczesnym wytwarzaniu jej w swojej mikroinstalacji. Warto zaznaczyć, że dotyczyło to energii wytwarzanej wyłącznie na własne potrzeby, niezwiązane z wykonywaniem działalności gospodarczej regulowanej specjalną ustawą. Nowelizacja ustawy o OZE, która weszła w połowie 2019 roku, zmienia nieco definicję osoby prosumenta.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów definicja ta jest bardziej rozszerzona. Prosument jest osobą wytwarzającą energię z odnawialnych źródeł na własny użytek. Dodatkowo może ją magazynować i przekazywać jej nadwyżkę do sieci energetycznej. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku nadwyżki te nie mogą być przeważającą częścią działalności gospodarczej.

Kolejną zmianą jest także wprowadzenie tzw. pakietu prosumenckiego. Zakłada on, że małe i średnie firmy mogą wytwarzać energię elektryczną z odnawialnych źródeł na zasadach prosumenckich, korzystając z systemu specjalnych opustów.

Czy bycie prosumentem jest opłacalne?

Dla wielu osób koszt instalacji fotowoltaicznej jest spory. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja na lata. Co zyskujemy przez tego typu zakup? Przede wszystkim możliwość całkowitego uniezależnienia od operatora sieci energetycznej. Niezależność energetyczna pozwala nam nie tylko produkować prąd na własne potrzeby, ale także magazynować jego nadwyżki.

Różnica między rozsądną inwestycją a zwykłym wydawaniem pieniędzy jest taka, że prawdziwa inwestycja nie tylko po jakimś czasie się zwraca z szeregiem korzyści, ale jest również formą zabezpieczenia na przyszłość. W czasach niepewnych instrumentów finansowych czy słabych lokat bankowych warto zabezpieczyć się w sposób, który uniezależni nas od stale rosnących cen narzucanych przez operatorów energetycznych.

Warto tutaj również wspomnieć o specjalnych dofinansowaniach fotowoltaiki. Programy dotacji do paneli fotowoltaicznych, pozwalają nam uzyskać pieniądze nie tylko od polskiego rządu, ale również od Unii Europejskiej. Jeżeli zdecydujemy się montaż fotowoltaiki, specjalistyczna firma monterska pomoże nam nie tylko w doborze systemu czy instalacji wybranych komponentów. Sprawnie przeprowadzi nas także przez proces formalny inwestycji.

Jeżeli chcesz zapoznać się z naszą pełną ofertą, zajrzyj na naszą stronę internetową! Znajdziesz tam informacje o fotowoltaice dla domu, firmy oraz dla rolnika.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Podziel się artykułem

Zapraszamy
do kontaktu

Pozostaw dane kontaktowe w formularzu lub skontaktuj się z nami pod numerem:
+48 535 989 535

Dziękujemy za wysłanie formularza!
*Pola obowiązkowe

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu.
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.