Sprawdź, jakie źródła ciepła

powinieneś zgłosić do CEEB

Jesteś właścicielem nieruchomości, w której znajduje się piec, kominek, instalacja fotowoltaiczna lub inne źródła ciepła i spalania paliw? Zgodnie z nowym obowiązkiem, który wszedł w życie 1 lipca 2021, masz obowiązek zgłoszenia ich w urzędzie. Jeżeli tego nie zrobisz, czeka Cię kara finansowa.

fotowoltaika na dachu domu

Czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to nowa baza danych, która powstała po to, by poinformować rząd oraz samorządy czym ogrzewane są nieruchomości. Jej celem jest pomoc w dbaniu o środowisko oraz walce ze smogiem. Zawiera ona wszystkie źródła ciepła w Polsce – takie jak np. piece gazowe czy kotły na paliwa stałe, ale również ekologiczne rozwiązania – instalacje fotowoltaiczne.

Jakie źródła ciepła w domu należy zgłosić do CEEB?

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego poinformował, że nowy obowiązek dotyczy każdego właściciela i zarządcę mieszkania oraz domu. Od 1.07 muszą oni zgłosić do CEEB wszystkich swoich źródeł ciepła i spalania paliw, których moc wynosi do 1 MW. Jakie urządzenia się do nich zaliczają? Są to m.in. sieć ciepłownicza, pompa ciepła, kocioł gazowy i na paliwo stałe, koza, kominek, piec kaflowy. Obejmuje to również ogrzewanie elektryczne i kuchnia węglowa, a także alternatywne źródła energii, takie jak kolektory słoneczne oraz instalacje fotowoltaiczne.

Jaki jest czas na dostarczenie takich deklaracji? W przypadku już istniejących budynków jest to 12 miesięcy, natomiast w nowych obiektach – 14 dni od momentu uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw. Krótki termin obejmuje jednak wyłącznie źródła uruchomione od 1.07.

Źródła ciepła a CEEB – kto i w jaki sposób powinien złożyć deklarację?

Do kogo należy obowiązek zgłoszenia deklaracji? W przypadku nieruchomości posiadającej więcej niż jednego właściciela – powinien zrobić to jedynie jeden z nich. Jeżeli zaś budynek jest wielorodzinny, wówczas indywidualne źródła ciepła, takie jak kominek, zgłasza jego właściciel. Wspólne źródła, do których należy m.in. sieć ciepłownicza, powinna zostać zgłoszona przez zarządcę.

Właściciel lub zarządca nieruchomości może złożyć deklarację na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest droga internetowa i zgłoszenie przez stronę zone.gunb.gov.pl. Należy wówczas posiadać dowód osobisty z warstwą elektroniczną lub założyć profil zaufany. Drugim rozwiązaniem jest osobista wizyta w lokalnym urzędzie gminy lub miasta bądź wysłanie tam listu. 

Jak powinna wyglądać deklaracja dla CEEB?

Do informacji, jakie muszą się znaleźć w każdej deklaracji, należą:

  • dane osobowe właściciela lub zarządcy nieruchomości (imię, nazwisko, adres zamieszkania);
  • adres zgłaszanego budynku;
  • informacje o rodzaju, liczbie oraz przeznaczeniu posiadanych źródeł ciepła lub spalania paliw;
  • można umieścić również swój numer telefonu i adres e-mail – nie jest to jednak konieczne.

Po złożeniu prawidłowej deklaracji dane zostają wprowadzone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków przez urzędnika. W przypadku już istniejących obiektów ma on na to 6 miesięcy, zaś przy nowopowstałych – 30 dni.

Jeżeli właściciel lub zarządca nie zgłosi deklaracji, wówczas będzie groził mu mandat w wysokości 500 zł, a gdy sprawa zostanie zgłoszona do sądu, może być to nawet 5 000 zł. Nie ma natomiast kar za błędne dane – jeżeli urzędowa kontrola lub kominiarz znajdą w przyszłości jakiekolwiek nieprawidłowości, sami poprawią informacje w CEEB.

Strefa Energii to wsparcie przy dokumentacji

Celem CEEB jest walka ze zanieczyszczonym powietrzem. Jeżeli Ty również chciałbyś zadbać o środowisko, warto zdecydować się na alternatywne źródła energii, do których należą instalacje fotowoltaiczne. Strefa Energii wychodzi naprzeciw potrzebom swoich klientów – oferujemy opiekę na każdym etapie montażu fotowoltaiki. Stworzymy indywidualną wizualizację i dobierzemy odpowiednią moc instalacji, pomożemy w doborze finansowania na preferencyjnych warunkach, a także zapewnimy darmową opiekę poinstalacyjną. Wystarczy, że skonsultujesz się z nami poprzez formularz kontaktowy.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Podziel się artykułem

Zapraszamy
do kontaktu

Pozostaw dane kontaktowe w formularzu lub skontaktuj się z nami pod numerem:
+48 535 989 535

Dziękujemy za wysłanie formularza!
*Pola obowiązkowe

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu.
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.