Jeśli dbasz o to, by Twój dom był wyposażony w nowoczesne, wydajne i ekologiczne systemy energetyczne to na pewno słyszałeś o fotowoltaice. Działanie paneli fotowoltaicznych jest proste: promienie słoneczne padają na panele, a te następnie przetwarzają je na energię elektryczną, zasilającą Twój cały dom. Chociaż może to brzmieć jak czarna magia, to popularność fotowoltaiki ciągle wzrasta i zyskuje nowych wielbicieli. Zapewnia ona szereg korzyści, takich jak zmniejszenie rachunków za prąd nawet o 90%, czy ochrona środowiska poprzez wykorzystywanie jedynie odnawialnego źródła energii, bez negatywnego wpływu na środowisko. Dodatkowo warto pamiętać, że jest to swoista minielektrownia, dzięki której można się uniezależnić od innych dostawców prądu.
Umiejscowienie paneli
Pierwszym i najważniejszym elementem, na który należy zwrócić uwagę przed montażem paneli fotowoltaicznych, jest ich umiejscowienie. Aby uzyskać wysokie pobory energii i maksymalnie wykorzystywać moc promieniowania słonecznego, panele ustawia się w kierunku południowym, pod kątem 30-40 stopni do ziemi. Jest to ich najlepsze położenie, jednak wysoce zadowalające jest również ustawienie ich w kierunku wschodnim, południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim. Najczęściej wybieranym miejscem instalacji fotowoltaicznej jest dach budynku. Minimalizuje to prawdopodobieństwo ich zacieniania i nie zajmuje się dodatkowej przestrzeni w przydomowym ogrodzie.
Jak działa fotowoltaika?
Aby powstało zjawisko fotowoltaiczne, czyli powstanie energii elektrycznej z energii słonecznej, potrzebny jest cały system skomunikowanych ze sobą specjalistycznych urządzeń. Światło słoneczne pada na panele zbudowane z ogniw fotowoltaicznych. Krzem pochłania fotony i wybija elektrony, które są zmuszone do ruchu, a co za tym idzie, wytwarza się prąd stały. Następnie za pomocą falownika jest on zmieniany na prąd zmienny. To właśnie on napędza do działania wszystkie domowe sprzęty, w tym także ogrzewanie i światło. Ilość energii wytwarzanej za pomocą paneli fotowoltaicznych nie jest stała. Działanie paneli fotowoltaicznych zależy od ilości światła padającego na nie. Dlatego zdecydowanie większa produkcja następuje w godzinach porannych i południowych, a także w mocniej nasłonecznionych, letnich miesiącach. Na szczęście, kiedy brakuje słońca, np. w nocy, można wykorzystywać energię zmagazynowaną w sieci, bez narażania się na braki prądu.
Czy panele fotowoltaiczne się opłacają?
Koszt instalacji urządzenia na pierwszy rzut oka może nieco odstraszać. Jednak należy pamiętać, że jest to długoletnia inwestycja, która w ciągu kilku lat zwróci się w zupełności. Przy stale wzrastających cenach prądu, może nastąpić to nawet po 5 latach! Istnieje także możliwość sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej, co może być dodatkowym atutem urządzenia. Oprócz tego istotny jest brak negatywnego wpływu fotowoltaiki na przyrodę. Umieszczona na bryle budynku lub dachu jest zupełnie nieinwazyjna. W przeciwieństwie do innych odnawialnych źródeł energii działanie paneli fotowoltaicznych jest bezgłośne i nie wymaga ingerencji w środowisko naturalne.
Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj filmik, na którym nasz klient mówi o tym, ile płaci za rachunki za prąd, odkąd zdecydował się na fotowoltaikę 🙂