Od dawna wiadomo, że warto jest inwestować pieniądze w przydatne, trwałe i niezawodne rzeczy. Panele fotowoltaiczne to niewątpliwie inwestycja w przyszłość, która dodatkowo się zwraca. Od lat producenci paneli starają się przedłużać ich żywotność poprzez testy nowych modeli i materiałów. Ważne jest jednak, żeby wiedzieć, jaka jest rzeczywista trwałość całej instalacji i ile czasu będziemy mogli cieszyć się swoją prywatną elektrownią słoneczną.
Trwałość instalacji fotowoltaicznej zależy od producenta, jakości produktów, wykorzystanych materiałów, odpowiedniego montażu i warunków atmosferycznych. Panele fotowoltaiczne składają się z niewielkiej ilości ruchomych części, co zdecydowanie czyni je mniej zawodnymi niż na przykład turbiny wiatrowe, czy wodne. Jednak każda, nawet najlepsza rzecz po jakimś czasie może się zepsuć lub stracić na swojej wydajności. Jaka jest więc żywotność paneli fotowoltaicznych?
Jak długo działają fotowoltaiczne panele?
Trudno jest podać dokładną żywotność, jaką mają panele fotowoltaiczne, ponieważ są nową technologią, wciąż jeszcze testowaną. Wiemy natomiast, że instalacje zamontowane w latach 80. XX wieku, po 30 latach wciąż jeszcze działają. Co więcej, technologia wciąż idzie do przodu i obecnie tworzy się fotowoltaikę o dużo lepszej sprawności i dłuższej wydajności. Szacuje się, że panele fotowoltaiczne produkowane obecnie, będą działały nawet przez 40-50 lat! Jednak nie tylko same panele ulegają spadkom mocy. Dzieje się to również w przypadku falowników, które zmieniają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Gwarancja na nie wynosi około 5 lat, jednak rzetelne firmy często, za niewielką opłatą przedłużają ją. Prawidłowo dobrany inwerter fotowoltaiczny powinien działać nawet 35 lat.
Długość działania, a spadek mocy instalacji
Warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna wraz z upływem czasu traci na swojej wydajności. Dzieje się tak ze względu na zbyt wysokie temperatury i natężenie promieniowania UV oraz warunki pogodowe – na przykład nawałnice z gradobiciem. Najwyższy wskaźnik spadku mocy notowany jest w ciągu kilku pierwszych lat ich działania (pierwsze 5-10 lat). Producenci paneli deklarują jednak, że po 25 latach panel fotowoltaiczny będzie wciąż miał 82-85% sprawności początkowej. Jest to jednak maksymalny spadek energii i najgorszy z przewidywanych scenariuszy. Według statystyk, ich sprawność spada o około 0,2% w ciągu roku. Panele po tylu latach będą wciąż działać, jednak z trochę mniejszą mocą.
Co więcej, dobrą informacją jest to, że badania wykazują, że panele fotowoltaiczne działające w Europie mają najniższe straty w swojej wydajności ze względu na panujące dobre warunki atmosferyczne i rzadkie anomalie pogodowe. W wypadku, kiedy nasze panele stracą ponad 20% mocy ze swojej wydajności, jest to już traktowane jako awaria techniczna.
Wybór producenta paneli fotowoltaicznych
Przy doborze odpowiedniego producenta należy zwrócić uwagę przede wszystkim na posiadane przez firmę certyfikaty, dzięki którym będziemy mieć pewność, że żywotność paneli fotowoltaicznych będzie odpowiednio długa. Ważny jest również czas gwarancji – firma pewna swojego sprzętu da na niego odpowiednio długą gwarancję, czyli minimum 10 lat. Koszt instalacji fotowoltaicznej jest kwestią drugorzędną, która nie powinna wpływać na naszą decyzję. Warto zainwestować w dobrej jakości, droższy sprzęt i cieszyć się przez długie lata z czystej energii słonecznej. Do końca roku można skorzystać jeszcze z programu „Mój prąd”. Jest to dofinansowanie fotowoltaiki, które ma wspomóc zakup paneli fotowoltaicznych oraz ich montaż. Zwrot może wynieść nawet 5 tysięcy złotych, przy instalacji o wartości ponad 10 tysięcy złotych.
A jeżeli chciałbyś zapoznać się z pełną ofertą zapraszamy na naszą stronę internetową https://strefaenergii.com/oferta/. Znajdziesz tam informacje dotyczące fotowoltaiki dla domu, dla firmy oraz dla rolników.