Program „Mój prąd” –

drugi nabór na 2020 rok

13 stycznia 2020 roku ruszył kolejny nabór do programu “Mój prąd”. Dotacje z Unii Europejskiej mają na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki, poprzez dofinansowanie gospodarstw domowych na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Pierwsza edycja już osiągnęła sukces, a do wykorzystania pozostało ponad 90% z przeznaczonego, miliardowego budżetu na program! Czy zaszły zmiany w składaniu wniosków na dofinansowanie fotowoltaiki? Jakie korzyści dla społeczeństwa i środowiska płyną z dołączenia do programu?

Dotychczasowe efekty

Pierwsza edycja programu zakończyła się 20 grudnia 2019 roku z bardzo dobrymi wynikami. Jego efektem jest dofinansowanie ponad 13,5 tys. instalacji PV, 65 mln zł dotacji na panele fotowoltaiczne oraz redukcja o 58,8 tys. ton dwutlenku węgla rocznie! Program powstał pod wpływem przepisów Unii Europejskiej. Jego pierwszorzędnym celem jest ochrona środowiska i zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, którym oddycha cała Europa, a w szczególności obszary słabiej zurbanizowane. Zainteresowanie dofinansowaniem fotowoltaiki wśród społeczeństwa jest ogromne, a efekty programu robią wrażenie. Co istotne, to jeszcze nie koniec pozytywnych zmian dla środowiska…

Drugi nabór na 2020 rok

Świadomość społeczeństwa rośnie. Coraz więcej osób korzysta z odnawialnych źródeł energii w opozycji do energii elektrycznej, pobieranej z nieodnawialnych źródeł. Panele fotowoltaiczne pobierają energię z promieniowania słonecznego i zamieniają ją w energię elektryczną, która płynie w naszych domowych gniazdkach. Ludzie zauważają nie tylko pozytywny wpływ na środowisko, ale również na swój własny portfel.

Instalacja paneli fotowoltaicznych to obniżenie rachunków za prąd nawet o 90% w skali całego roku! Fotowoltaika pojawia się więc coraz częściej na dachach polskich gospodarstw, a wraz z tym rośnie zainteresowanie programem „Mój prąd”. 13 stycznia 2020 roku rozpoczął się kolejny nabór na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych. Będzie on trwał przez cały rok – aż do 18 grudnia 2020 roku. Zasady się nie zmieniły. Programowi podlegają instalacje, których moc ma wartość od 2 do 10 kW. Można odzyskać do 50% kosztów poniesionych na instalację, lecz nie więcej niż 5 tys. zł na jedną. Możliwe jest łączenie dofinansowania z ulgą termomodernizacyjną, jednak koszty w rozliczeniu powinny być zmniejszone o otrzymaną dotację.

Składanie wniosków na dotacje

Pomimo tego, że NFOŚiGW przedstawiło dosyć jasne zasady dotyczące składania wniosków, to jednak wiele osób popełnia błędy, których można łatwo uniknąć, znając zasady. W ramach drugiego naboru możliwe będzie uzyskanie dofinansowania na fotowoltaikę podłączoną do sieci oraz opłacone nie wcześniej niż 23 lipca 2019 roku. Wnioski można składać w wersji papierowej, w siedzibie w Warszawie, pocztą, albo w wersji elektronicznej przez stronę gov.pl. Aby złożyć wniosek elektroniczny, wystarczy posiadać profil zaufany lub e-dowód.

Warto zwrócić uwagę, że z programu może skorzystać osoba fizyczna, która wytwarza energię elektryczną na swoje potrzeby i ma zawartą umowę z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego (np. Tauron, PGE). Ma to potwierdzić przyłączenie instalacji do sieci. Należy pamiętać, że do wniosku należy również dołączyć klauzulę o ochronie danych osobowych (RODO) oraz inne potrzebne załączniki. Są nimi między innymi faktury i dowody zapłaty, ponieważ bez tego wniosek zostanie odrzucony. Jeśli jesteś klientem Strefy Energii – zrobimy to wszystko za Ciebie. Pomożemy Ci uzyskać dotację!

Wybór odpowiedniej firmy

Montaż paneli fotowoltaicznych to niewątpliwie inwestycja w przyszłość oraz przyczynienie się do ochrony środowiska i czystszego powietrza. Podjęcie decyzji o zainwestowaniu w fotowoltaikę to pierwszy krok do sukcesu. Jest to kręta droga, którą ułatwi wybór odpowiedniej firmy, dzięki której instalacja będzie służyć przez kilkadziesiąt lat. Ze Strefą Energii wszystko będzie dużo łatwiejsze! Nasi pracownicy nie tylko pomogą w prawidłowym złożeniu wniosku. Zaprojektują także odpowiednią instalację dla domu, zajmą się montażem oraz odpowiedzą na każde nurtujące pytanie. Panele fotowoltaiczne to niełatwa decyzja, jednak z dobrą firmą i oszczędnościami w postaci dofinansowania, jest to najlepsza podjęta decyzja dla Ciebie, Twojego portfela i środowiska.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat dofinansowania programu „Mój prąd” lub o samej fotowoltaice, zapraszamy do kontaktu przez formularz znajdujący się poniżej. Nasi konsultanci odpowiedzą na nurtujące pytania i doradzą, jak najlepiej potrafią. 

W budżecie programu „Mój Prąd” zostało: 747 140 544 zł. Nie czekaj i postaw na fotowoltaikę! [aktualizacja z dnia 21.07]

Oceń artykuł

Średnia ocena: 4.2 / 5. Ilość głosów: 13

Podziel się artykułem

Zapraszamy
do kontaktu

Pozostaw dane kontaktowe w formularzu lub skontaktuj się z nami pod numerem:
+48 535 989 535

Dziękujemy za wysłanie formularza!
*Pola obowiązkowe

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu.
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.