Na świecie istnieje wiele sposobów produkowania energii. Najczęściej wykorzystuje się surowce takie jak węgiel, gaz ziemny, czy ropa. Jednak postępujące zmiany klimatyczne zmusiły ludzi do poszukiwania nowych sposobów tworzenia prądu. Odnawialne źródła energii to kierunek, w którym zmierza coraz więcej państw, w tym Polska.
Szkodliwa produkcja energii
Rynek energetyczny w Polsce opiera się przede wszystkim na wydobyciu węgla i jest dużym elementem naszej gospodarki. Niestety jego spalanie z roku na rok tworzy coraz większe szkody w środowisku naturalnym. Nie tylko jego wydobycie jest niezwykle inwazyjne dla otoczenia, ale także sam proces spalania wyrzuca do atmosfery olbrzymie ilości zanieczyszczeń, które następnie wdychamy.
To jednak niejedyny problem wykorzystywania konwencjonalnych źródeł energii. Od lat w Polsce w trakcie sezonu grzewczego mierzymy się ze smogiem, który swoją chmurą przykrywa nie tylko duże miasta, ale także małe miejscowości i wsie. Wbrew powszechnej opinii nie są temu winne jedynie samochody produkujące spaliny, ale przede wszystkim eksploatacja drewna i węgla jako materiału grzewczego. Wiele domów jednorodzinnych wciąż korzysta z pieców i kominków do ogrzewania zarówno samych budynków, jak i wody. To właśnie ten dym wydobywający się z kominów sprawia, że zamiast świeżego powietrza wdychamy smog, który nie tylko niszczy środowisko, przybliżając nas do katastrofy ekologicznej, ale także negatywnie wpływa na zdrowie, wywołując ciężkie choroby płuc.
Odnawialne źródła energii
Światowa gospodarka energetyczna coraz chętniej korzysta z OZE, czyli odnawialnych źródeł energii. Należą do niej elektrownie wiatrowe, wodne i słoneczne. Te ostatnie zwłaszcza dają ogromne nadzieje na poprawę stanu środowiska. Słońce jest bowiem niewyczerpanym akumulatorem energii, którą nauczyliśmy się przetwarzać na prąd. To jest właśnie fotowoltaika.
Fotowoltaika jest technologią, która za pomocą paneli fotowoltaicznych przetwarza padające na nie promienie słoneczne na energię elektryczną. Instalacje fotowoltaiczne to swoiste minielektrownie, które zyskują na popularności nie tylko wśród dużych firm, ale przede wszystkim prywatnych gospodarstw domowych.
Dobrze przygotowana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie całkowicie wypełnić zapotrzebowanie na energię elektryczną. Tym samym wykorzystanie innych sposobów produkcji energii, czy korzystanie z zewnętrznych dostawców prądu staje się zupełnie zbędne.
Czy fotowoltaika się opłaca
Inwestowanie w odnawialne źródła energii w Polsce poprawia stan nie tylko środowiska naturalnego, ale także portfeli. Osoby, które decydują się na zmianę dotychczasowych sposobów pobierania energii, wybierając fotowoltaikę dla domu, czy swojej firmy mogą zauważyć olbrzymią zmianę w miesięcznych wydatkach. To odnawialne źródło energii pozwala na całkowite uniezależnienie się od jej zewnętrznych dostawców. To nie wszystko! Prywatna minielektrownia nie tylko może w 100% pokryć codzienne zapotrzebowanie na prąd. W przypadku nadwyżki w produkcji prądu można zostać prosumentem i zacząć zarabiać na sprzedaży swojej zielonej energii.
Z początku może się wydawać, że koszty związane z procesem tworzenia nowej instalacji fotowoltaicznej są znaczne. Jednak obecnie funkcjonuje wiele możliwości otrzymania dofinansowania. Odnawialne źródła energii w Polsce są wspierane rządowymi projektami zapewniającymi wsparcie biznesom i osobom fizycznym, które planują założyć nową instalację fotowoltaiczną. Należy do nich między innymi program „Mój Prąd”, którego partnerem jest Strefa Energii. To jednak nie wszystko. Poszczególne województwa także pomagają mieszkańcom w pełni przejść na odnawialne źródła energii. Doskonałym przykładem jest program „Słoneczna Żywiecczyzna”, dzięki któremu mieszkańcy Żywca w województwie śląskim mogli otrzymać aż 95% dofinansowania do nowych instalacji fotowoltaicznych.
Fotowoltaika – zielona przyszłość Polski
Wzrastająca popularność instalacji fotowoltaicznych jest już widoczna w całej Polsce, chociaż zdecydowany prym wiodą województwa znajdujące się na południu kraju. Tam, gdzie właśnie problem smogu wyjatkowo się nasila. Gospodarstwa domowe i firmy dzięki inwestowaniu w odnawialne źródła energii w postaci fotowoltaiki aktywnie wspierają działania na rzecz poprawy powietrza i ochrony środowiska, osiągając przy tym duże zyski finansowe. Polska jest miejscem, gdzie ludzie coraz chętniej korzystają z OZE i rządowych dofinansowań do nich. To niesie za sobą nadzieję na systematyczne zmiany, które na stałe wpiszą się w obraz przyszłości Polski.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dofinansowań do fotowoltaiki, skontaktuj się z naszym konsultantem za pomocą poniższego formularza.