Dość szybki przyrost mikroinstalacji w Polsce powoduje, że coraz częściej występuje zbyt wysokie napięcie w sieci. Skutkuje to wyłączeniem się inwertera instalacji fotowoltaicznej. Niestabilność polskich sieci przesyłowych, to skutek nadwyżek produkowanych przez instalacje fotowoltaiczne. Nadwyżki energii trafiają do sieci, a te niestety nie są w stanie przyjąć tak dużej ilości wyprodukowanego prądu. Jak sobie radzić z tym problemem? Co użytkownik może zrobić, gdy inwerter w ciągu dnia się wyłączy i przestanie działać?
Czemu w sieci energetycznej powstaje zbyt wysokie napięcie?
Na początku trzeba wspomnieć, że sieci fotowoltaiczne coraz bardziej cieszą się popularnością, a instalacja fotowoltaiczna jest już praktycznie na co drugim dachu. Z racji tej mody w Polsce w ostatnich latach zwiększyła się ilość energii wysyłana do sieci. Niestety dość stara infrastruktura, nie jest w stanie poradzić sobie z przyjmowaniem tak dużej ilości energii.
Zbyt wysokie napięcia w sieci powstają głównie w okresie wiosenno-letnim. Wtedy to produkcja jest najwyższa z racji dużej ilości promieni słonecznych. Wyobraźmy sobie teraz sytuację, że w okolicy naszego domu prawie każdy posiada instalację fotowoltaiczną – pogoda jest piękna i słoneczna. W tym okresie, każda instalacja produkuje bardzo dużą ilość energii, której nie jesteśmy w stanie zużyć. Wtedy nadwyżka wysyłana jest do zakładu energetycznego. Aby nadwyżka została wypchnięta urządzenie musi „podbić” napięcie w sieci. W tej sytuacji napięcie na jednej z faz wzrośnie powyżej 253V, co spowoduje spadkiem pracy falownika, a w najgorszej sytuacji inwerter się wyłączy.
Jak radzić sobie z niedziałająca instalacją fotowoltaiczną?
Pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać, gdy zauważymy problem to zgłoszenie zaistniałej sytuacji do zakładu energetycznego. Dzwoniąc do dostawcy energii podajemy informacje o obniżonej wydajności inwertera spowodowanej przez wysokie napięcie w sieci. Z racji tego, że to operator jest odpowiedzialny za infrastrukturę energetyczna obliguje go to do rozwiązania problemu. Z racji tego, że nie zawsze jedno zgłoszenie zadziała należy konsekwentnie przypominać operatorowi o zaistniałym problemie. Jeżeli nasi sąsiedzi również posiadają instalacje to aby nasze zmagania poskutkowały warto próbować zjednoczyć siły i wspólnie zająć się sprawa dzwoniąc do skutku lub pisząc pisma/ maile.
Co sami możemy zrobić kiedy przez zbyt wysokie napięcie nasza instalacja nie działa?
Zwiększona autokonsumpcja to dobry sposób na zminimalizowanie nadwyżki wyprodukowanego prądu. Jest to jedna z rzeczy jaką możemy zrobić na własną rękę. Pamiętajmy również, że im więcej energii przejmiemy tym szybciej zwróci się nam koszt inwestycji.
Autokonsumpcję możemy zwiększyć między innymi poprzez zaplanowanie pracy urządzeń energochłonnych na najbardziej słoneczne momenty dnia, tj. włączenie prania, włączenie zmywarki. Jeżeli posiadamy w naszym domu klimatyzacje nie bójmy się przed wyjściem do pracy włączyć to urządzenie. Klimatyzacja zwiększy zużycie energii w ciągu dnia – co pomoże zniwelować zwiększenie napięć na fazie – natomiast my jako użytkownicy będziemy zadowoleni, bo w naszym domu będzie panował chłód.
Kolejna rzeczą jaką możemy wykonać to zmiana naszych urządzeń kuchennych np.: kuchenek gazowych czy piekarników. Warto przy fotowoltaice wymienić te urządzenia na elektryczne. Jednocześnie pozbywamy się tym samym dodatkowych opłat za gaz. Kolejnym sposobem na zwiększone napięcia w sieci jest zmodyfikowane instalacji domowej w ten sposób aby wszystkie trzy fazy były obciążone po równo. To rozwiązanie wykorzystujemy w szczególności przy instalacjach trójfazowych, gdy napięcie na fazach nie jest symetryczne.
Czy problem jakim jest wysokie napięcie w sieci kiedyś zniknie?
To pytanie zadaje sobie pewnie większość osób, które posiada instalację fotowoltaiczną. Prawda jest taka, że koszt zmiany infrastruktury jest ogromny, zajmie to też mnóstwo czasu. Dlatego z pewnością nie doczekamy się szybkiej modernizacji sieci przesyłowej. Mimo to na rynek fotowoltaiczny, co jakiś czas wchodzą nowe produkty/pomysły, które poniekąd są rozwiązaniem problemu. Kotły, pompy ciepła bądź domowe magazyny energii, pozwolą na magazynowanie wytworzonej energii przez instalację fotowoltaiczną. Rynek PV oferuje nam również sterowniki, które mogą być zespolone z instalacją fotowoltaiczną. Ich działanie polega wtedy na tym, aby w szczycie produkcji energii dane urządzenie takie jak np. grzałka do podgrzewacza wody w domu włączyła się i mogła wykorzystać nadmiar wyprodukowanej energii.