Nowy system rozliczeń

dla prosumentów

Obecny system rozliczania prosumentów, czyli klientów mających umowy kompleksowe z zakładem energetycznym na sprzedaż i dystrybucję energii, jest w stosunku 1:0,8 w instalacjach poniżej 10 kwp oraz 1:0,7 powyżej 10 kwp.

Dostajemy jednak zapytania od klientów, którzy interesują się instalacją fotowoltaiczną, czy są jakieś informacje nt. nowego sposobu rozliczania energii, czyli w stosunku 1:1. Przed wyjaśnieniem możliwych zmian, musimy wytłumaczyć, jak obecnie wygląda rozliczanie energii elektrycznej w Polsce. Zapraszamy do artykułu!

fotowoltaika na dachu

Czym jest system opustów?

To bezgotówkowy system rozliczania energii elektrycznej, którą wyprodukuje nasza elektrownia słoneczna. Aby móc z niego skorzystać, należy posiadać podpisaną umowę kompleksową z zakładem energetycznym, czyli o sprzedaż i dystrybucję energii. Od tej pory jesteśmy prosumentami.

Co, jeśli nie mam kompleksowej umowy?

W takiej sytuacji rozliczasz się z zakładem energetycznym jako sprzedawca energii elektrycznej. Czyli nadwyżka, którą wyprodukujesz, będziesz sam sprzedawał po stawce określonej przez Urząd Regulacji Energetyki. Obecnie jest to około 25 gr/kwh.

Kim może być prosument?

Prosumentem może być więc każdy właściciel instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kwp, mający podpisaną umowę o sprzedaż i dystrybucję z zakładem energetycznym, czyli umowę kompleksową.

Na czym polega obecny system opustów?

Obecnie przy elektrowniach o mocy niższej niż 10 kwp mamy możliwość magazynowania energii elektrycznej w stosunku 1:0,8. Jeśli posiadamy instalację o mocy pomiędzy 10 a 50 kwp, wtedy rozliczamy się z zakładem energetycznym w stosunku 1:0,7. Czyli nadwyżkę, którą wyprodukuje nasza elektrownia, odzyskamy w przeciągu całego roku czasu w stosunku 70 lub 80%.

Co się bardziej opłaca?

W obecnym systemie rozliczania, jaki mamy do wyboru, zdecydowanie najbardziej opłacalną decyzją jest bycie prosumentem.

fotowoltaika

Co się może zmienić?

Do czasu uzgodnienia projektu nowelizacji nie możemy jednoznacznie stwierdzić, co się dokładnie zmieni. Po sieci krążą jednak informacje, że nowy system rozliczania prosumentów ma polegać na rozliczaniu energii elektrycznej z zakładem energetycznym w stosunku 1:1. Obecny system opustu zakłada, że nie ponosimy żadnych kosztów zmiennych (w tym dystrybucyjnych) za energię „odebraną z sieci”. Nowy zakładałby, że prosumenci zbiorowi i indywidualni ponosiliby opłaty dystrybucyjne od ilości energii sumarycznie zbilansowanej pobranej z sieci elektroenergetycznej.

Co oznacza, że ponosiłbym opłaty dystrybucyjne od ilości energii sumarycznie zbilansowanej pobranej z sieci elektroenergetycznej?

Na pierwszy rzut oka całe to zdanie brzmi przerażająco, ale nie bójcie się, spieszymy z wyjaśnieniem! Gdy Twoja elektrownia słoneczna wyprodukuje za dużo energii w ciągu dnia, trafia ona do zakładu energetycznego w postaci nadwyżki. To właśnie ta nadwyżka, którą wspomnieliśmy wcześniej, zwraca się w stosunku 70 lub 80%. Obecnie od tej nadwyżki nie odprowadza się żadnych opłat.

Gdyby jednak nowelizacja została zaakceptowana, od nadwyżki, którą pobrałbyś z sieci, zakład energetyczny pobierałby od Ciebie opłatę dystrybucyjną. Ważną informacją jest, że stawki dystrybucji w takim przypadku zostałyby obniżone o 15% w stosunku do taryf zatwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetyki.

A więc komu się to opłaca?

Jak zapewne wiesz, elektrownia słoneczna pracuje tylko w dzień. Więc jeśli w Twojej firmie/domu energia, którą wyprodukuje elektrownia, zużywana byłaby na bieżąco, w ciągu dnia – opcja przejścia na stosunek 1:1 z zakładem energetycznym jest idealna dla Ciebie.

Jeśli jednak korzystasz z prądu w nocy, a w dzień się magazynuje, najlepiej będzie pozostać przy obecnym rozliczeniu.

fotowoltaika na dachu domu

Czyli mogę wybrać sposób rozliczania?

Tak, po wejściu nowej ustawy OZE każdy prosument będzie miał możliwość decyzji, czy chce przejść na nowe warunki, czy pozostać bez zmian.

Czy muszę podjąć decyzję?

Na ten moment wiemy, że jeśli nie podejmiesz żadnej decyzji, to pozostajesz przy obecnych warunkach rozliczenia.

Czy będzie to duża zmiana?

Nowelizacja ustawy nastawiona jest w kierunku neutralności pod względem korzyści dla prosumentów obecnych i przyszłych. Zmiana nie będzie miała znaczącego kosztu dla klienta – raczej pozostanie bez zmian.

Oczywiście nie przedstawiono jeszcze całości projektu ustawy, nie możemy więc stwierdzić, czy do tej zmiany w ogóle dojdzie. Będziemy jednak na bieżąco obserwować sytuację z projektami nowelizacji ustawy OZE i Was o potencjalnych zmianach informować. Aby być z nami na bieżąco, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook’u, co pozwoli Ci na posiadanie wiadomości ze świata fotowoltaiki z pierwszej ręki.

Tymczasem dziękujemy za przeczytanie artykułu i do zobaczenia!

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Podziel się artykułem

Zapraszamy
do kontaktu

Pozostaw dane kontaktowe w formularzu lub skontaktuj się z nami pod numerem:
+48 535 989 535

Dziękujemy za wysłanie formularza!
*Pola obowiązkowe

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu.
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.