Praca doradcy ds. modernizacji energetycznej domu w dziale klienta indywidualnego to nie tylko znajomość wszystkich aspektów technicznych potrzebnych do zrobienia audytu, ale też empatia i nastawienie na potrzeby ludzi w zgodzie z misją, wartościami i interesami firmy. O swojej pracy opowiada Przemek Kurpiel z oddziału Wrocław, który związany jest z firmą Strefa Energii od 2019 roku. Przemek jest ekspertem ds. modernizacji energetycznej domu, ale rewelacyjnie radzi sobie również w sprzedaży systemów grzewczych.
Jak wygląda praca doradcy ds. modernizacji energetycznej domu?
Praca doradcy techniczno-handlowego w dziale indywidualnym to nic innego jak planowanie i samodzielne tworzenie swojego dnia pracy.Najprościej będzie opisać jeden z nich. Każdy dzień zaczynam od kawy oraz wprowadzenia umów z poprzedniego dnia do systemu. Trochę pracy przy komputerze, gdzie odpisuję też na maile i uzupełniam dane w systemie i kalendarzu. Następnie dzwonię do osób z którymi jestem umówiony na spotkanie w danym dniu oraz kolejnym w celu potwierdzenia spotkania. Nierzadko bywa tak, że jakieś spotkanie zostaje odwołane i wtedy w grę wchodzi plan B.
Co to jest plan B?
Plan B włączam, jeżeli pomiędzy spotkaniami występuje jakaś luka np. 1 godzinna to warto np. odwiedzić pobliskie instalacje u swoich klientów czy pozyskać nowe kontakty własnymi siłami. Jest to też dobry czas na to, aby popracować nad konwersją, podjechać po dokumenty których nam brakuje od inwestora z którym podpisaliśmy umowę lub też po prostu podpisać umowę kredytową.
No i wyruszamy w trasę.
Co jest ważnego w Twojej pracy?
Każde spotkanie to nowe wyzwanie, poznawanie nowych osób, budowanie relacji oraz chęć niesienia pomocy. To co moim zdaniem jest ważne na spotkaniu (można by było napisać o tym osobny artykuł) jednym zdaniem:
- Poznanie inwestora, zdefiniowanie jego potrzeb i dobranie najbardziej optymalnego rozwiązania.
Jeżeli wierzysz w produkt, który posiadasz. Dodatkowo wiesz, że za wykonanie będzie odpowiedzialna firma której ufasz – to przychodzi Ci to z łatwością.
Warto wspomnieć, że spotkanie z inwestorem to nie tylko rozmowa. To przede wszystkim także wykonanie dokładnego audytu budynku w zależności od tego czy dobieramy instalację fotowoltaiczną czy też system grzewczy.
Dzień pracy doradcy często rozpoczyna się rankiem a kończy późnym wieczorem. Z reguły w późnych popołudniowych, a nawet wieczornych godzinach odbywają się spotkania – kiedy większość osób kończy pracę doradca ją zaczyna. Warto wspomnieć, że bardzo ważny jest kontakt na linii doradca -> dział operacyjny czyli osoby odpowiedzialne za montaże, kredyt, dotacje, dział marketingu.
Doradca to łącznik pomiędzy inwestorem a firmą. To od niego w ogromnej mierze, zależy to czy osoba z którą współpracuje będzie zadowolona i finalnie usatysfakcjonowana z zakupu.
Podsumowując w pracy doradcy fajne jest to, że każdy dzień jest po prostu inny. Dodatkowo poprzez swoją pracę może zmieniać świat na lepszy co daje mega satysfakcję.