Optymalizacja kosztów w firmie jest procesem, który daje możliwość kontrolowania wydatków w przedsiębiorstwie oraz minimalizowania ich. Odpowiednie zoptymalizowanie wpływa na rentowność i zysk. Dzięki redukcji kosztów można zyskać przewagę konkurencyjną, niższe ceny swoich produktów, usług. Dzięki zaoszczędzeniu zyskujemy środki na dalszy rozwój firmy.
Na czym polega optymalizacja kosztów energii?
Jest to proces dzięki, któremu kontrolujemy i minimalizujemy koszty przeznaczone na energię w naszej firmie. Polega na tym, że sprawdzamy wszystkie czynniki generujące koszty w tym zakresie, dobieramy odpowiednie narzędzia, ustalamy strategię działania tak aby uzyskiwać bezpieczeństwo energetyczne i stabilność finansową. Kontrolowanie tych kosztów pozwala na świadome podejmowanie decyzji związanych z energią w biznesie.
Jakie narzędzia pozwalają na optymalizację kosztów energii?
Do narzędzi pozwalających zoptymalizować koszty energii należą:
- Fotowoltaika – dzięki instalacji fotowoltaicznej w pierwszej kolejności optymalizujesz koszty dzięki temu że nie kupujesz energii od dostawcy. Instalacja fotowoltaiczna zapewnia energię na potrzeby Twojego biznesu. Dodatkowo w momencie kiedy energia u dostawcy drożeje nie przekłada się to na koszty które Ty ponosisz, ponieważ korzystasz z energii wytworzonej przez Twoje panele fotowoltaiczne a wytworzenie energii w ten sposób nie jest uzależnione od wzrostów cen na rynku. Korzyścią finansową jest również możliwość wrzucenia kosztów instalacji w koszty firmy i odprowadzić podatek na poziomie 23%.
- Kompensatory – odpowiadają one za niwelowanie mocy biernej. Wiele przedsiębiorstw nie zwraca uwagi na to jakimi dodatkowymi kosztami jest obarczonych przez dostawców energii. Takim kosztem może być wytwarzanie mocy biernej. Dzięki urządzeniom takim jak kompensatory zniwelujesz moc bierną, a co za tym oszczędzisz na opłatach. To bezpośrednio przełoży się na wysokość rachunków ponoszonych za energię.
- Filtry aktywne – służą do filtracji wyższych harmonicznych. Dbają o jakość energii w sieci firmy. Jakość sieci ma wpływ na wydajność i żywotność twoich urządzeń. Zwiększy efektywności pracy maszyn. Ograniczysz koszty, które w przyszłości musisz poświęcić na serwis i wymianę urządzeń.
- Magazyny energii. Energia wytwarzana przez panele fotowoltaiczne i zgromadzona w magazynie może być wykorzystana do pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną. W szczytowym momencie kiedy energia jest najdroższa u dystrybutora dzięki temu można ograniczyć wydatki. Magazyn energii bez instalacji może również kumulować energię zakupioną wtedy kiedy jest ona tańsza u dostawcy i można ją wykorzystać wtedy kiedy jest najdroższa.
- Zakup energii z innego źródła niż dotychczasowy dystrybutor. To rozwiązanie jest często pomijane, szukając optymalizacji kosztów energii elektrycznej w firmie. Odpowiedni dobór dostawcy energii i warunków umowy ma wpływ na ostateczne koszty ponoszone w tym zakresie. Odpowiedni dobór taryfy, mocy przyłączeniowej czy sposobu zakupu energii optymalizuje koszty energii elektrycznej w przedsiębiorstwie.
Dlaczego warto skorzystać z bezpłatnego audytu od Strefy Energii?
Optymalizacja kosztów energii elektrycznej dla przedsiębiorstwa przynosi nie tylko oszczędności, ale poczucie bezpieczeństwa i niezależności. Jednak aby wybrać najlepsze rozwiązanie, każda firma powinna wybrać partnera, który odpowiednio dobierze rozwiązanie indywidualnie i dopasowane do potrzeb tego konkretnego biznesu. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z bezpłatnego audytu, który oferujemy w Strefie Energii dla każdego przedsiębiorcy, który szuka oszczędności.