Niestabilność cen prądu, zwiększająca się świadomość ekologiczna, czy w końcu chęć inwestowania w przyszłościowe rozwiązania – powodów rosnącej popularności OZE jest wiele. Jak pokazują raporty, Polacy coraz chętniej wybierają tego typu rozwiązania. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika, która ze względu na stosunkowo niskie wymagania jest systemem dostępnym dla wielu użytkowników. Zapewne każdy z nas podczas wakacyjnych wyjazdów widział na dachach polskich gospodarstw i firm charakterystyczne panele fotowoltaiczne. Ich ilość nadal rośnie, co pokazuje, że Polacy na dobre pokochali OZE!
Polska stawia na OZE!
Biorąc pod uwagę uwarunkowania środowiskowe, geograficzne i ekonomiczne, Polska posiada ogromny potencjał w rozwijaniu alternatywnych źródeł prądu. Czas wakacyjny to szczyt produkcji energii ze słońca i dużego zainteresowania inwestycją w fotowoltaikę. Członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej wymaga od nas dostosowania polityki energetycznej do międzynarodowych wymagań. Zarówno rząd, jak i samorządy zwiększają ilość programów dotacyjnych zachęcających do przejścia na zieloną energię. Jak natomiast wygląda fotowoltaika w Wielkopolsce?
Według raportów czterech największych operatorów energetycznych, w pierwszym kwartale 2020 roku w naszym kraju przybyło ponad 42 tysiące nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Łączna ich moc przekraczała 300 MW. Tempo wzrostu jest coraz większe, co pozwala śmiało twierdzić, że Polacy coraz chętniej decydują się na OZE!
Czym jest fotowoltaika?
Jeszcze do niedawna słowo fotowoltaika było zarezerwowane jedynie dla wąskiej grupy specjalistów. Dzisiaj już jest ono powszechnie używane na forum dyskusji publicznej. Słowo nieco może skomplikowane, ale zasady działania fotowoltaiki są proste! W dużym skrócie fotowoltaika to instalacja umożliwiająca pozyskiwanie darmowego prądu, przy wykorzystywaniu tzw. efektu fotowoltaicznego. Na czym to polega? Promienie słoneczne padają na zbudowane z ogniw fotowoltaicznych panele, które następnie zamieniają energię ze słońca w prąd elektryczny. Powszechnie nazywamy go prądem stałym. Za pomocą inwertera (falownika) jest on następnie przekształcany w prąd zmienny. Darmowy prąd ze słońca wypiera z domu prąd sieciowy, dzięki wyższemu napięciu. Jego nadwyżka trafia dalej do sieci i zaczyna się „bilansować”. Prostota całej instalacji sprawia, że jest to system całkowicie bezawaryjny i nie wymaga od nas szczegółowej wiedzy czy specjalnej konserwacji.
Źródła dofinansowań – fotowoltaika w Wielkopolsce
Prostota i przejrzystość fotowoltaiki oraz możliwość natychmiastowej oszczędności jest kuszącą wizją. Dla wielu Polaków montaż paneli fotowoltaicznych jest jednak sporym kosztem. Tutaj warto poszukać informacji o dotacjach. Jako inwestorzy w zieloną energię, mamy prawo do skorzystania z programów dofinansowań i ulg przygotowanych zarówno przez nasz Rząd, jak i Unię Europejską. We flagowym projekcie „Mój Prąd” inwestor może otrzymać nawet 5000 złotych zwrotu za swoją instalację!
Również władze samorządowe dążą do modernizacji systemów energetycznych na swoim terenie. W ramach swojej działalności statutowej posiadają programy mające na celu zachęcenie zarówno prywatnych konsumentów, jak i przedsiębiorców do postawienia na OZE. Mieszkańcy województwa wielkopolskiego mają możliwość skorzystania z programu „Słoneczne Dachy” – dofinansowania na przedsięwzięcia w zakresie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Realizatorem programu jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Kierowany jest on do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które zamierzają zastosować odnawialne źródła energii na swoim terenie. Władze Wielkopolski przeznaczyły na ten cel aż 100 mln zł! Fotowoltaika w Wielkopolsce ma się więc coraz lepiej!
Warto zaufać specjalistom!
Wsparcie władz i możliwość uzyskania dodatkowych pieniędzy znacząco wpływa na ilość nowych inwestorów. Przede wszystkim warto pamiętać, że panele fotowoltaiczne są inwestycją, która zaczyna na siebie pracować już od pierwszego dnia montażu! Rosnące ceny prądu oraz możliwość uzyskania zwrotu części kosztów sprawiają, że system fotowoltaiczny zwraca nam się już nawet po 7 latach. Po tym okresie mamy już czysty zysk! Ponieważ jest to długoletnia inwestycja, jej montaż warto oddać w ręce specjalistów.
Na terenie Poznania i okolic działa jeden z liderów polskiego rynku energetycznego – Strefa Energii. Firma w swoich usługach posiada nie tylko sam montaż paneli, ale także, przede wszystkim, pełen zakres pomocy przed- i poinstalacyjnej. Specjaliści Strefy Energii wykonają dla nas bezpłatną wycenę i wizualizację paneli na naszym dachu, dzięki jedynej w Polsce dedykowanej aplikacji. Jako oficjalny partner wspomnianego programu „Mój Prąd” mogą również udzielić nam informacji o dokumentach niezbędnych do ubiegania się o dotację. W przypadku tak dużej inwestycji warto oddać ją w ręce specjalistów!