W dobie mody na zero waste nie dziwi fakt, że odnawialne źródła energii zyskują coraz większą uwagę nie tylko mediów, ale i potencjalnych inwestorów. Jednak to nie tylko aspekt proekologiczny, ale również ekonomiczny sprawia, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych.
Do niedawna ciężko było nam sobie wyobrazić, jak z energii ze słońca może powstawać dokładnie taki sam prąd jak ten, który pobieramy z elektrowni. Mało tego, dosyć abstrakcyjny wdawał się fakt, że przeciętny Polak może sprawić sobie minielektrownię na własnym podwórku. A jednak – fotowoltaika w praktyce coraz śmielej radzi sobie na naszym rynku energetycznym. Wybór fotowoltaicznego systemu magazynowania energii to bez wątpienia mądra inwestycja, która pozwala uniezależnić nasze gospodarstwo domowe od sieci publicznej.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Działanie systemu fotowoltaicznego jest proste. Ogniwa fotowoltaiczne umieszczone w panelach słonecznych pod wpływem energii słonecznej ulegają tzw. efektowi fotowoltaicznemu, który umożliwia powstanie prądu stałego. Za pomocą specjalnego inwertera, zwanego falownikiem zostaje on następnie zmieniony w prąd zmienny, o parametrach elektrycznych odpowiadających sieci publicznej operatora energetycznego.
Korzystanie z tego procesu umożliwia specjalna instalacja umiejscowiona na dachu budynku lub bezpośrednio na gruncie, przez specjalistyczną firmę monterską. Prąd pozyskany dzięki panelom fotowoltaicznym zastępuje prąd sieciowy od operatora. Nadwyżka, która nie zostanie przez nas wykorzystana, trafia do sieci energetycznej i mogą z niej korzystać na przykład inne budynki znajdujące w sąsiedztwie.
Fotowoltaika w praktyce
Korzystanie z paneli fotowoltaicznych umożliwia produkowanie prądu bez ingerencji w środowisko oraz emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Przede wszystkim jednak zapewnia darmową energię elektryczną do zasilania wszelkich urządzeń w naszym gospodarstwie domowym. Warto pamiętać o tym, że dobrze skonstruowany i optymalnie dobrany zestaw fotowoltaiczny dostarczy nam wystarczającą ilość energii nawet w mniej słoneczne dni.
Tak naprawdę wszystko zależy od mocy naszej instalacji. Możemy do niej podłączyć wiele sprzętów, takich jak lodówka, mikrofalówka, zmywarka, czy telewizor. Jednak nie tylko! Fotowoltaika to także system, do którego można podłączyć urządzenia, które zużywają duże nakłady energii. Są to między innymi piekarniki elektryczne, płyty indukcyjne, czy w końcu samo ogrzewanie domu. Za szczególnie korzystną można uznać współpracę systemu fotowoltaicznego z pompą ciepła. Umożliwia to ogrzewanie zimą, chłodzenie latem i podgrzewanie wody przez cały rok. Dzięki fotoogniwom pompa przez cały rok odbiera energię produkowaną przez słońce i może realizować wszystkie energochłonne funkcje. Taki system zapewnia najwyższy stopień wykorzystywania energii odnawialnej.
Dobrą decyzją jest również podłączenie do fotowoltaiki naszej domowej klimatyzacji, głównie ze względu na potrzebę uruchamiania jej w czasie, kiedy natężenie promieniowania słonecznego jest duże. Stopień wykorzystania energii z paneli fotowoltaicznych może być wysoki. Ze względu na duży pobór energii przez klimatyzatory, oszczędność jest znacząca. Warto również zwrócić uwagę na wszystkie mniejsze odbiorniki, takie jak ładowarki, czy urządzenia sterowane pilotem, które pozostają stale w stanie czuwania. Choć pobór mocy przez każde z nich wydaje się nieznaczny, to sumarycznie jest już duży. Ważne jest, żeby w porozumieniu z profesjonalną firmą montażową odpowiednio dobrać moc całej instalacji, dostosowując ją do naszych własnych potrzeb.
Czy to ma sens? Fotowoltaika a oszczędność
Czy inwestowanie w tego typu technologię jest rentowne? Bez wątpienia! Oczywiście montaż fotowoltaiki jest stosunkowo dużym kosztem. Jednak warto uzmysłowić, że jest to inwestycja na lata, która zwróci nam się już nawet 6-7 lat.
Dodatkowo instalacja fotowoltaiczna w domu nie wymaga obsługi, specjalnej konserwacji oraz ingerencji człowieka w jakiekolwiek jej działanie. Jest to system samoobsługowy i całkowicie bezawaryjny. Warto podkreślić wyraźnie, że ryzyko awarii w tym wypadku nie występuje, energia produkowana jest samoistnie. Jej nadwyżki, z których nie korzystamy na bieżąco, możemy odsprzedać do sieci publicznej lub spożytkować, gdy zajdzie taka potrzeba. Żywotność tego typu systemów szacowana jest średnio na 25 – 30 lat, a nawet dłużej. Pozwala to na długi czas zapomnieć o wysokich rachunkach
Kilka kroków do mądrej inwestycji
Jakie kroki musimy podjąć, aby cieszyć się darmową energią w naszym gospodarstwie domowym? Proces ten nie jest trudny. Przede wszystkim, najbardziej kluczową kwestią jest wybór odpowiedniej firmy montażowej. Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie profesjonalistów, którzy znają się na fotowoltaice i posiadają wieloletnie doświadczenie poparte niezbędnymi certyfikatami. Specjaliści z danej firmy przejdą z nami przez proces projektowania całej instalacji, wyboru odpowiednich dla nas komponentów oraz załatwienia formalności z operatorem sieci energetycznej. Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, warto też zorientować się w temacie dotacji. Istnieje wiele programów dofinansowania fotowoltaiki, zarówno rządowych, jak i unijnych. Pozwalają one na jeszcze większą oszczędność już na etapie planowania samej inwestycji.
Inwestycja jest w przypadku fotowoltaiki słowem kluczowym. Jeżeli mądre oszczędzanie jest dla nas sprawą priorytetową, odnawialne źródło energii jest tym, co bez wątpienia będzie dobrym, przyszłościowym rozwiązaniem.