Stan powietrza w Polsce od kilku lat bije na alarm. Nasza gospodarka, oparta głównie na spalaniu paliw konwencjonalnych, takich jak węgiel, gaz ziemny oraz ropa naftowa, skutecznie zanieczyszcza środowisko i powoli ogranicza gospodarkę. Warto uzmysłowić sobie, że 85% zasobów węgla w kraju znajduje się zbyt głęboko, aby ich wydobycie było opłacalne. Z kolei gaz i ropa pochodzą głównie z importu, co uzależnia nas od innych państw. Istnieje jednak dobry sposób na ograniczenie pozyskiwania prądu w sposób szkodliwy zarówno dla środowiska, jak i gospodarki. Mało tego – jest to sposób tani i w zasadzie niewyczerpany! Mowa oczywiście o fotowoltaice.
Popularność zielonej energii
Słaba kondycja powietrza w Europie przyniosła wiele zmian na forum publicznych debat o ekologii. Zgodnie z ogólnym celem strategii Unii Europejskiej, udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu powinien wynieść 20%.
Również nasz kraj zobowiązał się do poprawy kondycji powietrza. Aby zrealizować założone cele, rząd, we współpracy z Unią Europejską i jednostkami samorządowymi, przygotował szereg programów dążących do popularyzacji odnawialnych źródeł energii. Coroczne raporty pokazują, że działania te skutkują, a Polacy coraz chętniej inwestują w OZE, w tym, przede wszystkim, w fotowoltaikę. Według raportu Instytutu Energii Odnawialnej, tempo wzrostu sektora fotowoltaiki w zeszłym roku przekroczyło w naszym kraju 200%.
Opłacalność fotowoltaiki
Zalety OZE w kontekście ekologii są niezaprzeczalne. Czyste powietrze, zaprzestanie wyniszczania terenów zielonych i wykorzystywanie nieskończonego źródła energii – to tylko niektóre pozytywne cechy tego systemu. A jak wygląda sprawa opłacalności paneli fotowoltaicznych? Przede wszystkim, fotowoltaika korzysta z nieskończonego źródła zasilania, jakim jest słońce. Dodatkowo prostota całego systemu sprawia, że instalacja jest w zasadzie bezawaryjna i nie wymaga dodatkowej konserwacji, co ogranicza nasze przyszłe koszty. Zasada jest prosta: kupujesz – zaczynasz oszczędzać już od pierwszego dnia montażu!
Statystycznie, w skali roku, typowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp może dostarczyć około 5000 kWh energii elektrycznej. Dzięki temu możemy obliczyć, że nasza inwestycja zwraca się już po 7 latach. Następnie zaczyna już tylko na siebie zarabiać, przynosząc czysty zysk! Dodatkowym aspektem, który warto wziąć pod uwagę przy planowaniu instalacji paneli fotowoltaicznych, są liczne programy dofinansowań do fotowoltaiki. Zarówno dla firm czy instytucji, jak i indywidualnych Prosumentów. I nie są to tylko dotacje z Unii, ale także programy przygotowane przez rząd czy władze samorządowe.
Fotowoltaika w łódzkim – dotacje
Planując inwestycje w fotowoltaikę, warto wcześniej rozejrzeć się za programami, z których możemy uzyskać dodatkowe pieniądze i ulgi. Flagowym projektem jest rządowy program “Mój Prąd”, dzięki któremu możemy uzyskać zwrot nawet do 5 000 złotych na nasze panele fotowoltaiczne.
Władze województwa łódzkiego również stawiają na gospodarkę niskoemisyjną. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego łódzkie korzysta z funduszy europejskich, a środki rozdysponowuje Urząd Marszałkowski. Liczne, pomniejsze projekty wspierają działania mające uczynić gospodarkę regionu bardziej ekonomiczną i ekologiczną.
Zakres ten obejmuje także odnawialne źródła energii. Efekty tych działań już możemy obserwować. Przykładem takiego działania jest projekt zrealizowany przez gminę Inowłódz, który umożliwił montaż 33 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 169,96 kW na prywatnych posesjach. Pomogło to podnieść współczynnik wykorzystania energii do 80%, co przy instalacji bez akumulowania energii byłoby niemożliwe.
Kolejny projekt „Czyste powietrze – OZE w Gminie Łęczyca” to 103 instalacje fotowoltaiczne dla mieszkańców. I kolejne gminy, w których mieszkańcy zostają Prosumentami.
Dobrym przykładem jest także gmina Rząśnia, która dzięki dofinansowaniu z gminnego budżetu zainstalowała systemy fotowoltaiczne w większości domów. Władze gminy szczycą się faktem, że Rząśnia jest jedną z pierwszych gmin w Polsce, w których OZE posiada niemal 100 proc. gospodarstw domowych.
Technologia przyszłości w zasięgu ręki mieszkańców
Rozwój fotowoltaiki w województwie łódzkim pokazuje obecne tendencje – jest to technologia, która zyskuje ogromną popularność! Inwestowanie w fotowoltaikę jest symbolem świadomości ekologicznej, postępu i dbania o własne finanse. Ponieważ jest to inwestycja długofalowa, warto oddać ją w ręce specjalistów. Na terenie województwa łódzkiego mamy dostęp do najlepszych!
W okolicy działa jeden z liderów polskiego rynku energetycznego – Strefa Energii. Nasza firma, wyróżniona tytułem „Rzetelnej Firmy”, posiada niezbędne certyfikaty, potwierdzające lata doświadczenia w pracy z klientem branży odnawialnych źródeł energii. W swoich usługach posiada pełen zakres pomocy przed- i poinstalacyjnej, która gwarantuje fachową opiekę przez cały czas. Eksperci Strefy Energii wykonają dla nas bezpłatną wycenę i wizualizację paneli na naszym dachu, dzięki jedynej w Polsce dedykowanej aplikacji.
Możliwości dostępne na rynku są ogromne, w porównaniu do sytuacji sprzed kilku lat. Dzięki stale rosnącej popularności fotowoltaika stała się systemem dostępnym dla każdego. A skoro mamy możliwość, żeby w prosty sposób ratować kondycję powietrza, którym oddychamy i jeszcze na tym zaoszczędzić, to… po co przepłacać?
Jesteś z województwa łódzkiego? Interesuje Cię tańszy prąd? Skontaktuj się z naszym ekspertem z Twojego regionu poprzez formularz znajdujący się poniżej!