Energia elektryczna ze słońca do niedawna brzmiała dosyć abstrakcyjnie dla przeciętnego Polaka. Darmowy prąd, na pozyskiwaniu którego można jeszcze zarobić? Wydaje się niemożliwe dla zwykłego konsumenta. A jednak – wykorzystywanie OZE od kilku lat zyskuje popularność. Widok paneli fotowoltaicznych na dachach domów, firm, czy budynków użytku publicznego nikogo już nie dziwi! Za fenomenem fotowoltaiki stoją 3 podstawowe kwestie – opłacalność, bezawaryjność i dbanie o lepszą, zdrowszą przyszłość.
Fotowoltaika to proces wytwarzania energii elektrycznej ze słońca, przy wykorzystywaniu tzw. efektu fotowoltaicznego. Jej zasady działania są proste, a cały system jest całkowicie bezawaryjny i nie wymaga dodatkowego serwisowania. Promienie słoneczne padają na panele zbudowane z ogniw fotowoltaicznych, które zamieniają je w prąd stały. Następnie za pomocą falownika jest on zmieniany na prąd zmienny. Dokładnie taki, jak ten występujący w naszych gniazdkach. Pozyskana energia słoneczna może więc być wykorzystywana do zasilania wszystkich urządzeń w naszym domu, łącznie z klimatyzacją czy ogrzewaniem. Dodatkowo nadmiar energii, której nie wykorzystaliśmy, możemy zwrócić do sieci. Proste, prawda? Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Mieszkańcy Śląska nie są wyjątkiem – fotowoltaika na Śląsku rozwija się w bardzo dobrym tempie!
Fotowoltaika ratunkiem dla Śląska
Śląsk od zawsze kojarzy się ze stolicą paliw kopalnianych, jednak sytuacja ta powoli zdaje się zmieniać. Mieszkańcy, choć nadal są przywiązani do tradycji górniczej, coraz chętniej korzystają z OZE jako zdrowej i przyszłościowej alternatywy dla energii pozyskiwanej w sposób konwencjonalny. Widok paneli słonecznych na dachach tutejszych domów, firm czy instytucji nikogo już nie dziwi. Dodatkowe programy wsparcia władz regionu i dofinansowania do fotowoltaiki z programów rządowych umożliwiają szybszy rozwój tego typu inwestycji.
Smog, który od lat stał się znakiem charakterystycznym terenów wysoko uprzemysłowionych, daje się we znaki mieszkańcom Śląska. Zdarza się, że w sezonie grzewczym normy jakości powietrza przekroczone są nawet o 1000%. Nic dziwnego, że Ślązacy zaczęli walczyć o czystsze powietrze poprzez zmianę trybu życia. Dla wielu z nich świadome gospodarowanie zasobami to jedno z założeń zrównoważonego rozwoju. Inwestowanie w fotowoltaikę i racjonalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to sposób na redukcję emisji zanieczyszczeń do środowiska i korzystanie z systemów możliwych do ponownego wykorzystania. To jedyne rozwiązanie, które może zapewnić mieszkańcom regionu zdrowszą i lepszą przyszłość. Jednak liczy się także ekonomia!
Fotowoltaika jako źródło oszczędności
Podstawową kwestią rozważaną w kontekście dużej inwestycji jest jej opłacalność. Samo słowo „inwestycja” kojarzy się z czymś nie do końca pewnym. W przypadku paneli fotowoltaicznych możemy mówić w zasadzie o stuprocentowej pewności. Cały system działa na prostych zasadach, nie wymaga serwisowania i konieczności dodatkowego inwestowania. Zasady są proste: inwestujesz – zarabiasz, już od pierwszego dnia uniezależniając się od niestabilnych cen rynku energetycznego.
Statystycznie, w skali roku typowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp dostarcza około 5000 kWh energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę aktualne stawki energetyczne (i duże tempo ich wzrostu) można szybko obliczyć, że inwestycja zwraca się już nawet po 7 latach, a następnie zaczyna na siebie zarabiać. Warto pamiętać o tym, że żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi średnio 25-30 lat. Przez 20 lat możemy więc cieszyć się czystym zyskiem z naszej elektrowni słonecznej!
Jeżeli rozważamy montaż paneli fotowoltaicznych, warto rozejrzeć się za rzetelną firmą, która sprawnie przeprowadzi nas przez cały proces. Dobra firma oszacuje, na jakim poziomie powinny utrzymywać się kwoty naszych przyszłych rachunków. Na terenie Śląska swoje montaże przeprowadza m.in. nasza firma, posiadająca swój oddział w Katowicach. Eksperci Strefy Energii sprawnie i profesjonalnie przeprowadzą nas przez cały proces planowania, wyceny i montażu instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo firma jest oficjalnym partnerem rządowego projektu dofinansowań do fotowoltaiki „Mój Prąd”. Możemy więc uzyskać także wszelką pomoc w procesie starania się o dodatkowe pieniądze.
Fotowoltaika na Śląsku – dofinansowanie
Kwestia dofinansowań do fotowoltaiki jest kolejnym ważnym aspektem przy planowaniu inwestycji. Nie tylko wspomniany „Mój Prąd”, ale także dotacje z Unii czy ze strony władz wojewódzkich (np. z konkursów Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego) powodują, że mieszkańcy regionu coraz śmielej rozważają opcję inwestowania w OZE. Także samorządy i przedsiębiorcy częściej decydują się na inwestycje w budowę lub przebudowę infrastruktury. Służą one do produkcji i dystrybucji energii pochodzącej ze słońca. Świadczą o tym również statystyki. Marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa, wylicza, że w poprzednich dwóch latach do Urzędu Marszałkowskiego trafiało w ramach tego naboru średnio 200 wniosków. Przewidywania Urzędu są takie, że podobna liczba wpłynie tylko w 2020 roku. Daje to optymistyczne prognozy i pokazuje, że fotowoltaika na Śląsku będzie się stale rozwijać.
Jesteś ze Śląska? Interesuje Cię tańszy prąd? Skontaktuj się z naszym ekspertem z Twojego regionu poprzez formularz znajdujący się poniżej!