Panele fotowoltaiczne to nowoczesny i coraz popularniejszy sposób pozyskiwania zielonej energii. Niezwykłe możliwości konwertowania energii słonecznej na elektryczną mają coraz szersze zastosowanie. Są one także ciągle ulepszane i modyfikowane tak, aby zwiększyć ich wydajność bez konieczności podwyższania kosztów. Technologię tę można spotkać między innymi w transporcie (lądowym, morskim, a nawet powietrznym), elektrowniach, do oświetlania znaków drogowych, a także w gospodarstwach domowych, gdzie powstają prywatne minielektrownie. Jednak najciekawszym rozwiązaniem jest ich wykorzystanie w lotach kosmicznych.
Jak działa fotowoltaika?
Dążąc do wyeliminowania z użycia źródeł energii szkodzących naszej planecie, powstało już kilka ciekawych rozwiązań tworzenia „zielonej energii”, czyli tej ze złóż odnawialnych – wiatru, wody i słońca. Zwłaszcza ta ostatnia, czyli fotowoltaika w trakcie rozwoju zrewolucjonizowała przemysł energetyczny. Tajemnicą jej sukcesu są ogniwa krzemowe, które pochłaniają fotony, a następnie przerabiają je na prąd stały. Dzięki użyciu konwertera staje się on prądem zmiennym, z którego korzystamy na co dzień. Oczywiście najważniejszym jednak elementem fotowoltaiki jest odpowiednie nasłonecznienie paneli fotowoltaicznych. Im dłużej i mocniej oddziałują na nie promienie słoneczne, tym więcej energii udaje się uzyskać, wykorzystać i zmagazynować.
Kosmiczna fotowoltaika
Fotowoltaika znalazła wspaniałe zastosowanie nie tylko na Ziemi, ale i w kosmosie. Gdzie łatwiej jest uzyskać niezakłócony niczym przepływ fal słonecznych jak ponad ziemską atmosferą? Aby móc wytwarzać niezwykle tam potrzebną energię elektryczną naukowcy postanowili zaopatrzyć satelity, a także Międzynarodową Stację Kosmiczną w panele fotowoltaiczne. Pozwoliło to na znaczne zmniejszenie ładunku statków kosmicznych. Nadmiar wytworzonej energii ładuje baterie, z których astronauci korzystają, kiedy nie znajdują się po słonecznej stronie Ziemi.
Dodatkowo udało się rozwinąć technologię tworzenia paneli fotowoltaicznych tak, aby zajmowały mniej przestrzeni podczas lotu. Jest to niezwykle ważne dla ekspedycji kosmicznych. Nowa konstrukcja pozwoliła na… zwinięcie paneli fotowoltaicznych w rulon! Dzięki temu kompaktowemu spakowaniu oraz pozbyciu się części mechanicznych i charakterystycznej struktury udało się zaoszczędzić masę i objętość dotychczas zajmowaną przez panel. Co więcej, jego rozwinięcie następuje zdalnie na orbicie i nie wymaga użycia dodatkowych silników. Oczywiście technologia ta jest na razie w fazie testów. Przewiduje się jednak jej wykorzystanie w przyszłości, także przy lotach komercyjnych zwłaszcza biorąc pod uwagę znaczne oszczędności, jakie niesie za sobą fotowoltaika.
Panele fotowoltaiczne dla domu
Na szczęście fotowoltaika, nie jest tylko domeną specjalistycznych dziedzin nauki. Jej niewielkie koszty produkcji i instalacji w połączeniu z ogromnymi możliwościami energetycznymi sprawiły, że panele fotowoltaiczne zaczęły się już na stałe wpisywać w krajobraz polskich miast i wsi. Ich użytkownicy cieszą się całkowitym uniezależnieniem od zewnętrznych dostawców energii, a także wspierają i chronią środowisko. A to wszystko w obszarze własnego domu. Ta kosmiczna energia słoneczna może każdego dnia zasilać zarówno wielkie maszyny, jak i zwykły ekspres do kawy… za darmo!
Fotowoltaika to niezwykła nauka, która otwiera olbrzymie możliwości dla konstruktorów, badaczy i zwykłych ludzi w ich codziennym życiu. W Strefie Energii chcemy pokazywać ją od środka, edukować i prezentować nowości fotowoltaiczne ze świata (i kosmosu). Opowiemy również o produktach, które oferujemy i przybliżymy tajniki technologii, której używamy do ich wytworzenia. Otwieramy nowy rozdział w naszej działalności, a powyższy artykuł był jego początkiem!
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej oferty dla domu, firmy lub dla rolnika – wejdź tutaj!