W jaki sposób

działa fotowoltaika dla domu?

Na pewno ciężko jest sobie wyobrazić jak z energii ze słońca, może powstawać dokładnie taki sam prąd jak ten, który pobieramy z elektrowni. Pytanie może wydawać się trudne, aczkolwiek działanie samej instalacji jest bardzo proste. To dlatego, że fotowoltaika dla domu składa się z zespołu urządzeń. Dzięki nim energia elektryczna jest produkowana z energii promieniowania słonecznego.

Z poniższego wpisu dowiesz się – jak działa fotowoltaika dla domu, z jakich urządzeń się składa, co dzieje się z Twoim nadprodukowanym prądem oraz jak wygląda schemat instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika dla domu – urządzenia

Pierwszym ważnym elementem instalacji są moduły fotowoltaiczne, które zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych. Pod wpływem padania promieni słonecznych na panel dochodzi do tzw. efektu fotowoltaicznego, dzięki któremu powstaje prąd stały. Ilość takich paneli na Twoim dachu będzie
uzależniona od tego, ile prądu zużywasz, ale zapewniamy Cię, że na pewno będziesz musiał mieć ich minimum 8.

1. Panele wytwarzają prąd

Następnym elementem jest inwerter – inaczej falownik. Odpowiada on za przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny, czyli taki jaki zasila wszystkie urządzenia elektryczne w Twoim domu lub firmie. Przez
takie rozwiązanie wyprodukowaną energię przez Twoją instalację, w pierwszej kolejności zużywasz na swoje zapotrzebowanie energetyczne.

2. Falownik zmienia prąd stały w prąd zmienny

Niewykorzystana energia jest magazynowana w sieci. Dzięki temu możesz ją wykorzystywać w nocy lub w zimie. W zależności od wielkości Twojej instalacji pobierasz z powrotem 80 lub 70 procent energii, którą zmagazynowałeś. Aczkolwiek nie masz się co martwić – elektrownia dobierana jest w taki sposób, że prądu na Twoje bieżące zapotrzebowanie nie zabraknie.

3. Wyprodukowany prąd najpierw zużywasz na bieżące zapotrzebowanie

Dodatkowo operator sieci wymieni Twój licznik na dwukierunkowy, abyś mógł zobaczyć, ile energii zużyłeś, a ile jej zmagazynowałeś. Całkiem za darmo!

4. Nadprodukowana energia płynie do magazynu, czyli do Zakładu Energetycznego

A co najlepsze w tym wszystkim, jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem internetu w Twoim domu, a falownik znajduje się wystarczająco blisko routera to dzięki aplikacji, którą zainstalujesz w telefonie, będziesz mógł na bieżąco śledzić ile energii wyprodukowała Twoja instalacja.

Monitoring instalacji

U większości Klientów falownik jest zamontowany w garażu. Nie ma się więc co martwić na zapas – jest duże prawdopodobieństwo, że będzie on wystarczająco blisko 🙂

Najważniejsze jest też to, że Twoja instalacja działa w taki sposób, że nie emituje żadnych zanieczyszczeń, co oznacza, że energia jest w pełni ekologiczna, a przy tym oszczędzasz na rachunkach za prąd, które z roku na rok są coraz wyższe.

Kontakt z naszą firmą

Jeśli masz jakieś pytania chętnie na nie odpowiemy, a wybór masz całkiem duży – możesz to zrobić za pomocą:
– telefonu
– maila
– chatbota
– Facebooka
formularza kontaktowego

A po więcej informacji zapraszamy na nasz film na YouTubie!

Oceń artykuł

Średnia ocena: 3 / 5. Ilość głosów: 1

Podziel się artykułem

Zapraszamy
do kontaktu

Pozostaw dane kontaktowe w formularzu lub skontaktuj się z nami pod numerem:
+48 535 989 535

Dziękujemy za wysłanie formularza!
*Pola obowiązkowe

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu.
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.