Instalacje fotowoltaiczne to coraz częściej wybierany w Polsce i na świecie system wytwarzania energii elektrycznej. Jest to nowoczesny sposób na zapewnienie swojemu gospodarstwu domowemu lub firmie doskonałego źródła energii odnawialnej. Panele fotowoltaiczne pochłaniają promienie słoneczne, z których następnie produkują prąd stały. Ten poprzez działanie falownika jest przetwarzany na prąd zmienny, czyli ten, którego używa się do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych, w tym także ogrzewania. To prywatna minielektrownia, która zapewni Ci ogromne oszczędności i niezależność od standardowych dostawców energii elektrycznej. W jaki sposób energia magazynowana w sieci energetycznej przyniesie Ci niezależność?
Zalety paneli fotowoltaicznych
Tym, co najbardziej zachęca do inwestowania w fotowoltaikę, jest znaczne obniżenie rachunków za prąd. Cena energii elektrycznej stale wzrasta, więc możliwość zrezygnowania z zewnętrznych usług jest obecnie bardzo pożądana. Panele fotowoltaiczne korzystają z promieniowania słonecznego, a więc całkowicie odnawialnego źródła energii, a ich sprawność szacuje się na kilkadziesiąt lat. Dzięki zmianie sposobu pozyskiwania prądu koszt energii spada nawet o 90% w skali roku.
Panele fotowoltaiczne to także wyjątkowo ekologiczny rodzaj wytwarzania energii elektrycznej. Przeważnie instalację fotowoltaiczną umieszcza się na dachu budynku, gdzie bezgłośnie i w niewpływający na otoczenie sposób, pozyskuje energię słoneczną. Jest to więc duże ograniczenie codziennej produkcji dwutlenku węgla.
Produkcja energii z instalacji fotowoltaicznych
Własny system fotowoltaiczny pozwala zapobiegać okresowym spadkom dostaw energii, których można doświadczyć zwłaszcza w gorących, letnich miesiącach. Dzieje się tak, ponieważ istnieje wiele sposobów magazynowania nadwyżek wytworzonej energii. Wykorzystuje się ją podczas zmniejszonej produkcji energii, np. w zimie, wieczorami lub w nocy. Ilość produkowanego prądu jest bowiem zależna od stopnia nasłonecznienia paneli fotowoltaicznych. Kiedy dni są dłuższe i ilość promieniowania słonecznego jest największa, fotowoltaika pokrywa nie tylko bieżące zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię, ale może wytwarzać ją w nadmiarze. Przechowuje się ją w różnego rodzaju bateriach i akumulatorach. Te jednak mają ograniczoną pojemność, dlatego istnieje jeszcze lepsze rozwiązanie: magazynowanie nadwyżki energii w sieci energetycznej.
Energia magazynowana w sieci energetycznej
Aby zapobiegać przerwom w dostawie prądu, można rozpocząć współpracę z zakładem energetycznym. Będzie on pobierał od użytkownika paneli fotowoltaicznych wyprodukowaną nadmiarowo energię elektryczną. Wówczas będzie można z niej korzystać, kiedy instalacja fotowoltaiczna pracuje ze zmniejszoną mocą. Dla instalacji mniejszych niż 10 kWp przewiduje się bezpłatny odbiór 80% oddanej i zmagazynowanej energii. Jedynie niezmienne pozostają stałe opłaty, na przykład abonamentowe. Istnieje jednak limit czasowy na odbiór energii z sieci energetycznej. Jest to 12 miesięcy od momentu jej wyprodukowania. Na szczęście jej ponowne pozyskanie jest liczone od najstarszych zasobów, dzięki czemu nie ryzykuje się utraty energii. Dzięki temu zabiegowi rachunki za prąd, nie licząc opłat stałych, mogą spaść nawet do zera.