Akcja „Ściany płucami miast” ma na celu stworzenie oddychających murali, w różnych miastach Polski z inicjatywy Strefy Energii. Mural, który oczyszcza powietrze to nie tylko ‘’pokolorowanie’’ miasta, ale też krok do stworzenia bardziej ekologicznych przestrzeni miejskich, które wykorzystują nowoczesne rozwiązania w walce o środowisko. Kolejny mural tej akcji został odsłonięty 22 listopada 2021 roku w Wieliczce. Ekologiczne malowidło powstało na budynku szkoły podstawowej nr. 3 im. Mikołaja Kopernika i ma powierzchnię 145 m².
To już drugi mural projektu ‘’Ściany Płucami Miast’’. Pierwszy mural inspirowany bajką o miasteczku powstał w czerwcu 2021 roku w województwie Łódzkim w Zduńskiej Woli. Kolejny mural zrealizowaliśmy z miastem Wieliczka, która kojarzona jest głównie z Kopalnią Soli wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wieliczkę odwiedza rocznie ponad milion turystów z kraju i zagranicy. Każdego roku w okresie grzewczym, Wieliczka tak jak wiele innych miast małopolski walczy ze smogiem przede wszystkim edukując mieszkańców o potrzebie wymiany pieców i małopolskiej uchwale antysmogowej. Wieliczka postanowiła zrealizować razem ze Strefą Energii mural, który pomalowany jest specjalną powłoką mającą właściwości oczyszczające powietrze. Jest to krok w walce o lepsze środowisko. Tak jak przy poprzednim muralu usuwanie zanieczyszczeń, możliwe jest dzięki powłoce PF-10 Airsol.
Jak mural oczyszcza powietrze?
PF-10 Airsol działa pod wpływem światła, przez co dochodzi do procesu fotokatalizy na pomalowanej powierzchni. Ta bezbarwna farba neutralizuje zanieczyszczenia takie jak tlenki siarki i azotu, usuwa bakterie i wirusy, a także pleśnie i grzyby. Farby fotokatalityczne mogą być używane zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń. Natomiast znane są w Polsce przede wszystkim z ekologicznych murali. Metr kwadratowy powierzchni muralu może zaabsorbować zanieczyszczenia dokładnie tak samo jak kilkuletnie drzewo. Powłoka wzmacnia fasadę pomalowanego budynku i jest samoczyszcząca. Ma także wysokie właściwości oczyszczające, bakteriostatyczne i odkażające.
Co przedstawia mural?
Projekt graficzny muralu w Wieliczce nawiązuje do patrona szkoły, na której powstało ścienne malowidło – Mikołaja Kopernika, astronoma którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Na kreatywnym i trochę abstrakcyjnym projekcie na tle kosmosu w samym centrum widzimy postać Kopernika siedzącego na kuli ziemskiej, który patrzy w stronę słońca. Pod nim na zielonej trawie stoją domy z panelami fotowoltaicznymi na dachu, które napędzane światłem słonecznym tworzą darmową energię. Projekt nawiązuje do heliocentrycznego modelu układu słonecznego. Mural zarówno w Zduńskiej Woli jak i Wieliczce wykonała firma Donut Studio. To młodzi artyści pochodzących z Dolnego Śląska.
Ekologiczne inicjatywy
Misją Strefy Energii jest dbanie o środowisko naturalne oraz edukacja na temat odnawialnych źródeł energii oraz innych innowacyjnych rozwiązań, które poprawiają kondycję powietrza. Celem projektu ‘’Ściany płucami miast’’ jest szerzenie świadomości ekologicznej poprzez malowidła na ścianach budynków polskich miast. Także aktywne działania, które mają realny wpływ na poprawę jakości powietrza. Akcja wpisuje się idealnie w trend, w którym zmierzają obecne miasta walczące ze smogiem. Projekt tworzony wraz z samorządami to inicjatywa z myślą o przyszłości i młodych pokoleniach. Dzięki temu będziemy mogli żyć w bardziej ekologicznej rzeczywistości. Wspólnie chcemy tworzyć piękniejsze miejsce na Ziemi.