Co łączy pandę z fotowoltaiką? – ciekawostki fotowoltaiczne

Co jako pierwsze przychodzi Ci do głowy, kiedy myślisz o fotowoltaice? Panele fotowoltaiczne ułożone szeregowo na dachu pięknego domu? A może ustawione na podwórku? Te dwie metody to najczęściej występujące instalacje fotowoltaiczne, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Ale rzecz jasna niejedyne… Zobacz, jakie ciekawostki fotowoltaiczne dla Was przygotowaliśmy!

Fotowoltaika nie musi być nudna!

Kto powiedział, że instalacje fotowoltaiczne muszą wyglądać zawsze tak samo? W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się farmy fotowoltaiczne, które budowane są na większym, niezalesionym obszarze. Panele fotowoltaiczne wystarczy ułożyć wtedy w oryginalny sposób i mogą tworzyć naprawdę ciekawe wzory, które widoczne są z lotu ptaka. Takie instalacje jednocześnie nie tracą na swojej mocy, a wręcz przeciwnie – największe farmy fotowoltaiczne dostarczają nawet kilkaset megawatów czystej energii. Na świecie jest kilka farm, na które warto zwrócić uwagę, właśnie ze względu na swój wyjątkowy kształt lub ciekawe zastosowanie. Zobacz, jakie ciekawostki fotowoltaiczne w postaci różnych kształtów paneli występują na świecie.

Elektrownia w kształcie…

Przodownikiem farm fotowoltaicznych o oryginalnych wzorach są Chiny. To właśnie tam, w Datong, 300 km od Pekinu, powstała ekologiczna farma w kształcie… pandy! Elektrownia słoneczna zbudowana jest z dwóch rodzajów paneli fotowoltaicznych – ciemnych, z monokrystalicznego krzemu oraz jaśniejszych, cienkowarstwowych ogniw. Odzwierciedlają one wygląd prawdziwej pandy, która jest symbolem Chin, a jednocześnie jednym z bardziej znanych gatunków zagrożonych wyginięciem. Moc elektrowni wynosi 100 MW, zajmuje powierzchnię 248 akrów i zasila 10 tysięcy gospodarstw domowych rocznie. W ciągu 25 lat ma ona zaoszczędzić około 1 miliona ton węgla i 2,7 miliona ton dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery. 

To jednak nie są jedyne zalety fotowoltaicznej pandy. Obok farmy powstało centrum edukacyjne, które kształci dzieci w zakresie ekologii, energii odnawialnej i fotowoltaiki. Projekt został stworzony przez firmę Panda Green Energy i planowane są kolejne inwestycje, między innymi na Nowym Jedwabnym Szlaku.

Bajeczne pomysły

Ciekawym rozwiązaniem jest również to zastosowane w Stanach Zjednoczonych, na Florydzie. W 2016 roku powstała tam farma fotowoltaiczna w kształcie głowy Myszki Miki! Dlaczego? Wybudowana została obok popularnego na całym świecie parku rozrywki Disney World. Potrzebuje on ogromnej ilości energii, żeby zasilić wszystkie magiczne atrakcje. Farma ma moc 5 MW i zasila w całości dwa z czterech parków tematycznych na Florydzie. Oprócz tego Myszka Miki dostarcza energię dla pobliskich hoteli, w których zatrzymują się turyści. Farma fotowoltaiczna w kształcie popularnej postaci ze świata Disneya jest więc nie tylko uroczym symbolem parku, ale również ukłonem w stronę środowiska naturalnego i energii słonecznej. 

Energia słoneczna na plus

A na koniec ciekawostka – czy wiecie, że Słońce w ciągu godziny dostarcza do Ziemi tyle promieniowania, że zaspokoiłoby to zapotrzebowanie energetyczne planety na cały rok? Co więcej, aby zaspokoić potrzeby wszystkich mieszkańców Ziemi, wystarczyłoby ustawienie paneli fotowoltaicznych na 0,3% powierzchni planety. Warto więc inwestować w energię słoneczną, która nie ingeruje w nasz świat, a znacznie ułatwia nam życie pod wieloma względami. Jeżeli do tego instalacja fotowoltaiczna może również cieszyć oko – to jest to jak najbardziej działanie na plus!

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Podziel się artykułem

Zapraszamy
do kontaktu

Pozostaw dane kontaktowe w formularzu lub skontaktuj się z nami pod numerem:
+48 535 989 535

Dziękujemy za wysłanie formularza!
*Pola obowiązkowe

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu.
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.