Nadeszły ciężkie czasy dla przedsiębiorców. Ceny energii od początku 2022 roku podskoczyły o około 270%, a to dopiero początek podwyżek w kolejnych latach. To stale rosnące koszty dla prowadzących swoje firmy, dlatego warto zastanowić się nad rozwiązaniami.
Podwyżki cen, a kompensacja mocy biernej
Operatorzy podnoszą również opłaty za przekroczenia energii biernej indukcyjnej jak i pojemnościowej. Opłaty za moc bierną indukcyjną naliczane są od momentu kiedy współczynnik tgfi/tgfo przekracza wartość 0,4. Natomiast za moc bierną pojemnościową naliczane są opłaty jeżeli współczynnik tgfi/tgfo przekracza wartość 0,0. Taryfy A, B, C to taryfy, które są rozliczane kiedy zostanie przekroczona moc bierna. Często opłaty za moc bierną potrafią stanowić nawet 1/3 opłat za energię elektryczną w przedsiębiorstwie.
Czym jest moc bierna?
Większość odbiorników pobiera z sieci moc czynną oraz bierną. Moc czynna jest energią zamienianą na prace. Natomiast moc bierna jest to ta część energii, która pulsuje między źródłem energii, a odbiornikiem. Ta moc nie zamienia się na pracę. Moc bierna jest wyrażana w [varach] oraz oznaczona „Q”, jest to energia która pulsuje pomiędzy elementami indukcyjnymi (L) oraz pojemnościowymi (C) odbiornika, a źródłem. Moc bierną indukcyjną wprowadzają np. silniki, piece indukcyjne, dławiki natomiast moc bierną pojemnościową wprowadzają np. falowniki fotowoltaiczne, komputery, serwery, UPS, oświetlenie LED, Kondensatory, Długie odcinki kabli pod napięciem.
Jak można zniwelować opłaty za moc bierną?
Na rynku można znaleźć kilka rozwiązań takich jak baterie kondensatorów lub też dławików, kompensatory, filtry aktywne. Baterie kondensatorów, które niwelują moc bierną indukcyjną. Również baterie dławików, które niwelują moc bierną pojemnościową, są rozwiązaniami już przestarzałymi. Serwisowanie baterii jest często kosztowne, ponieważ jakiekolwiek zmiany wprowadzone w firmie oczywiście te związane z mocą bierną wymagają zmian w bateriach. Kompensowanie mocy biernej przez baterie obywa się skokowo i mogą występować niedokompensowania lub przekompensowania.
Kompensator jest najlepszym sposobem na kompensacje mocy biernej. Kompensator zbudowany jest na bazie tranzystorów IGBT. Dzięki temu jest niezawodne i tanie w utrzymaniu. W porównaniu do baterii kompensator posiada możliwość nadążnej kompensacji, co za tym idzie nie doświadczymy w tym rozwiązaniu ani niedokompensowania ani przekompensowania. Innymi słowy całość tej mocy zostanie skompensowana. Niezależnie od tego czy będzie to moc bierna indukcyjna czy pojemnościowa. Dodatkowo kompensatory mają system który pozwala na symetryczne obciążenie faz w całym obiekcie.
Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie zwane filtrem aktywnym. Filtr aktywny posiada możliwości takie same jak wyżej wymieniony kompensator. Filtr jest zbudowany podobnie na bazie tranzystorów IGBT. Ponadto filtr potrafi poprawić jakość energii w firmie. Jest w stanie zniwelować wyższe harmoniczne, stabilizować napięcie sieci, redukować chwilowe zapady i zaniki napięcia oraz udary prądowe.
Kompensacja mocy biernej- dlaczego warto?
Kompensacja mocy biernej jest sposobem na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną w firmie. Warto jest zdecydować się zmniejszyć koszty swojego biznesu właśnie za pomocą jednego z powyższych rozwiązań. Jednak aby odpowiednio dobrać rozwiązania w Twojej firmie należy znaleźć firmę, która się tym zajmuje. Umówić się na bezpłatny audyt, aby sprawdzić jak to najlepiej zrobić.