Żyjemy w czasach gdzie ekologia jest dla każdego z nas bardzo ważna. Wraz z nadejściem mody bycia ‘’eko’’, każdy choć raz w swoim życiu zetknął się z tym terminem. Producenci zauważyli rosnący trend w tej dziedzinie dzięki czemu powstały produkty żywnościowe, ubrania i produkty użytku codziennego, które są ekologiczne. Na przestrzeni lat możemy też zauważyć bardzo duże zmiany w produkcji farb czy to innych materiałów budowlanych potrzebnych do wykończenia naszego domu czy mieszkania. To nie wszystko, bo można postawić na inne ekologiczne rozwiązania, które też będą wygodne i oszczędne w użytkowaniu. W tym artykule postaram się pokazać wam w jaki sposób Strefa Energii może pomóc by twój dom był bardziej ekologiczny. Co możesz zrobić, aby nie tylko oszczędzać ale postawić na rozwiązania, które zadbają o środowisko naturalne, czyli między innymi własna elektrownia słoneczna oczy alternatywne źródło ogrzewania dla kopciuchów.
Jak stworzyć ekologiczny dom ?
Coraz częściej na etapie projektu i wykończenia naszego domu zwracamy uwagę by budować w sposób ekologiczny. Jednak częściej zwracamy uwagę na koszty inwestycyjne. Staramy się by budynek powstał w miarę szybko i jak najmniejszym nakładem środków pieniężnych. Chcemy też mieć niskie rachunki za jego użytkowanie. Dopiero gdzieś. na samym końcu myślimy o względach ekologicznych. Co więcej często nie mamy świadomości, że używane przez nas materiały są nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale także dla naszego zdrowia.
Jednak aby zadbać zarówno o ekologię jak i aspekty finansowe, można skorzystać z programów dofinansowujących wszelkie rozwiązania dla modernizacji domu. By wspólnie dbać o ekologię jest mnóstwo programów wspierających w byciu eko. Chodzi między innymi o program Mój Prąd – czwarta tura programu, który wspiera Polaków w podjęciu decyzji o założeniu fotowoltaiki. Również program Czyste Powietrze, który wspiera wymianę starych pieców węglowych. Można wymienić piec na rozwiązania bardziej sprzyjające środowisku takie jak pompy ciepła, kotły na gaz czy też kotły na pellet. Biorąc pod uwagę aspekty finansowe często te programy pomagają w decyzji o skorzystaniu z ekologicznych rozwiązań dla naszych domów, a pomoc ta znacznie skraca okres zwrotu z takiej inwestycji.
Co może składać się na ekologiczny dom?
Pierwszym krokiem by stać się eko może być zamontowanie na naszym domu elektrowni słonecznej. Tylko należy pamiętać, że jest kilka ważnych kwestii aby ta inwestycja była najlepsza. Po pierwsze trzeba wybrać sprzęt. Tutaj pytanie jaka wielkość elektrowni jest najlepsza w naszym przypadku. Także czym powinna się charakteryzować firma, która nam to rozwiązanie zamontuje. Czy warto się kierować ceną podczas wyboru firmy, która wykona nam instalacje PV? Zdecydowanie nie, instalacja fotowoltaiczna poprawnie działająca to dobrej jakości komponenty takie jak certyfikowana konstrukcja, atestowane kable jak i wykonanie projektu. Całość nie będzie poprawnie działać gdy zostanie nieprawidłowo zamontowana. Należy również zwrócić uwagę, że wraz z rozwojem rynku pv w ciągu ostatnich lat przybyło firm które montują fotowoltaikę. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę i wybrać firmę z doświadczeniem, która istnieje na rynku i działa w branży od wielu lat i ma tysiące zadowolonych klientów.
Kolejny element eko domu to oczywiście narzędzie, które będzie zaopatrzyć Nas w ciepłą wodę użytkową i zapewni odpowiednią temperaturę w domu zarówno w zimie jak i w lecie. Do takich rozwiązań należą między innymi pompy ciepła. Jeszcze kilka lat temu sam uważałem, że najlepszym rozwiązaniem dla nowo budowanego budynku jednorodzinnego jest ogrzewanie gazowe. Dziś uważam, że idealnym ekologicznym rozwiązaniem jest pompa ciepła. Co to jest pompa ciepła i jak działa? Pompa ciepła działa w odwrotny sposób jak lodówka. Pompa ciepła w zależności od wariantu pozyskuje energię z ruchu cząstek powietrza, gruntu lub wody. Dlatego na zewnątrz budynku wcale nie musi być szczególnie ciepło, żeby za pomocą nowoczesnego sprzętu ogrzewać dom. Każdy model pracuje dzięki zamkniętemu układowi, w którym krąży specjalna ciecz. Szacuje się, że do wyprodukowania ciepła przy użyciu pompy ciepła, aż 75% energii pozyskuje się w sposób ekologiczny, z zewnątrz. Tylko 25% wymaga zasilanie pracy samego urządzenia.
Co więcej pompa doskonale sprawdzi się w zestawie w połączeniu z fotowoltaiką. Taki zestaw przy dzisiejszych wciąż rosnących cenach paliw i prądu sprawia że pompa ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną jest naprawdę tanim źródłem ogrzewania szczególnie dla nowego domu.
Jak nie pompa ciepła to co?
Starsze domy gdzie już centralne ogrzewanie już istnieje powinny postawić na wymianę pieca na nowszy. Teraz stary piec węglowy to nie tylko zanieczyszczenie środowiska. To też wyższe ceny oraz mniejszy komfort użytkowania niż nowe piece gazowe, czy na pellet. Z roku na rok pojawiają się nowe rozwiązania usprawniające proces dokładania do pieca, czyszczenia i popiołu. Przykład pieca z automatycznym podajnikiem na pellet to masa oszczędzonego czasu. Natomiast odpady ze spalania pelletu to naturalny nawóz, który można wykorzystać w ogrodzie.
Czy warto czekać z ekologicznymi rozwiązaniami ?
Pamiętam, że w podstawówce uczono nas o węglu kamiennym i brunatnym, o tym że śląsk to przemysł górniczy i stamtąd mamy paliwo stałe do ogrzewania domu. Dziś już wiemy że są lepsze i bardziej efektywne źródła ogrzewania i zdecydowanie mniej szkodliwe dla środowiska. Nie każdy wie, ale właśnie jesteśmy na etapie transformacji. Prawdopodobnie mieszkasz w gminie, która w najbliższych 5 latach włącza zakaz rozpalania kotłów, które mają klasę energetyczną poniżej 3. Najbliższy termin uchwały antysmogowej to koniec tego roku. Tak wiec jeśli mieszkasz w województwie podkarpackim czy śląskim to spiesz się, bo już czas na wymianę starego pieca.
Komfort i wygoda w użytkowaniu jest na wagę złota. Wszystkie ułatwienia, które sprawiają, że szybciej i łatwiej dbamy o podstawowe potrzeby naszego domu są w tym momencie priorytetem. Tym bardziej, że mamy szereg programów pomocowych. Dofinansowania i dotacje pomagają sfinansować ekologiczne, wygodne i oszczędne systemy grzewcze. Jednym z bardziej znanych projektów jest dotacja z programu „Czyste powietrze”. Pozwala ona na budowę pompy ciepła, uzyskując przy tym do 37 tysięcy złotych na jej instalację wraz z fotowoltaiką. Podsumowując temat ekologicznego domu, warto zastanowić się które rozwiązanie mogłoby być najlepsze dla Twojego domu i porozmawiać z Nami. Naszym zadaniem jest sprawdzić możliwości domu i dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie, które pomoże Ci nie tylko zadbać o wygodę, ale też zaoszczędzić pieniądze i pomoże stworzyć ekologiczny dom.