Odpowiedni wybór źródła ogrzewania w domu to bardzo istotna kwestia. W dzisiejszych czasach zarówno osoby budujące nowe domy jak i te, które planują wymianę obecnego systemu grzewczego mają do dyspozycji szereg alternatywnych rozwiązań. Przez długi czas podstawowym źródłem ogrzewania stosowanym w większości gospodarstw domowych był węgiel kamienny. Jednakże z biegiem czasu staramy się wybierać takie rozwiązania, które będą zarówno przyjazne środowisku jak i zgodne z ekologicznymi normami. Obecnie jedną z opcji, na którą warto zwrócić szczególną uwagę to kocioł na pellet.
Czym jest pellet?
Zacznijmy od tego, czym jest sam pellet. Jest to ekologiczne oraz nowoczesne paliwo, występujące pod postacią granulatu. Pellet stworzony jest najczęściej z odpadów drzewnych, trocin, wiór i zrębków, które prasuje się pod wysokim ciśnieniem. Materiał ten przybiera postać podłużnych granulek o średnicy od 6 do 8 mm i długości ok. 2-5 cm.
Zalety kotła na pellet?
Największą zaletą wykorzystania pelletu w ogrzewaniu jest jego ekologiczność. Paliwo to nie powoduje zabrudzenia pomieszczeń ani nie zawiera substancji szkodliwych, a także emituje przyjemny zapach drewna podczas spalania. Jak wybrać dobry kocioł na pellet? Kocioł na pellet jest niemal bezobsługowy, wymaga on jedynie drobnych czynności serwisowych. Sam montaż oraz dalsze użytkowanie kotła nie generuje żadnych dodatkowych kosztów, tak jak jest to w przypadku przyłączy np. gazu lub montażu zbiornika na olej lub gaz propan-butan. Co również istotne, w przypadku wymiany starego, nieekologicznego źródła energii i zastąpienia go kotłem na pellet można liczyć na dofinansowanie, dostępne w wielu programach rządowych takich jak np. „Czyste powietrze”.
Jak wybrać dobry kocioł na pellet?
Kotły na pellet to obecnie nowoczesne, wysoce zautomatyzowane urządzenia. To również wydajna i ekologiczna alternatywa wśród źródeł ogrzewania dostępnych obecnie na rynku. Istotnym jest odpowiedni wybór m.in. producenta, rodzaju, a także mocy. Moc pieca musi być ściśle związana z wymaganiami technologicznymi budynku. Rozmiar kotła natomiast powinien być dopasowany do powierzchni kotłowni. Istotne jest także, aby dopasować rozmiar kotła do średnicy komina. Kocioł na pellet powinien być w pełni zautomatyzowane. Posiadają one zasobnik oraz podajnik paliwa, co maksymalnie ogranicza naszą pracę. Jeśli chcemy, aby piec ogrzewał także wodę, zwróćmy uwagę, czy ma wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Ważne jest także, aby kocioł wyposażony był w automatyczny system czyszczenia, system kontroli spalania oraz automatyczną zapalarkę.
Jednym z urządzeń spełniających Uniwersalne wymogi dobrego pieca spełnia kocioł na pellet – Ferolli BioPellet Pro. Ten model kotła jest oszczędny. Wyróżnia go bardzo wysoka sprawność (do 96%) i jedna z najwyższych wydajności w swojej klasie. Te kompaktowe urządzenia posiadają zintegrowany zbiornik na pellet, który pomieści aż 105 kg paliwa. Nad komfortową eksploatacją czuwa nowoczesna automatyka odpowiedzialna m.in. za samoczynne rozpalanie i ekonomiczną pracę urządzenia. Ponadto model ten spełnia wymagania programu „Czyste powietrze” w zakresie podwyższonego standardu emisyjność cząstek, a także posiada 5 lat gwarancji producenta.
Ekologiczny kocioł na pellet jako rozwiązanie do ogrzewania domu
Jako firma z wieloletnim doświadczeniem w branży odnawialnych źródeł energii jesteśmy świadomi jak istotny jest wybór odpowiedniego systemu grzewczego dopasowanego do obecnych standardów ekologicznych oraz indywidualnych potrzeb naszych klientów. Kotły na pellet są z pewnością jednym z rozwiązań godnych polecenia.