Fotowoltaika jako bezemisyjne i tanie źródło odnawialnej, zielonej energii cieszy się rosnącą popularnością. A czy każdy może mieć instalację fotowoltaiczną? Dzięki starannemu i wnikliwemu audytowi oraz pomocy doradcy techniczno-handlowego można dostosować instalację fotowoltaiczną do potrzeb każdego inwestora. Jednak czy taka mikroinstalacja może powstać wszędzie?
Czy każdy może mieć instalację fotowoltaiczną?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: prawie każdy. Z naszych doświadczeń wynika, że sytuacje, gdy montaż instalacji fotowoltaicznej na konkretnym dachu czy gruncie jest ekonomicznie nieuzasadniony, występują bardzo rzadko. Fotowoltaika to korzystne rozwiązanie praktycznie dla wszystkich, którzy korzystają z energii elektrycznej. Zarówno dla osób prywatnych, właścicieli gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców, w tym rolników. Biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu oraz to, że każdego roku zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta, instalacja fotowoltaiczna będzie korzystna dla każdego, kto się na nią zdecyduje.
Przyszli prosumenci powinni spełnić 2 podstawowe warunki:
- być właścicielami lub dzierżawcami nieruchomości, na której miałaby powstać instalacja fotowoltaiczna
- powinni mieć odpowiednią zdolność finansową.
Czy wszędzie da się zamontować instalację fotowoltaiczną?
Decydując się na montaż własnego źródła zielonej energii, bierzemy pod uwagę głównie opłacalność takiej inwestycji, ale powinniśmy również zwrócić uwagę na związane z tym uwarunkowania techniczne.
Montując panele słoneczne należy sprawdzić czy w planowanym miejscu instalacji nie występują duże zacienienia (na przykład przez drzewa, wzgórza, inne budynki czy wystające elementy połaci dachowej) oraz czy dostępna jest odpowiednia powierzchnia do zamontowania paneli – uwarunkowana ilością i wymiarami modułów. Przeszkodę w maksymalizacji korzyści płynących z dachowej instalacji fotowoltaicznej stanowi również ukierunkowanie połaci na północ. Mikroinstalacji nie można zamontować w miejscu, które nie gwarantuje odpowiedniej wytrzymałości. Należy wspomnieć, że do montażu fotowoltaiki niewskazane są kruche pokrycia dachowe, takie jak ondulina, eternit, poliwęglan czy pleksi a w przypadku instalacji na gruncie tereny grząskie, piaszczyste lub z dużą ilością skał i kamieni.
Gdzie zamontować inwerter?
Inwerter to serce całego systemu fotowoltaicznego, dlatego wybór miejsca jego montażu musi być dobrze przemyślany.
Instalując inwerter solarny na zewnątrz należy pamiętać o tym, aby urządzenie nie było wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ekspozycja na słońce powoduje przegrzewanie się urządzenia i jego przyspieszone starzenie.
Dodatkowo, należy pamiętać, że urządzenie to generuje spore ilości ciepła podczas samej pracy. Tak więc montując go wewnątrz budynku należy zapewnić mu zalecaną odległość od ścian i sufitu oraz odpowiednią wentylację pomieszczenia.
Inwerter jest także jedynym elementem instalacji, który wytwarza dźwięk. Główne źródła hałasu to wentylatory chłodzące system oraz transformator. Rekomenduje się, aby nie montować falowników solarnych na ścianach sąsiadujących z sypialniami. Najlepiej zaplanować takie umieszczenie inwerterów w systemie PV, aby nie wpływały na komfort mieszkańców.
Fotowoltaika – chwilowa moda czy konieczność?
Panele fotowoltaiczne na stałe zagościły w krajobrazie polskich miast i wsi. Popularność fotowoltaiki podyktowana jest widocznymi oszczędnościami na rachunkach oraz zmianami w polityce klimatycznej. Nie jest to więc chwilowy trend a świadoma inwestycja w naszą wspólną przyszłość.
Systemy energetyki odnawialnej jako alternatywa dla paliw kopalnych, przyczyniają się do ograniczenia szkodliwych gazów, generujących smog. To ważne, gdyż w trakcie okresu grzewczego jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie. Branża fotowoltaiczna nieustannie się rozwija, dostarcza nowe technologie oraz nowe miejsca pracy. Perspektywa korzyści i rozwoju technologicznego fotowoltaiki liczona jest w dekadach.
Dodatkowo energia ze słońca jest niezwykle przystępna dla inwestorów. Inwestycje fotowoltaiczne są wspierane przez instytucje finansowe: samorządy, banki i urzędy. To znak, że fotowoltaika jest przyszłościowym i opłacalnym projektem, przynoszącym widoczne oszczędności dla domów, przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych.