Inwestycja w fotowoltaikę ma służyć przez długie lata, pomagając zaoszczędzić pieniądze. Właśnie dlatego firmę, przez którą zostanie zamontowana instalacja, warto zapytać o kilka bardzo ważnych kwestii, aby cieszyć się przez długi czas darmowym prądem. Firm instalujących fotowoltaikę jest coraz więcej i najczęściej ich argumentem jest niższa cena, ale wtedy warto się zastanowić, skąd biorą się różnice w cenie montażu instalacji fotowoltaicznej. Czy warto sugerować się ceną przy inwestycji, która ma przynosić oszczędność przez następne 25 lat? Na te i inne pytania już 15 września o 18:00 w transmisji na żywo na kanale YouTube Strefy Energii odpowiedzą eksperci Strefy Energii – Doradca Techniczno-Handlowy, Martin Kisel oraz Dyrektor działu operacyjnego, Marcin Łopatyński.
Jak sprawdzić wiarygodność firmy?
Przede wszystkim warto sprawdzić firmę w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, gdzie znajdują się informacje na temat doświadczenia firmy, czyli od kiedy działają na rynku. Warto też zapytać o ilość zamontowanych instalacji oraz w miarę możliwości porozmawiać z klientem tej firmy. Warto sprawdzić też recenzje klientów na Facebook’u, gdzie można sprawdzić kim jest osoba dodająca taką opinię.
Dobry audyt
Po pierwsze, należy unikać wycen instalacji przez internet i telefon. Bez audytu na miejscu ciężko jest dobrze dobrać elementy składowe instalacji. Aby dobrze dobrać instalację, taki doradca musi skupić się na wysokości rachunku, potrzebach, jakie w najbliższym czasie mogą zmienić rachunki za prąd na przykład montaż klimatyzacji. Dodatkowo umiejscowienie takiej instalacji jest bardzo ważne, bo jak wiadomo instalacja skierowana na południe, południowy zachód czy południowy wschód to jedyne dobre rozwiązania, które zapewni odpowiednią wydajność instalacji. Sprawdzony sprzęt i wysokiej jakości komponenty to kolejny ważny aspekt dobrze dobranej instalacji fotowoltaicznej.
Składowe ceny instalacji
Kiedy instalacja jest za droga bądź wyjątkowo tania? Przy jakich kwotach powinna zaświecić się czerwona lampka? Przykładowo 7000 zł za kW, o ile panel nie jest ze srebra najwyższej klasy, to po prostu bardzo wysoka cena. Z drugiej strony, jak słyszymy 3500 zł za kilowat, to też powinno nas zastanowić. Prawdopodobnie instalacja będzie bez serwisu, sprzęt może być ze skróconą gwarancją albo, co najgorsze, że wiele kwestii bezpieczeństwa zostanie zaniedbanych. Warto zwrócić uwagę, że to inwestycja na długie lata, gdzie ogromną rolę odgrywa jakość wykonania i jakość komponentów, a co za tym idzie, bezpieczeństwo całej instalacji.
Zasoby i specjaliści na każdym etapie inwestycji
Własne ekipy instalatorskie oraz odpowiednie uprawnienia, które posiadają, dają pewność, że firma od a do z zajmuję się inwestycją w fotowoltaikę i bierze za to pełną odpowiedzialność. Dodatkowo ważne jest własne zaplecze magazynowe, które daje dużą pewność w czasie załamania łańcucha dostaw danych komponentów instalacji. Europejscy dystrybutorzy to pewność podzespołów oraz współpraca z czołowymi producentami sprzętu. Warto wspomnieć o przepisach, które weszły we wrześniu zeszłego roku i wprowadzają zabezpieczenia przeciwpożarowe przy instalacjach od 6,5 kWp. To dodatkowy obowiązek, za który finalnie odpowiada odbiorca końcowy instalacji, dlatego warto mieć pewność, że firma montująca zadba o takie zabezpieczenia w ramach całej usługi.
Kiedy decydować się na daną firmę?
Podsumowując, najważniejsze jest doświadczenie firmy, wszelkie normy, które posiada, certyfikaty i autoryzacje. Zaplecze magazynowe oraz specjaliści na każdym etapie inwestycji. Począwszy od pomocy w formalnościach, dotacjach, po sprawdzone ekipy montujące oraz serwis. To jest pewność, bezpieczeństwo i spokój, czyli wartości nadrzędne takiej inwestycji. Wszystkie powyższe tematy oraz inne ważne kwestie inwestycji fotowoltaicznej Nasi eksperci poruszą już w najbliższą środę. Zapraszamy do oglądania pod linkiem: O co warto zapytać firmę montującą fotowoltaikę? Nie daj się oszukać!
Zachęcamy do subskrybowania kanału na YouTube Strefy Energii, aby być na bieżąco!