Przez ostatnie lata fotowoltaika stała się jedną z najszybciej rozwijających się branż. Nic dziwnego – nie tylko umożliwia ona oszczędzanie, ale też dbanie o naszą planetę. Wciąż trwają badania nad panelami fotowoltaicznymi nowej generacji, które mają zapewnić jej jeszcze bardziej efektywne działanie. Niektóre projekty już zaczynają być wprowadzane w życie. Jakie czekają na nas nowe technologie w fotowoltaice?
Panele fotowoltaiczne w innym kształcie
Choć tradycyjne panele fotowoltaiczne charakteryzują się naprawdę dużą wydajnością, naukowcy już zajmują się tym, by była ona jeszcze większa. Ma w tym pomóc zjawisko tzw. efektu fleksofotowoltaicznego. Polega ono na tym, że wskutek deformacji kryształów półprzewodnika będzie można utworzyć z nich ogniwa fotowoltaiczne. Badacze odkryli, że jeśli zdeformuje się określone materiały, wzrośnie wydajność fotowoltaiki. Należą do nich: tytanek strontu, tlenek tytanu i krzemu, a także mikroskopijne krzemowe kolce, standardowo pełniące funkcję elementów skanujących w mikroskopach. Otrzymane w ten sposób panele fotowoltaiczne zyskają nowy kształt, dzięki któremu będą działać jeszcze sprawniej.
Rozszczepienie singletowe – większa wydajność fotowoltaiki
Deformacja określonych materiałów to nie jedyny sposób, by urządzenie fotowoltaiczne miało większą wydajność. Okazuje się, że pomóc w tym może także proces chemiczny zwany rozszczepieniem singletowym, które polega na tym, że padający na ogniwo pojedynczy foton wzbudza dwa elektrony zamiast jednego. Szacuje się, że takie rozwiązanie mogłoby pozwolić osiągnąć wydajność konwersji na poziomie ok. 50%. Zjawisko to jest na tyle skomplikowane, że badania nad zastosowaniem go w fotowoltaice trwają już od 10 lat.
Perowskity, czyli dwuwarstwowe ogniwa słoneczne
Tradycyjne panele fotowoltaiczne zbudowane są z krzemu (o tym, jak dokładnie wygląda budowa fotowoltaiki, przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule). Ogniwa perowskitowe, nad którymi trwają badania, są znacznie lżejsze, cieńsze i elastyczniejsze, a także częściowo transparentne. Od klasycznych paneli fotowoltaicznych różni je także dobra praca przy niepełnym oświetleniu. Już w tym roku na rynku mają pojawić się hybrydy – czyli ogniwa tradycyjne z dodatkową warstwą perowskitów. Taka powierzchnia ma absorbować dodatkowe spektrum światła, dzięki czemu panele fotowoltaiczne będą mogły produkować nawet o 30% więcej energii w porównaniu do tych krystalicznych.
Mikropanele – nowe technologie w fotowoltaice
Konstrukcja paneli fotowoltaicznych przy użyciu mikropaneli zbierających światło słoneczne, o powierzchni ok. 1 mm2, może być sposobem na zwiększenie sprawności ogniw. Takie mikrozwierciadła mają być zbudowane z kilku warstw materiałów, z których każdy ma odpowiadać za wychwytywanie fal światła o konkretnej długości. Tak nowoczesna technologia mogłaby zwiększyć sprawność paneli fotowoltaicznych do prawie 45%! Na chwilę obecną jest niestety zbyt droga, by mogła zostać wdrożona do masowej produkcji. Naukowcy jednak już myślą nad tym, w jaki sposób można by było obniżyć koszty jej wytworzenia.
Technologia Smart WireTM – dłuższa żywotność instalacji fotowoltaicznej
Ta nowoczesna technologia ma nie tylko zmniejszać ryzyko uszkodzenia elementów ogniw wykonanych z krzemu, ale też zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych i wydłużyć ich żywotność. Ma ona postać matrycy fotoelektrycznej, współpracującej z każdym typem ogniw – zarówno tych standardowych, jak i hybrydowych. Co sprawia, że jest tak wyjątkowa? Wysoka odporność na uszkodzenia, niski opór elektryczny, a także zwiększona absorpcja światła przez matrycę. Dzięki tym czynnikom zmniejszy się zużycie energii elektrycznej.
Strefa Energii jest zawsze na czasie!
Fotowoltaika jest niezwykle szybko rozwijającą się branżą, dlatego najlepsi specjaliści powinni być na bieżąco ze wszystkimi trendami. Dla nas zasilanie fotowoltaiczne jest prawdziwą pasją. Mamy na swoim koncie już kilka tysięcy zamontowanych instalacji fotowoltaicznych – a to dopiero początek!
Jeżeli wciąż nie jesteś przekonany, sprawdź opinie o Strefie Energii naszych klientów, które są najlepszym dowodem na profesjonalizm świadczonych przez nas usług. A jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek porady lub pomocy, wypełnij formularz kontaktowy, by otrzymać całkowicie bezpłatną wycenę oraz wizualizację instalacji fotowoltaicznej.