Energooszczędne żarówki czy sprzęty AGD klasy A++ pozwalają ograniczyć zużycie prądu, ale to wciąż za mało, aby poczuć znaczącą różnicę na rachunkach. Choć nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez elektryczności, a coraz więcej urządzeń opiera się na jej działaniu, to w Polsce cena za prąd jest ciągle wysoka. Jedną z przyczyn, która spowodowała wzrost rachunków, może być tak zwana opłata za pobór mocy, jaką jest moc bierna.
Wyższe rachunki za prąd?
Czy to możliwe, że rachunki za prąd stały się wyższe z momentem wymiany licznika? Na pierwszy rzut oka pomyślelibyśmy, że nie, no bo dlaczego? Odpowiedź jest jednak zupełnie inna. Okazało się, że nowe liczniki potrafią nieco więcej niż stare. Przekazują informacje na temat pobieranej i oddawanej mocy biernej. Konsekwencją tego jest nowa opłata z tytułu energii biernej pojemnościowej. Czy słusznie za to płacimy? Spróbujmy to wyjaśnić.
Kompensacja mocy biernej – co to jest?
Do prawidłowego działania urządzeń zasilanych elektrycznością potrzebne są dwa rodzaje energii – moc czynna i bierna. Moc czynna jest łatwa do wyjaśnienia. To po prostu moc, która zamieniana jest w pracę użyteczną bądź ciepło. Moc bierna natomiast potrzebna jest do prawidłowego funkcjonowania urządzeń korzystających z prądu przemiennego, chociaż nie jest zmieniana ani w pracę, ani ciepło. Skoro mocy biernej potrzebuje sprzęt używający prądu przemiennego, to na pewno już wiecie, że niezbędna jest m.in. do prawidłowego działania inwertera fotowoltaicznego.
Moc bierna pojemnościowa a opłaty
Choć sama nazwa mówi o bierności, to na rachunkach może już na stałe zagościć wyższa opłata. Wszystko właśnie przez energię bierną. Samo to zjawisko może wydawać się nieco dziwne, ponieważ moc bierna nie wykonuje żadnej pracy, ale mimo to znajduje się w sieci energetycznej i przyczynia się w ten sposób do jej obciążenia. Tłumacząc to w prostych słowach – moc bierna zmniejsza przepustowość linii przesyłowych. Za tym idzie również strata w transformatorach i spadki napięcia w sieci. Strata ta wcześniej nie była uwzględniona na rachunkach i sprzedawca bądź dystrybutor prądu był na popularnie nazywanym „minusie”.
Moc bierna – kto za nią zapłaci?
Bardzo możliwe, że nie jesteś jedną z osób, którą dotknie ta opłata. Osoby korzystające z taryfy G są zwolnione z tej opłaty. Dla przypomnienia, taryfa G dotyczy między innymi gospodarstw domowych. Nieco bardziej skomplikowanie wygląda to w przypadku innych taryf.
Opłatą za pobór energii biernej objęci są odbiorcy posiadający taryfę A oraz B. W niektórych przypadkach będą to również odbiorcy z taryfy C. Jeśli zauważyłeś ostatnimi czasy wyższe rachunki za prąd – warto im się dokładniej przyjrzeć. Być może to właśnie opłata za moc bierną jest przyczyną wyższego rachunku.
90% niższe rachunki za prąd z fotowoltaiką
Dodatkowe opłaty i wyższe rachunki wcale nie muszą Cię dotykać. Co więcej, Twoje rachunki mogą niemal z dnia na dzień stać się tak małe, że nawet ich nie odczujesz. Wszystko to zasługa fotowoltaiki. Inwestycja w fotowoltaikę może na pierwszy rzut oka wydawać się kosztowna, ale trzeba zauważyć jedno – to pewna inwestycja. Czy można tak powiedzieć o czymkolwiek innym? Zakup fotowoltaiki może zwrócić się już w ciągu 5 lat. Biorąc pod uwagę gwarancję, którą oferujemy jako Strefa Energii, a wynosi ona nawet do 25 lat, to widać jak dłoni pewność tej inwestycji.
Profesjonalny montaż fotowoltaiki
Zadowolenie klienta jest dla nas najważniejszym czynnikiem, dlatego proponujemy wiele rozwiązań, aby fotowoltaika była przyszłością Twojej energetyki. Posiadamy własne ekipy instalatorskie, które mają na koncie już kilka tysięcy zamontowanych instalacji. Możesz być pewien prawidłowo zamontowanej fotowoltaiki na swoim dachu bądź gruncie. A co potem? Koniec montażu to nie koniec naszej pracy. Opieka instalacyjna, którą otaczamy klientów, daje możliwość kontaktu z nami, gdy tylko pojawiają się wątpliwości co do działania paneli fotowoltaicznych. Zainteresowany? Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną wycenę i wizualizację instalacji fotowoltaicznej.