Zmiany klimatyczne obserwuje się na całym świecie. Największy problem stanowi bardzo szybko postępujące ocieplenie klimatu wynikające z ogromnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Co jest tego przyczyną? W dużej mierze odpowiedzialność za to ponosi konwencjonalna produkcja energii elektrycznej. Prądu używamy w każdej dziedzinie naszego życia. W domu, czy w pracy, prąd jest naszym nieodłącznym towarzyszem. Jednak w obliczu problemów ekologicznych zachodzą duże zmiany w świadomości społecznej. Coraz częściej myślimy o mniejszym wykorzystywaniu surowców i ochronie środowiska. Ci, którym najbardziej na sercu leży dobro Ziemi stawiają na nowoczesne i innowacyjne sposoby pozyskiwania energii. Tu z pomocą przychodzą w pełni ekologiczne panele fotowoltaiczne.
Odnawialne źródła energii
Aby ustrzec się przed wyczerpaniem surowców takich jak ropa naftowa, węgiel, czy gaz ziemny wiele osób i firm inwestuje w alternatywne sposoby pozyskiwania prądu. Wykorzystują w tym celu tak zwaną „zieloną energię”, czyli źródło energii odnawialnych. Należą do nich między innymi: energia wodna, geotermalna, wiatru, czy słoneczna. I właśnie ta ostatnia stanowi obecnie najlepsze rozwiązanie dla osób prywatnych i przedsiębiorców. Nie zaburza ona bowiem równowagi środowiska znajdującego się w pobliżu instalacji i wykorzystuje już istniejące i niewykorzystywane powierzchnie. Są to panele fotowoltaiczne.
Jak działają panele fotowoltaiczne
Fotowoltaika to system, który do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje energię słoneczną. Jego głównym elementem są panele fotowoltaiczne. Ich ogniwa krzemowe zamieniają fotony w stały prąd elektryczny. Następnie za pomocą inwertera (falownika) jest on modyfikowany na prąd zmienny. I on właśnie umożliwia pracę wszystkich urządzeń elektrycznych. Panele fotowoltaiczne przeważnie umieszcza się na powierzchni dachu. Wynika to z kilku powodów: po pierwsze wykorzystuje się tym sposobem istniejącą już i często nieużywaną powierzchnię budynku. Po drugie ułatwia to ustawienie modułów w taki sposób, by były możliwie najlepiej nasłonecznione. Moc paneli fotowoltaicznych zależy od ilości energii słonecznej docierającej do instalacji fotowoltaicznej. Możliwie długi dostęp do słońca można osiągnąć właśnie poprzez umieszczenie ich na bryle budynku. Fotowoltaika jest także całkowicie bezgłośnym systemem, więc nie ma wpływu na życie mieszkających w pobliżu ludzi i zwierząt.
Ekologiczne i finansowe zalety fotowoltaiki
Niezależnie od tego, czy paneli fotowoltaicznych używamy do celów domowych, czy biznesowych to można być pewnym, że instalacja będzie widoczna z daleka. Podnosi to zarówno standard miejsca, jak i ociepla wizerunek prowadzonej działalności gospodarczej. Widoczna dbałość o środowisko zwiększa także świadomość innych osób i uwrażliwia je na potrzeby ekologiczne. Użytkownik fotowoltaiki staje się wówczas swego rodzaju autorytetem w kwestii innowacyjnych rozwiązań na rzecz poprawy stanu środowiska i korzystania z niewyczerpanych zasobów energii słonecznej. Ekologiczne panele fotowoltaiczne mogą w pełni pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa i firmy na energię elektryczną. Jest to uniezależnienie się od innych dostawców prądu, które skutkuje zmniejszeniem rachunków nawet o 90%! Przy poborach energii przekraczających dzienne potrzeby prąd jest przechowywany w sieci elektrycznej do późniejszego wykorzystania. Istnieje także możliwość sprzedaży nadwyżek prądu, dzięki czemu nie jest się już tylko konsumentem, ale prosumentem. Mimo że cena materiałów i montażu paneli fotowoltaicznych nie jest mała, to przy ich wydajnej pracy cały koszt inwestycji zwraca się w ciągu kilku lat. Fotowoltaika charakteryzuje się brakiem awaryjności. Jest także całkowicie bezobsługowa i może posłużyć nawet kilkadziesiąt lat. Dzięki niej można zamienić szkodliwie produkowaną energię elektryczną, na tę zdrową i zieloną.