Strefa projektów -

poznaj Solar Plane

Po ulicach jeżdżą już samochody elektryczne, które są przyjaźniejsze środowisku, niż doskonale nam znane auta benzynowe. Tak wielkich zmian na razie nie widać w transporcie lotniczym, ale… czy na pewno? Solar Plane to nowatorski projekt młodych inżynierów. Może właśnie jesteśmy świadkami pierwszych wielkich przemian w tym sektorze?

W stronę słońca

Końcówka roku 1903 to niezwykle ważna data w dziejach lotnictwa i technologii. Właśnie wtedy bracia Wright po raz pierwszy odbyli krótki, ale niezwykle ważny lot samolotem. Ich wynalazek odmienił transport na zawsze. Ponad 100 lat rozwoju lotnictwa później, dzisiejsze samoloty wydają się być nie do zastąpienia. Przenoszą miliony ludzi dziennie z kontynentu na kontynent, spalając niestety przy tym olbrzymie ilości paliwa i trując środowisko.

Czy jest szansa, że wkrótce samoloty staną się bardziej przyjazne środowisku? Być może na wielką zmianę jest jeszcze za wcześnie, ale kolejny, milowy wręcz krok, robią studenci z krakowskiej uczelni.

Czterech studentów trzyma samolot solar plane, stoją na łące na tle drzew

Solar plane – tak dla science, nie dla fiction

Pierwszy w Polsce samolot napędzany energią słoneczną już powstał. Franek, bo takie właśnie otrzymał imię, ma rozpiętość skrzydeł 3,8 m i waży około 4 kg. Nie liczy się tutaj jednak wielkość, ale niezwykły pomysł wykorzystania promieni słonecznych jako energii do lotu. To, co jeszcze jakiś czas temu wydawało się niemożliwe, udało się zrealizować niezwykle zdolnej grupie studentów z AGH Solar Plane!

Koło naukowe AGH Solar Plane powstało na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. W jego szeregach jest niemal 50 zdolnych studentów, którzy dzielą się na 4 zespoły: programowanie, zasilanie, konstrukcja oraz marketing. Już w pierwszym roku swojej działalności koła naukowego, projekt samolotu napędzanego energią słoneczną zyskał status projektu strategicznego do dofinansowania uczelnianego i uzyskał Grant Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej. Dzięki tytanicznej pracy udało się skonstruować bezzałogowego szybowca napędzanego energią słoneczną, dzięki ogniwom fotowoltaicznym. Pierwszy cel został już zrealizowany. Kolejne zadanie wydaje się być jeszcze trudniejsze. Czas na lot przez całą Polskę! 

samolot solar plane na wystawie w tle widać ludzi

Wyzwanie, które postawiło przed sobą AGH Solar Plane wygląda na niezwykle trudne w realizacji. Przelot z południa Polski na północ to setki kilometrów! Sam lot nie będzie się odbywał jedynie w ciągu dnia – samolot ma lecieć również w nocy! Mamy nadzieję, że będziemy mogli w tym pomóc!

Strefa Energii wspiera ambitne pomysły

28 lutego w naszej siedzibie w Zabierzowie podpisaliśmy umowę o współpracy z AGH Solar Plane. Tym samym, zostaliśmy partnerem strategicznym, co jest dla nas olbrzymim powodem do dumy. Móc wspierać i być częścią tak niezwykłego projektu to naprawdę ważna chwila w całym istnieniu Strefy Energii. Sam pomysł stworzenia samolotu na energię słoneczną i lot nad całym krajem to pomysł, z którym po prostu musieliśmy się związać na dłużej!

środek samolotu solar plane w barwach agh

Jako Strefa Energii pragniemy wspierać fantastyczne i nowatorskie idee. Tak właśnie jest z Solar Plane. Czy jeszcze do niedawna ktoś mógł w ogóle pomyśleć o tym, że samolot zasilany ogniwami fotowoltaicznymi może przelecieć z południa na północ Polski? Teraz to już nie tylko pomysł czy marzenie. To cel, który da się zrealizować! Wierzymy w to i wspieramy koło naukowe AGH Solar Plane z całego serca. Mamy nadzieję, że choćby w najmniejszym stopniu możemy im w tym pomóc!

Zawsze z wielką przyjemnością wspieramy wszelkie inicjatywy, które pomagają promować odnawialne źródła energii. Chcemy zamieniać strefy pomysłów w strefy realizacji!

Wszystkie fotografie zostały wykonane przez KSAF.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Podziel się artykułem

Zapraszamy
do kontaktu

Pozostaw dane kontaktowe w formularzu lub skontaktuj się z nami pod numerem:
+48 535 989 535

Dziękujemy za wysłanie formularza!
*Pola obowiązkowe

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu.
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.