Życie jest zmienne. Ciężko przewidzieć, co wydarzy się następnego dnia, a co dopiero będzie się działo za kilka lat. Tak samo jest z decyzją o montażu fotowoltaiki. Decydując się na instalację paneli fotowoltaicznych, ciężko jest przewidzieć zużycie energii elektrycznej za kilka lat. Może mieć na to wpływ kilka czynników. W takich sytuacjach pojawia się istotne pytanie – czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa? A jeżeli tak, o czym warto wówczas pamiętać?
Żywotność paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne to stosunkowo nowa technologia, która zmienia świat na lepsze. Fotowoltaika jest odnawialnym źródłem energii (OZE) – pobiera energię z promieniowania słonecznego. Montowana na dachu lub na gruncie domu czy firmy, zasila sprzęty elektryczne w energię słoneczną – całkowicie ekologiczną i bardzo oszczędną! Panele fotowoltaiczne to inwestycja na lata, której żywotność wynosi obecnie nawet około 40 lat. Przez tak długi okres czasu dużo może się zdarzyć. Możemy zmienić sposób ogrzewania w naszym domu, kupić dodatkowy sprzęt elektroniczny, który spowoduje dużo większe zużycie energii elektrycznej. Czy w takim wypadku możliwa jest rozbudowa instalacji fotowoltaicznej? Oczywiście!
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej krok po kroku
Rozbudowa fotowoltaiki może początkowo wydawać się prosta – wystarczyłoby dokupić kilka paneli fotowoltaicznych, a następnie zamontować je obok istniejącej już instalacji. Niestety jest to trochę bardziej skomplikowane.
Pierwszym krokiem, który należy wykonać to sprawdzenie mocy falownika (inwertera), który przekształca prąd stały na zmienny. Falowniki dobiera się pod daną moc instalacji, a dokładniej do mocy maksymalnej, którą panele mogą generować. Trzeba więc sprawdzić, czy aktualnie zamontowany inwerter wytrzyma większe obciążenie, spowodowane większą mocą, którą generowałaby większa ilość paneli fotowoltaicznych.
W przypadku, gdy zdecydujemy się na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej o 1-2 panele, wcześniejszy falownik powinien wystarczyć. Jeżeli jednak fotowoltaika miałaby się powiększyć o większą ilość paneli, należy pomyśleć nad innym rozwiązaniem…
Zmiana na mikroinwertery
Inwerter można oczywiście wymienić na nowy, o większej mocy i zamontować go ponownie – wtedy problem zostaje rozwiązany. Nowy falownik to jednak dosyć duży koszt, na który nie każdy może sobie pozwolić. Istnieje także druga możliwość – zakup mikroinweterów.
Mikroinwerter to najmniejszy rodzaj falownika. Współpracuje on z jednym panelem fotowoltaicznym, który ma moc około 0,3 kW. Każdy panel ma więc swój własny mikroinwerter, który zmienia prąd stały na zmienny bezpośrednio przy nim. W przypadku rozbudowy instalacji fotowoltaicznej wystarczy więc dokupić mikroinwertery, które będą działały niezależnie od pierwotnej instalacji fotowoltaicznej. Jest to tańsze rozwiązanie, przez co też wiele osób decyduje się na taki krok.
Rozbudowa fotowoltaiki – czy to się opłaca?
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem tego typu sytuacji jest odpowiednie dobranie instalacji fotowoltaicznej już na samym początku. Jak wiedzieć, jaka moc będzie odpowiednia dla naszego zużycia energii? To bardzo proste – najlepiej zaufać oczywiście fachowcom! Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych z naszą firmą, nasi pracownicy na początku przeprowadzają bezpłatną wycenę instalacji, na którą składa się między innymi zbadanie zużycia energii elektrycznej w danym domu. Odpowiednio dobrana moc instalacji fotowoltaicznej zapobiega większym wydatkom w przyszłości.
W życiu zdarzają się jednak różne sytuacje. Kiedy rzeczywiście potrzebna jest zmiana i rozbudowa instalacji fotowoltaicznej, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest kontakt ze Strefą Energii. Nasi wykwalifikowani pracownicy pomogą dobrać odpowiednią ilość paneli fotowoltaicznych wraz z rodzajem inwertera, jeżeli taki będzie potrzebny.
Zastanawiasz się nad fotowoltaiką dla swojego domu? Wypełnij formularz kontaktowy i skorzystaj z bezpłatnej wyceny!