Rodzaje paneli fotowoltaicznych –

jakie wybrać?

Z roku na rok wzrasta świadomość dotycząca ekologii, a dokładniej alternatywnych źródeł energii. Powód jest prosty – ludzie nie tylko chcą dbać o środowisko, ale coraz więcej osób dostrzega ekonomiczne korzyści z pobierania energii z odnawialnych źródeł. Jednym z najbardziej opłacalnych i popularnych sposobów są panele fotowoltaiczne. Warto zainteresować się tym tematem, gdyż ceny energii od tradycyjnych dostawców stale rosną i będą rosnąć coraz bardziej. Jak jednak wybrać odpowiednią instalację fotowoltaiczną, ceną dorównującej ich sprawności? Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych i jakie najlepiej nadają się dla Twojego domu lub firmy?

Fotowoltaika w pigułce

Panele fotowoltaiczne pobierają energię elektryczną z promieniowania słonecznego i przetwarzają ją w prąd, który trafia do domowych gniazdek, a także może ogrzewać wodę lub pomieszczenia. Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z szeregu elementów – dzięki temu uzyskuje się odpowiednią moc instalacji, ponieważ sam moduł nie byłby w stanie wyprodukować energii, aby zasilić cały dom prądem. Na rynku jest wiele rodzajów paneli fotowoltaicznych, które różnią się swoim działaniem i ceną. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że każdy moduł powinien być tego samego rodzaju, mieć taką samą moc znamionową, a co więcej – pochodzić od jednego producenta. Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Rodzaje paneli fotowoltaicznych 

Panele fotowoltaiczne są inwestycją, która owocuje w przyszłości. Faktem jest jednak, że cena fotowoltaiki nie należy do najniższych. Koszt paneli fotowoltaicznych to około 45% kosztów całej instalacji. Aby móc cieszyć się oszczędnościami w przeciągu kilku lat, należy wiedzieć, jaka instalacja będzie najbardziej odpowiednia dla naszego domu. W Strefie Energii dbamy o najlepszą jakość sprzętu i wykonania instalacji. Cechujemy się również obsługą klienta na najwyższym poziomie i z chęcią odpowiadamy na nurtujące pytania naszych klientów. Gwarantujemy również pomoc w dobraniu odpowiedniej instalacji i przedstawiamy rodzaje paneli fotowoltaicznych, aby skutkowały najwyższą trwałością i mocą.  Na rynku istnieje kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, jeszcze do niedawna dwie z nich wiodły prym, w tej chwili głównie stawia się na panele monokrystaliczne.

Ogniwa monokrystaliczne

Pierwszym rodzajem są instalacje składające się z ogniw monokrystalicznych. Są one najczęściej widoczne na dachach budynków i można je rozpoznać po ich charakterystycznej, ciemnej barwie oraz kwadratowym kształcie, ze ściętymi rogami. Wyglądają bardzo nowocześnie i elegancko. Produkowane są z kryształów krzemu, a dokładniej z połączenia stopionego piasku krzemu i dodatku boru. Ogniwa monokrystaliczne charakteryzują się największą wydajnością – wynosi ona około 20%. Jest to jednak najbardziej kosztowne rozwiązanie. Dlaczego? Są one najdroższe do wyprodukowania, ale również najtrwalsze, najwydajniejsze i zajmują najmniej miejsca na dachu.

Ogniwa polikrystaliczne

Drugim rodzajem ogniw fotowoltaicznych są ogniwa polikrystaliczne. Swoją popularność zdobyły mało skomplikowaną produkcją, za czym idzie również niższa cena. Charakteryzują się niebieskim zabarwieniem i kształtem prostokątnym lub kwadratowym. Są one jednak mniej trwałe i mniej wydajne niż ogniwa monokrystaliczne – ich sprawność wynosi około 16-18%. Jednocześnie, aby uzyskać większą moc, należy zamontować więcej ogniw na dachu, co wymaga więcej miejsca. Ich niewątpliwym plusem jest to, że są dużo bardziej stabilne pod względem całorocznej pracy. Wraz ze wzrostem temperatury, ich spadek mocy jest niższy, a do tego zbierają więcej odbitego promieniowania słonecznego.

A po więcej informacji na temat paneli monokrystalicznych i polikrystalicznych zapraszamy na nasz film na YouTubie, gdzie nasz ekspert rozjaśnia wszystkie wątpliwości!

Jakość, a koszt instalacji fotowoltaicznej

Jakość paneli fotowoltaicznych różnych producentów jest podobna – większość z dostępnych na rynku jest produkowana w Chinach. W przypadku fotowoltaiki trzeba pamiętać jednak, że o wysokiej wydajności i oszczędnościach świadczy jakość instalacji, a nawet samego montażu. Nie warto na nich oszczędzać, ponieważ ewentualne awarie spowodowane nieprawidłowym działaniem może skutkować cenami przewyższającymi wartość całej instalacji fotowoltaicznej.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Podziel się artykułem

Zapraszamy
do kontaktu

Pozostaw dane kontaktowe w formularzu lub skontaktuj się z nami pod numerem:
+48 535 989 535

Dziękujemy za wysłanie formularza!
*Pola obowiązkowe

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu.
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.