Rachunki po zamontowaniu

instalacji fotowoltaicznej

Wiele osób rozważających zmianę dotychczasowego sposobu poboru energii na fotowoltaikę zastanawia się, jak zmienią się ich opłaty za prąd. Jakie są zalety, a jakie wady takiej inwestycji i czy rzeczywiście można na niej zarobić. Czy rachunki po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej są rzeczywiście mniejsze?

rachunki po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej - dom z lotu ptaka z fotowoltaiką

Instalacja fotowoltaiczna to sposób na tworzenie prądu z energii słonecznej. Jest to w pełni odnawialne źródło energii, a więc jej pozyskanie nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Osoby, które decydują się na taki krok, mogą szybko zauważyć, jak zmieniły się ich rachunki po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej. Ponieważ jest to swoista, prywatna minielektrownia, to wszelkie opłaty związane z poborem energii spadają niemal do zera.

Fotowoltaika, a rachunki za prąd

Kiedy na co dzień korzystamy z energii elektrycznej, dbamy o to, by nie zużywać jej w nadmiernych ilościach. Wynika to nie tylko z potrzeby dbania o środowisko, ale także o możliwie duże obniżenie opłaty za prąd. Rachunki po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej diametralnie się zmieniają, ponieważ od momentu jej uruchomienia nie korzystamy już z usług zewnętrznych dostawców. Dzięki temu uzyskuje się miesięczną oszczędność na poziomie niemal 100%. Do opłacenia zostają jedynie „koszty stałe” związane z opłatą sieciową i abonamentową. Właściciel, czytając rachunki po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej, może jednak zwrócić uwagę na pozycje dotyczące salda energii.

Przedstawiają one:

  • energię czynną pobraną, czyli to ile dodatkowej energii musiało zostać pobranej z sieci elektrycznej
  • energię czynną oddaną, czyli to ile nadmiarowo wyprodukowanej energii przekazano do sieci elektrycznej
  • saldo energii, czyli ilość energii, która została pobrana lub oddana po zbilansowaniu tych dwóch wartości
  • magazyn energii, czyli ilość energii, którą w ciągu jednego roku możesz dodatkowo wykorzystać na swoje potrzeby.
fotowoltaika na gruncie

Koszt fotowoltaiki, a rachunki po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej

Zanim odczuje się ulgę na portfelu związaną z oszczędzaniem dzięki fotowoltaice, dobrze jest oszacować, ile będzie kosztowała sama instalacja i jej montaż. Cena instalacji fotowoltaicznej może się różnić w zależności od różnych czynników. Zależy to między innymi od tego, jakie jest codzienne zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną, rodzaj i ułożenie dachu, na którym mają być zainstalowane panele fotowoltaiczne, a nawet ekspozycja miejsca instalacji na promienie słoneczne.

Nie jest to na pewno mały wydatek, ale na szczęście wraz ze świadomością społeczną na temat ochrony środowiska, zaczęły się pojawiać kolejne możliwości dofinansowania do fotowoltaiki. To sprawia, że rachunki po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej bardzo szybko nie tylko pokażą zwrot inwestycji, ale także zyski.

Jednym ze sposobów na natychmiastowe oszczędności jest możliwość skorzystania ze specjalnej oferty Strefy Energii dla biznesu. Jest to leasing instalacji fotowoltaicznej, w którym przez pierwsze 6 miesięcy użytkowania nie trzeba płacić rat leasingowych. To ogromna szansa na oszczędność i utrzymanie firm na rynku, zwłaszcza w czasach kryzysu.

Chcesz się dowiedzieć więcej o tym, jak zmienią się Twoje rachunki po zamontowaniu fotowoltaiki? Skontaktuj się z naszym konsultantem za pomocą poniższego formularza.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Podziel się artykułem

Zapraszamy
do kontaktu

Pozostaw dane kontaktowe w formularzu lub skontaktuj się z nami pod numerem:
+48 535 989 535

Dziękujemy za wysłanie formularza!
*Pola obowiązkowe

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu.
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.