2 miesiące temu

Podwyżki cen prądu w 2020 roku – fotowoltaika ratunkiem dla portfela

Czas czytania: 2 minuty

Znana jest już decyzja w sprawie taryf za energię elektryczną na 2020 rok. Urząd Regulacji Energetyki postanowił podwyższyć ceny prądu na nadchodzący rok średnio o 10%. Nie dla wszystkich będzie to jednak znacząca zmiana. Odetchnąć mogą osoby, które czerpią energię z promieniowania słonecznego. Fotowoltaika to sposób na wzrosty cen i znaczne odciążenie budżetu domowego. Podwyżki cen za prąd nie muszą być wcale zmartwieniem!

Wzrost cen, a gospodarstwa domowe i firmy

Przewidywane od długiego czasu zmiany podwyżek za energię elektryczną są już pewne i oficjalnie potwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki. Do końca 2019 roku ceny energii były zamrożone i nie zmieniały się. Od kilku miesięcy natomiast krążyły informacje, że ceny prądu od 2020 roku mogą pójść w górę nawet o 30% – właśnie tyle domagały się polskie spółki energetyczne. Dla klientów Tauronu, dla gospodarstw domowych energia będzie droższa o 12%, co w przypadku rodzin wielodzietnych wiąże się z wyższym rachunkiem za prąd o kilkadziesiąt złotych! Z kolei 30 grudnia 2019 Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy na sprzedaż energii kolejnym dwóm sprzedawcom Enei oraz Energa Obrót. Rachunki będą wyższe o odpowiednio 12,2% (Enea) i 11,3% (Energa Obrót). Jednak ceny mogą okazać się jeszcze wyższe.

W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” szefowa Forum Energii – Joanna Maćkowiak-Pandera prognozuje podwyżki na poziomie 15-20% dla gospodarstw domowych. Więcej zapłacą natomiast firmy (przewiduje się, że prąd podrożeje o 20-40%), a co za tym idzie, w górę pójdą ceny towarów, na których produkcję potrzebne jest zużycie energii elektrycznej. Do towarów, których ceny najbardziej pójdą w górę należą przede wszystkim: artykuły spożywcze, budowlane, leki, węgiel, chemia, maszyny oraz papier. Szacowana podwyżka w grupie G12 to od 86 gr (innogy Stoen) do 3,93 zł (PGE). W naszym kraju sytuacja nie wygląda jednak tak źle – tylko dwa inne kraje europejskie mają niższe ceny za prąd od nas.

Podwyżki cen za prąd, a fotowoltaika

Fotowoltaika to coraz chętniej i coraz częściej wybierane źródło energii w Polsce. Nie od dziś wiadomo, że panele fotowoltaiczne są nie tylko sposobem na walkę z zanieczyszczeniem środowiska, ale również na walkę z wydatkami i odciążeniem budżetu domowego. Panele fotowoltaiczne dają oszczędności oraz niezależność od podwyżek cen za energię elektryczną. Co więcej, droższy prąd daje zysk w postaci krótszego czasu zwrotu inwestycji. Dzięki temu rachunki za prąd są niewielkie – według opinii naszych klientów, wysokość rachunków spada średnio o około 90%.
Fotowoltaika to instalacja, która pobiera energię z promieniowania słonecznego i przekształca ją w energię elektryczną, zasilając gniazdka elektryczne w domu. Dzięki temu zyskujemy dużo tańszy prąd i możemy korzystać z urządzeń elektrycznych. Co więcej, instalacja składająca się z paneli fotowoltaicznych nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla, który doprowadza do ocieplenia klimatu. A to jeszcze nie koniec zalet. Żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi około 25-30 lat, a moduły fotowoltaiczne są coraz tańsze. Może sobie na nie pozwolić coraz więcej gospodarstw domowych oraz firm.

Energia słoneczna na przekór podwyżkom

Podwyżki cen prądu są już pewne i nieuniknione. Jednym z wyjść na obniżenie rachunków za prąd jest zdecydowanie się na zmianę źródła energii elektrycznej na energię odnawialną. Biorąc pod uwagę, że fotowoltaika jest inwestycją w przyszłość, a koszty zwracają się po kilku latach – warto zastanowić się nad tą opcją, aby móc oszczędzić na swoim budżecie domowym. Warto skorzystać również z programów rządowych, które dofinansowują inwestycję w panele fotowoltaiczne. Jest to między innymi program Mój Prąd, który trwał do końca 2019 roku. Rząd zapowiedział już jednak drugi nabór, który trwać będzie od 13 stycznia 2020 roku. O nadchodzących zmianach będziemy informować na bieżąco w kolejnych publikacjach.

Oceń artykuł

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że artykuł Ci się nie spodobał.

Pomóż nam poprawić treść artykułu!

Podziel się

Formularz kontaktowy

ZAMÓW DARMOWĄ KONSULTACJĘ!

WYPEŁNIJ PONIŻSZY FORMULARZ

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z przesłaniem zapytania ofertowego. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Informacje na temat moich danych osobowych oraz ich przetwarzanie zostało ujęte w Polityce prywatności i wykorzystywaniu plików Cookies w serwisie strefaenergii.pl, którą akceptuję.