6 miesięcy temu

Po ilu latach zwróci się inwestycja w panele fotowoltaiczne?

Czas czytania: 3 minuty

Samo słowo “inwestycja” kojarzy się z czymś nie do końca pewnym. W przypadku paneli fotowoltaicznych pytanie o inwestowanie nie brzmi “czy się zwróci?”, ale “kiedy się zwróci?”. Ulokowanie kapitału w zieloną energię wyjdzie na dobre nie tylko środowisku, ale również portfelowi. To całkowicie pewna inwestycja, a im szybciej się na nią zdecydujesz, tym więcej zyskasz!

Samodzielne wytwarzanie prądu za pomocą energii słonecznej to doskonały pomysł na oszczędzanie. Odpowiednio dobrana instalacja może niemal w całości pokryć zapotrzebowanie na energię. Posiadając własną elektrownię ponosimy jedynie koszt inwestycji w niezbędną infrastrukturę. Efekt oszczędzania odczujemy wraz z pojawieniem się pierwszego rachunku za prąd. W skali całego roku możemy obniżyć opłaty za energię elektryczną nawet o 90%! 

Odpowiednie warunki przyspieszą zwrot inwestycji

Choć Polska nie leży w tak dobrym położeniu pod względem nasłonecznienia, jak Włochy czy Hiszpania, to jednak wcale nie oznacza, że panele fotowoltaiczne nie są dobrą inwestycją. Nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy – są światowym liderem w wykorzystywaniu energii słonecznej do produkcji prądu, a tamtejsze warunki klimatyczne właściwie nie odbiegają od tych, które panują u nas. Według badań, ilość słonecznych dni w naszym kraju zwiększa się, co oznacza jeszcze większą efektywność pracy paneli. Na szybkość zwrotu inwestycji wpływa także wcześniejsza analiza zapotrzebowania na prąd. Liczba zainstalowanych na dachu, bądź gruncie paneli fotowoltaicznych musi być optymalnie dobrana pod względem zużycia energii.

Każda instalacja musi być dostosowana do zapotrzebowania. W celu zmaksymalizowania efektywności, istotne jest ułożenie paneli względem słońca oraz pod należytym kątem. Instalacja paneli na dachu skierowanym ku południu wraz z idealnym kątem nachylenia, będzie skuteczniejsze od płaskiego ułożenia. W takim wypadku produktywność może być większa o kilka lub kilkanaście procent. Są to odczuwalne liczby pod względem efektywności, ale nie na tyle duże, by w przypadku posiadania płaskiego dachu rezygnować z instalacji fotowoltaiki.

Panele fotowoltaiczne, czyli sposób na drożejący prąd

Zbliża się nowy rok, a tym samym okres, w którym najczęściej dochodzi do wzrostu cen. O podwyżkach stawki za prąd mówi się od dawna, a już za chwilę spełni się czarny scenariusz. Inwestycja w fotowoltaikę to znacznie lepsza metoda oszczędzania, niż ograniczenie korzystania z elektroniki. W czasach, gdy większość krajów Europy rezygnuje z elektrowni węglowych na rzecz innych, bardziej przyjaznych środowisku, nie widać znaczących zmian w tym temacie w Polsce. Przez rosnące ceny pozyskiwania węgla oraz praw do emisji CO2 najwięcej tracimy właśnie my. Podwyżki cen prądu odbijają się zarówno na wielkich przedsiębiorstwach, jak i zwykłych gospodarstwach domowych. Decydując się na moduły fotowoltaiczne w czasach, gdy ceny prądu będą rosnąć, robimy ważny krok w celu oszczędności.

Za pewność zwrotu odpowiada także gwarancja na wykorzystywany sprzęt. Producenci paneli fotowoltaicznych oferują długi okres gwarancji na swoje materiały. Trwa on nawet do 25 lat! Przez tak długi czas inwestycja zdąży się zwrócić nawet kilkukrotnie! Poszukując odpowiedniej firmy do montażu, warto poświęcić czas na znalezienie tej jednej i rzetelnej. Oferowana gwarancja, posiadane certyfikaty oraz bogate portfolio z poprzednimi realizacjami mogą nam pomóc w wyborze kompetentnego przedsiębiorstwa.

Po podjęciu decyzji o chęci posiadania odnawialnych źródeł energii, warto popytać o dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych. Dotacja to kolejny świetny argument, aby nie tylko zadbać o środowisko, ale również o swoje finanse.

Panele fotowoltaiczne – opłacalność

Według ekspertów w temacie pozyskiwania energii słonecznej, w czasach, gdy ceny prądu mają znacząco wzrosnąć, przewiduje się, że zwrot z inwestycji może nastąpić już po 5 latach! Każdy kolejny rok działania własnej elektrowni słonecznej to czysty zysk. Wraz ze zmianą cen energii, czas zwrotu inwestycji może się jeszcze skrócić! Bezpiecznie należy jednak przyjąć, że potrzeba około 5-10 lat, aby ulokowany kapitał w całości się zwrócił. Przez rosnące ceny oraz inflację warto zwrócić uwagę, że trzymanie pieniędzy nie jest tak opłacalne, jak inwestycja w ograniczenie wydatków. Pieniądze wydane na sprzęt, instalację oraz montaż po kilku latach nie miałby już takiej samej wartości, co oznacza, że im szybciej zdecydujemy się inwestycję w odnawialne źródła energii, tym szybciej i więcej na tym zaoszczędzimy! 

Oceń artykuł

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że artykuł Ci się nie spodobał.

Pomóż nam poprawić treść artykułu!

Podziel się

Formularz kontaktowy

ZAMÓW DARMOWĄ KONSULTACJĘ!

WYPEŁNIJ PONIŻSZY FORMULARZ

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z przesłaniem zapytania ofertowego. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Informacje na temat moich danych osobowych oraz ich przetwarzanie zostało ujęte w Polityce prywatności i wykorzystywaniu plików Cookies w serwisie strefaenergii.pl, którą akceptuję.