Panele Full Black

a tradycyjne

Temat odnawialnych źródeł energii na dobre zdominował dyskusję o przyszłości energetyki. Coraz więcej Polaków decyduje się na własne minielektrownie w firmach lub własnych gospodarstwach domowych. Duży popyt na panele doprowadził do ogromnego rozwoju fotowoltaiki na przełomie ostatniego czasu. Na rynku technologicznym pojawiło się wiele ciekawych rozwiązań, które oferują kolejne firmy. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej panelom tradycyjnym i panelom typu Full Black. 

panele fotowoltaiczne na dachu

W kontekście paneli fotowoltaicznych często pojawia się kwestia… estetyki. Zdawać by się mogło, że wśród wielu decyzji, które musi podjąć inwestor, jest to temat bardzo błahy, jednak jego popularność wskazuje, że wiele osób traktuje go poważnie. Ciężko się temu dziwić – w końcu instalacja fotowoltaiczna zajmuje sporo miejsca i wpływa na ogólną estetykę budynku, na którym się znajduje. Panele fotowoltaiczne produkowane współcześnie są coraz bardziej estetyczne, a także nadają domowi nowoczesności. Jednym z modniejszych rozwiązań stały się ostatnio panele Full Black.

Jest to dobra, choć kosztowna alternatywa dla osób szukających połączenia jakości i nowoczesnej estetyki. W sytuacji, gdy w branży architektonicznej zauważyć można tendencje minimalistyczne, nowoczesne, czarne panele Full Black doskonale odpowiadają na aktualne trendy. Zarówno panele tradycyjne, jak i panele Full Black mają jednak swoje plusy i minusy…

Panele tradycyjne, a panele Full Black 

Panele fotowoltaiczne składają się z kilku, połączonych ze sobą ogniw, które razem łączą się w moduły. W przypadku paneli tradycyjnych folia pod ogniwami jest koloru białego, co widoczne jest w ich wyglądzie. Wówczas widać przerwy między poszczególnymi ogniwami. Jedni decydują się od razu na takie rozwiązanie, inni uważają to za mniej estetyczne. 

Czym są w takim razie panele Full Black? Pochodzą one z grupy ogniw monokrystalicznych – jedno ogniwo wykonane jest z pojedynczego kryształu krzemu. Jest to istotne w kwestii nie tylko estetyki, ale także wydajności całego systemu. Czym jednak różnią się od paneli tradycyjnych? Moduły Full Black mają inną barwę folii pod ogniwami. Jest ona w czarnym kolorze, dzięki czemu zlewa się z kolorem modułu, tworząc jednolitą, czarną barwę. 

panele full black na dachu domu

Zalety i wady paneli typu Full Black

Podstawowym aspektem, wyróżniającym te panele od paneli tradycyjnych, jest wspomniany już wcześniej wygląd. Ciemna, niemal czarna powierzchnia prezentuje się po prostu lepiej niż tradycyjne panele, podzielone odznaczającą się siatką. W przypadku ciemnych dachów ma to duże znaczenie estetyczne – panele Full Black wyglądają po prostu bardziej nowocześnie i prestiżowo, wtapiają się w tło. Co to oznacza dla przyszłego inwestora? Na panele Full Black coraz częściej patrzy się w kontekście wartości nieruchomości. Zachodnie trendy doskonale to pokazują. W sytuacji, gdy panele fotowoltaiczne są stałym elementem zabudowy domu i jego ogólnej estetyki, nowoczesność i elegancja opcji Full Black doskonale wpływa na wartość nieruchomości. A przecież każdemu z nas zdarza się także „kupowanie oczami”. 

Niestety tego typu panele mają także swoje wady. Moduły fotowoltaiczne nie lubią wysokiej temperatury – w znaczny sposób obniża ona ich wydajność. Stosując więc czarną folię pod ogniwami, automatycznie zmniejszamy wydajność paneli, ponieważ czarna folia dużo szybciej się nagrzewa. Biała folia natomiast dodatkowo odbija część promieniowania słonecznego, dzięki czemu powierzchnia zostaje mniej nagrzana. Identyczne moduły, tego samego producenta i o tych samych wymiarach, różniące się jedynie kolorem folii – mają więc znaczną różnicę. Moduły Full Black z czarną folią mają o wiele mniejszą moc jednostkową, niż panele tradycyjne – z białą folią.

Panele tych dwóch typów różnią się także ceną. Moduł Full Black jest około 4-8% droższy, niż moduł standardowy. Panele fotowoltaiczne Full Black podwyższają więc wartość nieruchomości, jednak musimy liczyć się z dużo większą inwestycją pieniędzy.   

panele full black na dachu firmy

Panele tradycyjne czy Full Black – które panele wybrać?

Wszystko zależy od tego, w co chcemy zainwestować i jakie są nasze potrzeby. W przypadku paneli Full Black mamy do czynienia niewątpliwie z dużo lepszą estetyką budynku. Jeżeli więc na wyglądzie domu zależy nam bardziej, niż na funkcjonalności – warto rozważyć panele typu Full Black.

W przypadku gdy ważny jest jednak każdy kawałek dachu i chcemy uzyskać z paneli jak najwięcej mocy, która będzie zasilać dom w energię – rekomendujemy wybór paneli standardowych, z białą folią. Tutaj również czas zwrotu inwestycji będzie dużo szybszy, a cena znacznie niższa. Klienci Strefy Energii częściej decydują się mimo wszystko o 90% częściej na wybór paneli tradycyjnych i tak też zazwyczaj rekomendujemy. 
Aby uzyskać więcej informacji, skorzystaj z naszego formularza kontaktowego i dowiedz się, jakie panele będą najlepiej odpowiadały Twoim potrzebom.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Podziel się artykułem

Zapraszamy
do kontaktu

Pozostaw dane kontaktowe w formularzu lub skontaktuj się z nami pod numerem:
+48 535 989 535

Dziękujemy za wysłanie formularza!
*Pola obowiązkowe

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu.
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.