Panele fotowoltaiczne na Podkarpaciu -

czysty zysk z czystej energii

Panele fotowoltaiczne coraz częściej goszczą na dachach polskich gospodarstw domowych, firm, a nawet budynkach użytku publicznego. Trzeba przyznać, że świadomość Polaków o odnawialnych źródłach energii jest coraz większa. Ich popularność jest nie tylko konsekwencją rozważań na temat kondycji powietrza, ale także dyskusji o niestabilności cen na rynku energetycznym. Jeżeli dołożymy do tego również czynnik wysokiej opłacalności produkowania własnego prądu, wybór jest oczywisty. Tysiące Polaków inwestuje w pewny zysk i korzysta z własnych minielektrowni słonecznych. Coroczne raporty podsumowujące sytuację fotowoltaiczną w Polsce dają optymistyczną wizję na to, że coraz częściej sięgamy po OZE.

Panele fotowoltaiczne na Podkarpaciu

Rynek fotowoltaiczny w Polsce ma olbrzymi, ale dotąd nieco niewykorzystany potencjał rozwoju. Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej łączna moc zidentyfikowanych instalacji OZE przyłączonych do sieci elektroenergetycznych na koniec 2018 r. wynosiła 8 593 MW. To nadal mały procent w ogólnej liczbie instalacji w Europie, ale badania pokazują systematyczny wzrost. Dla przykładu – w 2019 roku liczba Prosumentów wzrosła już niemal trzykrotnie, w stosunku do roku poprzedzającego. Liczby te pokazują, że Polacy nie boją się inwestowania w fotowoltaikę, a prawdziwy boom na OZE dopiero jest przed nami.

Czym jest fotowoltaika?

Na wstępie warto wyjaśnić, czym w ogóle jest fotowoltaika i jakie są zasady jej działania. Fotowoltaika to instalacja, która dzięki wykorzystaniu efektu fotowoltaicznego umożliwia pozyskiwanie prądu ze słońca w całkowicie darmowy sposób. Jak to możliwe? Energia pochodząca ze słońca pobierana jest przez zbudowane z ogniw fotowoltaicznych panele, które następnie zamieniają ją w prąd elektryczny (tzw. prąd stały). Za pomocą inwertera (falownika) jest on dalej przekształcany w prąd zmienny. Dzięki wyższemu napięciu darmowy prąd ze słońca wypiera z domu prąd sieciowy. Jego nadwyżka trafia natomiast do sieci i zaczyna się „bilansować”. Dodatkowym plusem płynącym z prostoty systemu jest fakt, że tego typu instalacja jest systemem bezawaryjnym i nie wymaga od nas specjalistycznych sposobów konserwacji. Prosty schemat, prawda? Tak samo, jak system rozliczania, który prowadzi do sporej oszczędności na przestrzeni lat.

Fotowoltaika – opłacalność

Statystycznie, w skali roku, typowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp może dostarczyć około 5000 kWh energii elektrycznej. Według tych danych można szybko obliczyć, że inwestycja zwraca się już nawet po 7 latach. Następnie zaczyna na siebie zarabiać. Warto pamiętać o tym, że żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi średnio 25-30 lat. Przez 20 lat możemy cieszyć się czystym zyskiem z naszej elektrowni słonecznej! Dodatkowym aspektem, który warto wziąć pod uwagę przy planowaniu instalacji paneli fotowoltaicznych są liczne programy dofinansowań do fotowoltaiki dla firm oraz indywidualnych Prosumentów. I nie są to tylko dotacje z Unii, ale także programy przygotowane przez rząd czy władze województwa podkarpackiego.

Panele fotowoltaiczne na Podkarpaciu – możliwości dofinansowania

Województwo podkarpackie jest specyficznym terenem. Region położony na południowo-wschodnim krańcu Polski charakteryzuje się bogactwem przyrody w niezmienionym stanie. Jest obszarem bardzo zróżnicowanym. Z jednej strony posiada rozległe lasy, rezerwaty przyrody, góry i kotliny, z drugiej zaś rozwiniętą gospodarkę i strefy ekonomiczne. Podkarpacie stawia obecnie głównie na zrównoważony rozwój, w którym potrzeby mieszkańców starają się być zaspokajane w zgodzie z troską o środowisko. Wybór fotowoltaiki jest więc naturalnym rozwiązaniem, a panele fotowoltaiczne na Podkarpaciu coraz mocniej wpisują się w tamtejszy krajobraz.

Możliwości regionu coraz częściej wykorzystują beneficjenci dofinansowań z rządowego programu “Mój Prąd”. Dzięki temu inwestor może uzyskać do 5 tysięcy złotych na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych. Rzeszów jest z resztą siedzibą jednego z liderów rynku fotowoltaicznego – firmy Strefa Energii, oficjalnego partnera programu „Mój Prąd”. W przypadku starań o dofinansowanie, możemy więc zaufać doświadczonej firmie i liczyć na fachowe doradztwo ekspertów i sprawny proces kompletowania niezbędnych dokumentów. Ogólnopolskie programy nie 

Władze Podkarpacia od wielu lat dbają o rozwój z troską o ekologię i wspierają OZE. We wrześniu 2011 roku wystartował Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej w formule Stowarzyszenia „Podkarpacka Ekoenergetyka”. Jego zadaniem jest propagowanie zrównoważonego rozwoju i gospodarki niskoemisyjnej. W 2014 zarząd województwa przyjął „Program rozwoju odnawialnych źródeł energii”, który stanowił strategię rozwoju i racjonalnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Jednym głównych z założeń programu był rozwój energetyki prosumenckiej i wspieranie inwestycji w montaż paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika w Rzeszowie

Od czasu wprowadzenia zmian, panele fotowoltaiczne na Podkarpaciu stają się coraz bardziej popularne, a dobrym przykładem zasilania energią ze słońca jest stolica Podkarpacia – Rzeszów. Panele fotowoltaiczne dostarczają tam prąd do wielu kluczowych inwestycji – m.in. MPWiK czy portu lotniczego. Systemy fotowoltaiczne można spotkać także budynkach użytku publicznego, gospodarstwach domowych, czy dachach lokalnych firm. Rzeszowski oddział Strefy Energii przeprowadza coraz więcej montaży paneli fotowoltaicznych. Pokazuje to, że mieszkańcy doskonale wpisują się w politykę eko, którą propagują władze wojewódzkie. Należy więc przypuszczać, że nie tylko Podkarpacie, ale wkrótce i cała Polska chętnie zacznie korzystać z możliwości odnawialnych źródeł energii.

Jesteś z Podkarpacia? Interesuje Cię tańszy prąd? Skontaktuj się z naszym ekspertem z Twojego regionu poprzez formularz znajdujący się poniżej!

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Podziel się artykułem

Zapraszamy
do kontaktu

Pozostaw dane kontaktowe w formularzu lub skontaktuj się z nami pod numerem:
+48 535 989 535

Dziękujemy za wysłanie formularza!
*Pola obowiązkowe

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu.
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.