Człowiek jest istotą, która lubi czuć się komfortowo – być dobrze najedzonym, ubranym, mieć poczucie bezpieczeństwa. Jednym z czynników wpływających na bodziec szczęścia oraz wspomnianego komfortu jest temperatura w jakiej dana osoba przebywa. Człowiek jako ssak jest stałocieplny – nie potrafi dostosować swojej temperatury ciała do otoczenia, jednak rozwój cywilizacyjny pozwolił mu opanować sztukę dopasowywania ciepła wokół niego. Od czasów wynalezienia ognia, homo sapiens mógł przystosowywać się do zmian pór roku. Jak teraz ogrzewamy domy? Kocioł gazowy to najczęściej wybierane źródło ciepła dla domu.
Ssposoby ogrzewania
Już w starożytności ludzie wynaleźli prototypy centralnego ogrzewania – opalali ceglane wyciągi – kominy, co zapewniało im ciepło w pomieszczeniach. Wraz z rozwojem nauki zmodernizowano instalacje. W dzisiejszych czasach jest ogrom możliwości, które umożliwiają człowiekowi na ogrzewanie budynków. “Sercem” całej instalacji jest źródło ciepła – to tu zachodzi przemiana podczas spalania danego paliwa w ciepło. Źródła ciepła wyróżniamy ze względu na paliwo jakim ono jest zasilane:
- paliwa stałe, np. węgiel
- także paliwa gazowe, np. gaz ziemny
- paliwa ciekłe, np. olej opałowy
- elektryczne.
Kocioł gazowy
Jednym z najbardziej popularnych źródeł ciepła w instalacjach centralnego ogrzewania są kotły gazowe. Tak jak sama nazwa mówi są one zasilane gazem – najczęściej jest to gaz ziemny. Począwszy pojawiały się jako wstępna alternatywa dla kotłów na paliwo stałe. Jednak okazyjna cena inwestycji jak i paliwa oraz ogromna wygoda powoli wypycha te piece z rynku. Rozwój technologii pozwala na pracę urządzenia praktycznie bez obsługowo. Konieczne jest ustawienie tylko temperatury zadanej jaką chcemy uzyskać w danym pomieszczeniu lub temperaturę jaka ma znajdować się w naszych wymiennikach ciepła – kaloryferach, “podłogówce”.
Sprawdź też najtańsze systemy grzewcze, o których pisaliśmy w poprzednim artykule.
Rodzaje kotłów gazowych
Kotły gazowe wyróżniamy ze względu na sposób jego usytuowania: kotły wiszące oraz stojące. Kotły wiszące są to urządzenia o mniejszych mocach – co za tym idzie, również mniej ważą – najczęściej kotły takie znajdują się w domach jednorodzinnych. Natomiast kotły stojące znajdują swoje zastosowanie w ogrzewaniu całych kompleksów typu dom weselny, hotel – urządzenia te wyróżniają się dużą wagą oraz mocą grzewczą.
Kotły gazowe możemy rozróżnić ze względu na ich model pracy – czy mają spełniać rolę tylko do ogrzewania pomieszczeń czy dodatkowo podgrzewania wody użytkowej. Kotły jednofunkcyjne mają za główne zadanie tylko ogrzanie domu. W celu uzyskania ciepłej wody w przypadku tego typu kotła konieczne jest stosowanie zasobnika ciepłej wody użytkowej. Natomiast kotły dwufunkcyjne dzięki swojej budowe posiadają możliwość ogrzewania wody, którą użytkownik odkręca w kranie jak i utrzymanie temperatury całego centralnego ogrzewania praktycznie w tym samym momencie. Kotły te do zagrzania wody pracują jak tzw. “przepływówka” woda przepływająca w kotle przez wymiennik się nagrzewa i następnie jest transportowana do kranów w budynku.
Następna klasyfikacja kotłów gazowych uwzględnia komorę spalania paliwa. Wyróżniamy dwa typy, kotły z otwartą oraz zamkniętą komorą spalania. Jest to jedno z najważniejszych klasyfikacji kotłów gazowych ze względu na bezpieczeństwo użytkowania.
- Kotły z otwartą komorą spalania pobierają potrzebne powietrze do zajścia reakcji z pomieszczenia w którym urządzenie się znajduje. Przez co spalanie występuje w otwartej przestrzeni. Częstym problemem jest zła wentylacja kotłowni, pomieszczeń, w których kotły “pracują”. Poprzez za małą ilość tlenu dostarczaną do spalania następuje wytwarzanie się tlenku węgla – “czadu”.
- Dużo bezpieczniejszym jest kocioł z zamkniętą komorą spalania. Dlaczego? Tlen potrzebny do zajścia reakcji spalania jest pobierane z zewnątrz budynku za pomocą specjalnych przewodów wyprowadzonych z budynku. Spalanie jest kompletnie odizolowane z pomieszczeniem w którym kocioł się znajduje. Natomiast przez przewody kominowe wyrzucane są spaliny.
Podsumowanie
Głównym czynnikiem słyszanym przez ludzi w momencie pytania “dlaczego kocioł gazowy?” odpowiadają:
- cena inwestycji
- cena paliwa
- WYGODA
I tutaj ja się również podpisuje w rodzinnym domu sam posiadam kocioł gazowy i jesteśmy jako domownicy zadowoleni z działania.