Innowacje technologiczne

z udziałem fotowoltaiki

Energia odnawialna przeżywa w ostatnich latach ogromne zainteresowanie. Przyczyną jest przede wszystkim ekologia i chęć ochrony środowiska, ale również coraz wyższe ceny za prąd. Najbardziej prosperującą technologią, korzystającą z energii odnawialnej, jest fotowoltaika, która rozwija się w bardzo szybkim tempie. W związku z jej popularnością firmy stale konkurują ze sobą. Tworzą coraz to lepsze rozwiązania i innowacje technologiczne dla swoich klientów. W różnych częściach świata wygląda to zupełnie inaczej i na rynku można zobaczyć wiele innowacji. Jesteście ciekawi, jak to wygląda w poszczególnych zakątkach naszej planety?

O tym, że fotowoltaika rozwija się w bardzo szybkim tempie i ludzie coraz częściej decydują się na energię słoneczną w swoich domach i firmach, najlepiej świadczą statystyki za poprzedni rok. W Polsce, w 2019 roku, uruchomione zostały nowe instalacje, których łączna moc przekracza 1 GW. To aż o 163,8% więcej niż w 2018 roku! Liczby mówią same za siebie. Dają nadzieję, że fotowoltaika z roku na rok będzie rozwijać się coraz lepiej i szybciej. Na świecie natomiast instalacje fotowoltaiczne, pobierające energię dzięki panelom słonecznym, są już od dawna popularne i producenci prześcigają się, tworząc nowe innowacje technologiczne.

Pływające instalacje fotowoltaiczne

Pływające systemy paneli fotowoltaicznych są doskonałą alternatywą dla farm PV ustawianych na gruncie, które zajmują często kilka kilometrów kwadratowych terenu. Można je więc budować na powierzchni jezior, mórz i oceanów, które stanowią ponad 70% powierzchni naszej planety. Swoim działaniem nie różnią się od standardowych paneli fotowoltaicznych. Mają jedynie inną konstrukcję montażową – są budowane na pływakach o dużej wyporności i mocowane do dna zbiornika. Co więcej, panele fotowoltaiczne pływające mają większą wydajność, ponieważ woda odbija światło. Nie są także obojętne dla środowiska wodnego. Rzucany przez nie cień zmniejsza rozwijanie się glonów, dzięki czemu woda ma lepszą jakość.

Jedną z pierwszych pływających farm PV, a zarazem jedną z najpopularniejszych była instalacja zbudowana w Japonii. Jej łączna moc wynosi 2,9 MW, co daje 3,3 GWh energii rocznie. Natomiast największa farma na wodzie powstała niedaleko nas – we Francji, na akwenie Piolenc. Moc instalacji to, aż 17 MW, co pozwala na zasilenie w prąd nawet 4800 domowych gospodarstw!

farma fotowoltaiczna czyli innowacje  technologiczne

Farmy fotowoltaiczne

W Polsce jeszcze mało znane, ale powszechnie stosowane na światowym rynku. Farmy fotowoltaiczne to nic innego jak zbiór większych instalacji fotowoltaicznych, usytuowanych na większej powierzchni, na gruncie. Zwykle mają od kilkudziesięciu kilowatów do kilkuset megawatów mocy. Energia wyprodukowana na takiej farmie przepływa do sieci energetycznej, a stamtąd do odbiorców. Takie rozwiązania najczęściej wykorzystują przedsiębiorcy. Jednak możliwe jest, by stworzyć farmę fotowoltaiczną na użytek gospodarstwa domowego, na przykład na swoim własnym polu. Wystarczy dysponować niezacienioną działką o wielkości minimum 2 hektarów.

Największą farmą fotowoltaiczną na świecie jest farma paneli słonecznych zbudowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w Noor Abu Dhabi. Jej moc wynosi, aż 1177 MW i zajmuje powierzchnię 8 kilometrów kwadratowych. Energia zaspokaja potrzeby energetyczne 90 tys. odbiorców i zmniejsza emisję dwutlenku węgla nawet o milion ton! 

W Polsce natomiast powszechniejsze są mikroinstalacje na dachach domów lub na gruncie, jednak mamy kilka farm fotowoltaicznych na swoim koncie. Dotychczas największą jest farma w Czernikowie, która wprawdzie ma moc nieporównywalnie małą (3,7 MW), ale pokrywa zapotrzebowanie na energię 1600 gospodarstw domowych, co i tak jest dużym osiągnięciem!

Fotowoltaika – innowacje technologiczne przyszłości

Nie od dziś wiadomo, że energia odnawialna, a w szczególności energia słoneczna, jest przyszłością naszej planety… Co jednak wymyślą naukowcy, aby ulepszyć tę technologię? Jakie innowacje zostaną wprowadzone i jak będą one wykorzystywane przez ludzi? Na odpowiedzi trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ale w międzyczasie warto zainteresować się tematem energii pobieranej z promieniowania słonecznego. Fotowoltaika przyniesie niewątpliwie oszczędności dla Twojego portfela i ratunek dla naszej planety! A jeżeli jesteś ciekawy, jakie ciekawe rozwiązania są stosowane w zakresie kształtów i ułożenia paneli – zobacz nasz artykuł: Co łączy pandę z panelami fotowoltaicznymi?

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Podziel się artykułem

Zapraszamy
do kontaktu

Pozostaw dane kontaktowe w formularzu lub skontaktuj się z nami pod numerem:
+48 535 989 535

Dziękujemy za wysłanie formularza!
*Pola obowiązkowe

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu.
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.