3 tygodnie temu

Fotowoltaika w Polsce – niezależność energetyczna w służbie ekologii

Czas czytania: 4 minuty

Odnawialne źródła energii coraz częściej goszczą na forach dyskusyjnych w kontekście prężnie rozwijającego się sektora inwestycyjnego. Tysiące Polaków inwestuje w pewny zysk i korzysta z własnych minielektrowni słonecznych w firmie i gospodarstwie domowym. Pod tym względem stopniowo doganiamy inne kraje, a coroczne raporty podsumowujące, dają optymistyczną wizję na to, że fotowoltaika w Polsce prężnie się rozwija.

Z raportu przygotowanego przez Urząd Regulacji Energetyki wynika, że rok 2019 był rekordowy pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w instalacjach fotowoltaicznych w naszym kraju. W porównaniu do roku poprzedzającego liczba Prosumentów wzrosła niemal trzykrotnie. Fotowoltaika to sektor OZE, który cieszy się największą popularnością zarówno w Polsce, jak i na świecie. Miniony rok był rekordowy pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w systemach fotowoltaicznych. Czy Polska na dobre pokochała tę formę pozyskiwania energii? Zdecydowanie! Wystarczy prześledzić sytuację rozwoju OZE w poszczególnych obszarach naszego kraju.

Fotowoltaika – Mazowieckie i moda na zero waste

Duże miasta z reguły są ostoją dla nowych rozwiązań. Ze względu na lepszą sytuację materialną mieszkańców, rozwój nowych technologii postępuje dynamiczniej w większych ośrodkach. Województwo mazowieckie nie jest tutaj wyjątkiem. Ogniwa fotowoltaiczne warszawa – takie hasło coraz częściej można znaleźć w internecie. Warszawa i jej okolice to skupisko dużych firm i wielkopowierzchniowych hal. Dostarczenie prądu w tak dużym zapotrzebowaniu niesie za sobą duże koszty. Nic więc dziwnego, że mazowieccy przedsiębiorcy decydują się na system pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, zyskując tym samym niezależność od wahań cenowych u operatorów komercyjnych. W przypadku tak dużych ilości każda zmiana jest odczuwalna w budżecie firmy. 

Jednak nie tylko firmowa instalacja fotowoltaiczna w Warszawie, ale również elektrownia słoneczna w gospodarstwach domowych. W ślad za stolicą poszły też takie miasta jak Radom, Płock czy Siedlce. Dla wielu Polaków świadome gospodarowanie zasobami to jedno z założeń zrównoważonego rozwoju. Decyzja o montażu paneli fotowoltaicznych i ich racjonalne wykorzystanie to sposób na redukcję emisji zanieczyszczeń do środowiska i korzystanie z systemów możliwych do ponownego wykorzystania. Nasi klienci doskonale zdają sobie z tego sprawę. Panele fotowoltaiczne Strefy Energii posiadają długą żywotność i dwudziestopięcioletni okres gwarancyjny. Jest to inwestycja na lata, która dodatkowo chroni środowisko i ogranicza wpływ człowieka na zanieczyszczanie.

Panele Fotowoltaiczne Śląsk – dofinansowania dają efekty

Montaże paneli Strefy Energii to nie tylko obszar centralnej Polski, ale także i południe naszego kraju. Wiele naszych realizacji odbywa się również w województwie małopolskim i na Śląsku. Śląsk od zawsze kojarzy się ze stolicą paliw kopalnianych. Jednak sytuacja ta powoli zdaje się zmieniać. Liczne projekty dofinansowań, np. niedawno wdrożony program mój prąd, ze strony organów rządzących powodują, że Polacy coraz chętniej decydują się na panele fotowoltaiczne. Samorządy i przedsiębiorcy częściej decydują się na inwestycje w budowę lub przebudowę infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii pochodzącej ze słońca. Świadczą o tym również statystyki. Marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa, wylicza, że w poprzednich dwóch latach do Urzędu Marszałkowskiego trafiało w ramach tego naboru średnio 200 wniosków. Przewidywania Urzędu są takie, że podobna liczba wpłynie tylko w 2020 roku. Daje to optymistyczne prognozy i pokazuje rozwój popularności OZE w tym regionie. 

Pieniądze można pozyskać nie tylko od polskiego rządu czy Unii Europejskiej, ale także z konkursów Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego. Południowe oddziały Strefy Energii – Oddział Wrocław i Oddział Katowice – mają więc ręce pełne roboty!

 

Fotowoltaika Kraków – ośrodek dyskusji o czystości powietrza

 

Kolejnym specyficznym obszarem jest województwo małopolskie, ze swoją stolicą w Krakowie. Jest to teren, który na mapie najbardziej zanieczyszczonych obszarów kraju często gości w ścisłej czołówce. Władze województwa małopolskiego postanowiły więc dołożyć wszelkich starań do edukowania mieszkańców i finansowego wsparcia rozwiązań mających na celu polepszenie kondycji powietrza, którym oddychamy. Jednym z celów strategicznych rozwoju regionu jest zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych, m.in. z paneli fotowoltaicznych, w bilansie pozyskiwania energii przez region. Realizacja tego celu zakłada zdecydowaną redukcję emisji zanieczyszczeń, szczególnie w kontekście intensywnego rozwoju gospodarki.

Podniesienie poziomu wiedzy mieszkańców w zakresie ekorozwoju i zrozumienie zasad ochrony środowiska powoli przynosi rezultaty. Coraz więcej mieszkańców województwa małopolskiego docenia korzyści, które niesie za sobą instalacja paneli fotowoltaicznych. Nie tylko zdrowe powietrze dla swoich dzieci i wnuków, ale także redukcja kosztów związanych z pozyskiwaniem prądu od dużych operatorów. Elektrownia słoneczna Kraków? I to wyzwanie chętnie przyjmujemy, realizując coraz więcej montaży na obszarze najbardziej narażonym na zanieczyszczenia!

 

Panele fotowoltaiczne na Podkarpaciu – zrównoważony rozwój w służbie ekologii

 

Województwo podkarpackie jest specyficznym terenem. Region położony na południowo-wschodnim krańcu Polski charakteryzuje się bogactwem przyrody w niezmienionym stanie. Jest obszarem bardzo zróżnicowanym – z jednej strony posiada rozległe lasy, rezerwaty przyrody, góry i kotliny, z drugiej zaś rozwiniętą gospodarkę i strefy ekonomiczne. Podkarpacie stawia obecnie głównie na zrównoważony rozwój, w którym potrzeby mieszkańców starają się być zaspokajane w zgodzie z troską o środowisko. Wybór fotowoltaiki jest więc naturalnym rozwiązaniem.

Władze Podkarpacia od wielu lat dbają o rozwój z troską o ekologię i wspierają OZE. We wrześniu 2011 roku wystartował Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej w formule Stowarzyszenia „Podkarpacka Ekoenergetyka”, którego zadaniem jest propagowanie zrównoważonego rozwoju i gospodarki niskoemisyjnej. W 2014 zarząd województwa przyjął „Program rozwoju odnawialnych źródeł energii”, który stanowił strategię rozwoju i racjonalnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Jednym z głównych założeń programu był rozwój energetyki prosumenckiej i wspieranie inwestycji w montaż paneli fotowoltaicznych. Od czasu wprowadzenia zmian, fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna, a dobrym tego przykładem jest stolica Podkarpacia – Rzeszów. Panele fotowoltaiczne zasilają tam wiele inwestycji – m.in. tamtejszy MPWiK czy port lotniczy. Systemy fotowoltaiczne można spotkać także na wielu dachach budynków publicznych, gospodarstw domowych, czy firm. Rzeszowski oddział Strefy Energii przeprowadza coraz więcej montaży paneli fotowoltaicznych, co pokazuje, że mieszkańcy doskonale wpisują się w politykę eko, którą propagują władze wojewódzkie.

Kielce – tu bije technologiczne serce OZE

Również władze województwa świętokrzyskiego stawiają na OZE. Na terenach Kieleckiego Parku Technologicznego rozpoczęła się budowa centrum odnawialnych źródeł energii wraz z zapleczem badawczo-rozwojowym i szkoleniowym. Inwestycja powstaje na terenach zakupionych od gminy Kielce, a część kosztów budowy pokryje dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego z działania ‘Badania i rozwój w sektorze świętokrzyskiej przedsiębiorczości’. Nowo powstające centrum to ogromna szansa dla Polski. Nowoczesny budynek laboratoryjno-badawczy, w którym prowadzone będą badania nad technologiami odnawialnych źródeł energii, zapewni ogromny rozwój i bez wątpienia udoskonali maksymalną wydajność również systemów fotowoltaicznych. 

Jednak technologia byłaby nieosiągalna, gdyby nie pomoc finansowa władz regionu. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego stawia na odnawialne źródła energii. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, na zieloną energię przeznaczył 721 milionów złotych. A to dopiero początek! Efekty widać już na pierwszy rzut oka – nasz Oddział Kielce notuje duży wzrost zainteresowania fotowoltaiką. Mieszkańcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że montaż paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach czy miejscach pracy, to nie tylko dbanie o stan powietrza, ale także ogromna oszczędność rozłożona na lata. Dostęp do wyspecjalizowanych firmy takich jak Strefa Energii, jak i bezawaryjność samego systemu działania fotowoltaiki dodatkowo zachęcają do inwestowania w instalacje fotowoltaiczne

Liczby mówią same za siebie – jesteśmy społeczeństwem coraz bardziej świadomym i otwartym na zmiany. Przestawienie się na odnawialne źródła energii i rosnąca popularność fotowoltaiki są tego najlepszym przykładem. Cieszymy się, że także możemy być częścią tych zmian, oferując naszym klientom nowoczesne rozwiązania nie tylko na polepszenie domowego czy firmowego budżetu, ale także na budowanie przyszłości, w której będziemy mogli oddychać zdrowym i czystym powietrzem. 

Oceń artykuł

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że artykuł Ci się nie spodobał.

Pomóż nam poprawić treść artykułu!

Podziel się

Formularz kontaktowy

ZAMÓW DARMOWĄ KONSULTACJĘ!

WYPEŁNIJ PONIŻSZY FORMULARZ

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z przesłaniem zapytania ofertowego. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Informacje na temat moich danych osobowych oraz ich przetwarzanie zostało ujęte w Polityce prywatności i wykorzystywaniu plików Cookies w serwisie strefaenergii.pl, którą akceptuję.