Fotowoltaika

na Dolnym Śląsku

Przeglądając raporty o stanie fotowoltaiki w Polsce można zauważyć, że odnawialne źródła energii cieszą się w naszym kraju stale rosnącą popularnością. Polacy coraz częściej decydują się na uniezależnienie od operatorów sieciowych, instalując minielektrownie słoneczne na dachach swoich domów i firm. Po zmianie przepisów ułatwiających wybudowanie tego typu instalacji i programach dofinansowaniach wprowadzonych przez rząd i Unię Europejską, dołączenie do ekologicznej rewolucji energetycznej stało się bardzo proste i opłacalne.

Mieszkańcy coraz chętniej inwestują w OZE

Raport o sytuacji OZE przygotowany przez Urząd Regulacji Energetyki jasno pokazuje, że rok 2019 był rekordowy pod względem przyrostu mocy w instalacjach fotowoltaicznych w naszym kraju. Liczba Prosumentów wzrosła niemal trzykrotnie. Fotowoltaika to sektor OZE, który cieszy się największą popularnością zarówno w Polsce, jak i na świecie. Miniony rok był rekordowy pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w systemach fotowoltaicznych. Czy Polska na dobre pokochała pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł? Zdecydowanie! Wystarczy prześledzić sytuację rozwoju OZE w samym województwie dolnośląskim. Jak dokładnie wygląda fotowoltaika na Dolnym Śląsku?

fotowoltaika na Dolnym Śląsku góry piękny widok strefa energii

Zalety fotowoltaiki

W dyskusjach na temat przyszłości rynku energetycznego opartego na konwencjonalnym sposobie pozyskiwania energii coraz więcej mówi się o kosztach, które z tego tytułu ponosimy. Przede wszystkim są to koszty środowiskowe i ogromne połacie terenu, który bezpowrotnie tracimy przez wydobywanie węgla. Terenu niezdatnego do ponownego wykorzystania. Tak samo jest w przypadku czystego powietrza. Z roku na rok wszyscy coraz bardziej odczuwamy skutki smogu, a prognozy dla naszego kraju nie napawają optymizmem. Nic więc dziwnego, że specjaliści na całym świecie poszukują rozwiązania problemu negatywnych skutków działalności człowieka. Teraz takie rozwiązanie jest dostępne dla każdego z nas! Całkowite przejście na OZE, w tym i fotowoltaikę, minimalizuje obecność smogu i gwarantuje nam lepszą i zdrowszą przyszłość.

Kolejną ważną kwestią jest również opłacalność paneli fotowoltaicznych. W przypadku tego typu instalacji ryzyko jest równe zeru – możemy mówić w zasadzie o stuprocentowej pewności inwestycji. Cały system działa na prostych zasadach, jest całkowicie bezawaryjny i nie wymaga konieczności dodatkowego inwestowania. Zasady są proste: inwestujesz – zarabiasz, już od pierwszego dnia uniezależniając się od niestabilnych cen rynku energetycznego. Jak to możliwe?

Fotowoltaika na Dolnym Śląsku instalacje fotowoltaiczne na domkach

Opłacalność paneli fotowoltaicznych

Typowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp dostarcza średnio około 5000 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Jeżeli weźmiemy pod uwagę aktualne stawki energetyczne i ich przewidywalne tempo wzrostu, możemy oszacować, że inwestycja zwraca się już nawet po 7 latach! Warto wspomnieć o tym, że żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi średnio 25-30 lat. Przez 20 lat cieszymy się więc czystym zyskiem z naszej mini elektrowni! Montaż paneli fotowoltaicznych jest inwestycją długofalową i kosztowną, dlatego jej instalację warto powierzyć zaufanym specjalistom.

Przed rozpoczęciem prac, warto poszukać nieco informacji i rozejrzeć się za rzetelną firmą, która sprawnie przeprowadzi nas przez cały proces. Na terenie Dolnego Śląska swoje montaże przeprowadza m.in. nasza firma – posiadamy swój oddział we Wrocławiu. Nasi specjaliści, opierając się na długoletnim doświadczeniu w pracy z klientem, sprawnie i profesjonalnie przeprowadzają przez cały proces planowania, wyceny i montażu instalacji fotowoltaicznej. Warto także wspomnieć, że firma jest oficjalnym partnerem rządowego projektu dofinansowań do fotowoltaiki „Mój Prąd”. Dodatkowo przekłada się to na wiedzę o procesie starania się o dotację naszej inwestycji.  

Fotowoltaika na Dolnym Śląsku instalacje na domkach jednorodzinnych

Fotowoltaika na Dolnym Śląsku, a dofinansowania

Dofinansowania do fotowoltaiki to bardzo ważny aspekt przy planowaniu inwestycji. W ostatnich latach powstało wiele programów dotacyjnych. Zarówno ze strony naszego rządu, jak i Unii Europejskiej, które dbając o przyszłe pokolenia, wspierają inwestorów. Władze województwa wzięły sobie do serca hasło “Poszerzamy perspektywę” i równie chętnie wspierają lokalne inicjatywy proekologiczne. Centrum Technologii Energetycznych w ramach Regionalnego Programu Energetyki Prosumenckiej wspiera inwestowanie w mikroelektrownie fotowoltaiczne w budynkach jednorodzinnych na terenie województwa dolnośląskiego. Jaki jest tego efekt? Liczba paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachach budynków stale rośnie.

Nic dziwnego, że mając do dyspozycji taką pomoc finansową, Polacy coraz chętniej decydują się na inwestowanie w OZE. Liczby mówią same za siebie – jesteśmy społeczeństwem coraz bardziej świadomym i otwartym na zmiany. Przestawienie się na odnawialne źródła energii i rosnąca popularność fotowoltaiki są tego najlepszym przykładem.

Jesteś z Dolnego Śląska? Interesuje Cię tańszy prąd? Skontaktuj się z naszym ekspertem z Twojego regionu poprzez formularz znajdujący się poniżej!

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Podziel się artykułem

Zapraszamy
do kontaktu

Pozostaw dane kontaktowe w formularzu lub skontaktuj się z nami pod numerem:
+48 535 989 535

Dziękujemy za wysłanie formularza!
*Pola obowiązkowe

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu.
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.