Branża rolnicza nie jest łatwym kawałkiem chleba. Gospodarstwo rolne wymaga poświęcenia dużej ilości pracy i… energii – dosłownie i w przenośni. Praca na roli oznacza całodzienny wysiłek fizyczny. Tego typu gospodarstwo pobiera również ogromne ilości prądu, co przekłada się na niemałe wydatki finansowe i stałe obciążenie budżetu. Z pomocą przychodzi więc fotowoltaika i ulga dla rolnika!
Energia w rolnictwie stanowi ogromny koszt w budżecie i może znacznie obciążyć portfel. Składa się na to między innymi ilość prądu pobierana przez maszyny, ocieplenie domu, jak i budynków, w których znajdują się zwierzęta. Rachunki za energię elektryczną można jednak w łatwy sposób obniżyć nawet o 90%. Jak? Dzięki panelom fotowoltaicznym, które energię pobierają z promieniowania słonecznego.
Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym
Fotowoltaika to odnawialne źródło energii, z którego korzysta coraz więcej Polaków. Na założenie instalacji fotowoltaicznej decydują się zarówno klienci indywidualni, jak i firmowi oraz coraz więcej rolników. Gospodarstwo rolne jest doskonałym miejscem na montaż paneli fotowoltaicznych. Zależnie od preferencji oraz ukształtowania terenu – moduły zakładane są na dachu gospodarstwa lub domu, albo na gruncie. Obie metody cieszą się dużym zainteresowaniem.
Instalacja na dachu to oczywiście zaoszczędzone miejsce, jednak według badań fotowoltaika na gruncie to równie dobre rozwiązanie. Miejscowe zacienienie plantacji pozytywnie wpływa na glebę i jej wilgotność. Co więcej, nie wyklucza to także hodowli i wypasu zwierząt – fotowoltaika nie ma na to żadnego negatywnego wpływu. Jedynym przeciwwskazaniem na montaż paneli na ziemi jest posiadanie gruntu rolnego o klasie wyższej niż IV. W takim przypadku najlepiej zdecydować się na dach.
Ulga w podatku rolniczym
Obecnie, dzięki specjalnym programom rządowym, decydując się na fotowoltaikę we własnym gospodarstwie rolnym, można skorzystać z różnego typu dofinansowań, które pozwolą na obniżenie poniesionych kosztów. Jednym z nich jest 25% ulgi w podatku rolniczym, która przyznawana jest rolnikom po zakończeniu inwestycji. To dofinansowanie polega na odliczeniu ¼ kwoty fotowoltaiki od podatku rolnego. Przekłada się to więc na 25% ulgi od nakładów inwestycyjnych, które udokumentowane są rachunkami.
Co ważne, kwota ulgi, która nie zostanie wykorzystana przez podatnika, może być rozliczona w ciągu 15 lat od zakończenia inwestycji i przechodzi na jego następców. Należy pamiętać, że ulga obowiązuje tylko na terenie gminy, w której była realizowana instalacja fotowoltaiczna i nie można z niej skorzystać, jeżeli była wcześniej dofinansowana.
Fotowoltaika dla rolnika – montaż i opinie
W Strefie Energii pomożemy Ci przejść przez wszystkie formalności związane z dofinansowaniem. Przed podjęciem decyzji zaproponujemy bezpłatny audyt oraz wycenę fotowoltaiki na Twoim dachu. Pokażemy Ci także wizualizację paneli, dzięki specjalnej, autorskiej aplikacji. Zapewniamy profesjonalne doradztwo, a także montaż, dzięki którym możesz być pewny, że instalacja zostanie fachowo założona. A co później? Po wykonaniu instalacji możesz liczyć na opiekę poinstalacyjną i zgłaszać się do nas z każdym problem. Zainteresowany? Skorzystaj z formularza na dole strony i umów się na bezpłatną wycenę.
A jeżeli chcesz poznać opinię z pierwszej ręki – obejrzyj nasz film na YouTubie. Posłuchaj, co o swojej instalacji mówi Pan Tadeusz – rolnik z Warmątkowic, który zdecydował się na montaż elektrowni słonecznej o mocy 10 kW, na dachu swojego gospodarstwa rolnego!