Domowa elektrownia słoneczna –

co warto wiedzieć?

Fotowoltaika jest aktualnie jednym z najdynamiczniej rozwijających się sposobów pozyskiwania energii w Polsce. Nie powinno to nikogo dziwić – domowa elektrownia słoneczna pozwala w dużym stopniu uniezależnić się od dostaw prądu z zewnętrznych źródeł, a co za tym idzie – zaoszczędzić na rachunkach.

Coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na fotowoltaikę. Zanim jednak podejmiemy decyzję o instalacji paneli fotowoltaicznych, warto zorientować się w tym temacie i rozważyć kilka kluczowych decyzji. Pozwoli nam to uniknąć wielu kosztownych błędów i sprawić, że system, który wybraliśmy, będzie jak najbardziej dopasowany do naszych potrzeb.

Jak działają panele fotowoltaiczne? 

Odnawialne źródła energii i ich działanie są tematem, który powoli kiełkuje w świadomości Polaków. Nic dziwnego, że po podjęciu decyzji o instalacji tego systemu często nie bardzo wiemy, od czego zacząć. Zazwyczaj sprawdzamy opisy producentów oraz czytamy opinie o poszczególnych panelach na forach internetowych.

Od czego zacząć? Najlepiej od zrozumienia, jak to wszystko działa. Każdy panel fotowoltaiczny składa się z kilkudziesięciu pojedynczych ogniw krzemowych. Wytwarzanie energii możliwe jest dzięki właściwościom krzemu, który pozwala na przepływ prądu w wyniku padania promieni słonecznych. Do uzyskania tego efektu w znacznie większej skali niezbędne jest połączenie wspomnianych ogniw w zintegrowane moduły, które docelowo tworzą cały panel. Jest on odpowiednio chroniony przez użycie powłoki antyrefleksyjnej i szkła hartowanego oraz oprawiony w aluminiową ramę z wyprowadzonymi przewodami.

Dzięki takiej budowie panele fotowoltaiczne są bardziej wydajne oraz odporne na korozję i działanie warunków atmosferycznych. Warto zaznaczyć, że większość dostępnych na rynku paneli może pracować zarówno w bezpośrednim świetle słonecznym, jak i w świetle rozproszonym.

Z czego składa się system fotowoltaiczny? 

Nasza domowa elektrownia słoneczna, czyli system fotowoltaiczny to nie tylko panele, w jego skład wchodzi kilka dodatkowych komponentów. Należą do niego między innymi: moduł, inwerter fotowoltaiczny, kontroler napięcia, wyświetlacze danych, licznik dwukierunkowy oraz system montażowy. Wybór, rodzaj i liczba wspomnianych części składowych różni się w zależności od wybranego trybu pracy modułów oraz ich zasilania. Z uwagi na skomplikowanie całej konstrukcji sprawę montażu warto zlecić specjalistycznym firmom, które dobiorą nam optymalne dla nas zastosowania.

Przestrzeń przede wszystkim

Podstawowym kryterium w doborze systemu montażu i zarazem najważniejszą dla nas decyzją jest bez wątpienia umiejscowienie paneli. Wybierając miejsce instalacji należy zdawać sobie sprawę z jej wielkości. Jeden panel zajmuje na dachu ok. 1,6 m², więc cały system zajmuje powierzchnię kilka razy większą. Średnia przestrzeń montażowa pod 1 kWp instalacji, z uwzględnieniem powierzchni instalacyjnych między panelami, to ok 5,5-6 m². Sam kształt dachu przekłada się przede wszystkim na koszta związane z instalacją – im bardziej skomplikowany dach, tym droższy jest montaż.

Kierunek również ma w tym przypadku duże znaczenie, przekładające się bezpośrednio na ilość zwracanej energii. Najbardziej pożądanym kierunkiem jest południe, chociaż oczywiście możliwe jest również inne usytuowanie. Należy jednak pamiętać, że w przy innym usytuowaniu roczne zyski energii mogą być mniejsze, tak samo, jak w przypadku częściowego zacienienia paneli. 

Poza samym miejscem ważny jest również kąt nachylenia powierzchni, na której planujemy montaż. Najwięcej promieni słonecznych (80%) w skali roku dociera do nas w okresie między kwietniem a wrześniem. gdy słońce znajduje się nad horyzontem. Przyjmuje się więc, że dla naszej szerokości geograficznej optymalny jest kąt 30-35°. Przy małej różnicy w nachyleniu strata wydajności pozyskiwanej energii jest niewielka, lecz przy większym odchyleniu od zalecanej normy, strata ta stopniowo się zwiększa.

Panele fotowoltaiczne – cena a opłacalność

Coraz więcej mówi się o opłacalności odnawialnych źródeł energii, w tym również fotowoltaiki. Bez wątpienia jest to długofalowa inwestycja. Posiadanie własnej elektrowni słonecznej skutkuje obniżeniem kwoty rachunków za prąd.

A jakie są ceny paneli fotowoltaicznych? Jest to kwota uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim na koszt systemu fotowoltaicznego wpływa moc instalacji, dobór komponentów i stopień skomplikowania powierzchni do montażu oraz oczywiście cena firmy, którą wybieramy. Przyjmuje się, że czteroosobowej rodzinie wystarczy instalacja o mocy 5 kWp, czyli ok. 10-12 paneli. W kosztach trzeba uwzględnić również dodatkowe komponenty, takie jak falownik (ok. 20% kosztów instalacji), przewody i konstrukcję, a także cenę montażu (ok. 15% kosztów). Ostateczny koszt całej instalacji to wydatek kilkunastu tysięcy złotych. Dla przeciętnego użytkownika nie jest to mała kwota, jednak należy mieć na względzie fakt, że jest to inwestycja, która zwraca się po kilku latach i pozwala zaoszczędzić spore kwoty w przyszłości.

Domowa elektrownia słoneczna, a dofinansowanie

Istnieje również wiele programów dofinansowywania instalacji fotowoltaicznej – zarówno ze strony rządu jak i Unii Europejskiej. Można skorzystać także z bogatej oferty kredytowej na fotowoltaikę. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie. To opłacalna, ekologiczna i przyszłościowa forma pozyskiwania energii!

A po więcej informacji na temat działania elektrowni słonecznej zapraszamy do obejrzenia naszego filmu na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=XMY2pIZVEDw&t=1s

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Podziel się artykułem

Zapraszamy
do kontaktu

Pozostaw dane kontaktowe w formularzu lub skontaktuj się z nami pod numerem:
+48 535 989 535

Dziękujemy za wysłanie formularza!
*Pola obowiązkowe

Dziękujemy za pozostawienie kontaktu.
Nasz doradca wkrótce się z Tobą skontaktuje.