6 miesięcy temu

Domowa elektrownia słoneczna – co musisz wiedzieć przed instalacją paneli?

Czas czytania: 3 minuty

Fotowoltaika jest aktualnie jednym z najdynamiczniej rozwijających się sposobów pozyskiwania energii w Polsce. Nie powinno to nikogo dziwić – posiadanie własnej minielektrowni pozwala w dużym stopniu uniezależnić się od dostaw prądu z zewnętrznych źródeł, a co za tym idzie – zaoszczędzić na rachunkach. Coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na takie rozwiązanie. Zanim jednak podejmiemy decyzję o instalacji paneli fotowoltaicznych, warto zorientować się w tym temacie i rozważyć kilka kluczowych decyzji. Pozwoli nam to uniknąć wielu kosztownych błędów i sprawić, że system, który wybraliśmy, będzie jak najbardziej dopasowany do naszych potrzeb.

Jak działają panele fotowoltaiczne

Odnawialne źródła energii i ich działanie są tematem, który powoli kiełkuje w świadomości Polaków. Nic dziwnego, że po podjęciu decyzji o instalacji tego systemu często nie bardzo wiemy, od czego zacząć. Zazwyczaj sprawdzamy opisy producentów oraz czytamy opinie o poszczególnych panelach na forach internetowych. Od czego zacząć? Najlepiej od zrozumienia, jak to wszystko działa. Każdy panel fotowoltaiczny składa się z kilkudziesięciu pojedynczych ogniw krzemowych. Wytwarzanie energii możliwe jest dzięki właściwościom krzemu, który pozwala na przepływ prądu w wyniku padania promieni słonecznych. Do uzyskania tego efektu w znacznie większej skali niezbędne jest połączenie wspomnianych ogniw w zintegrowane moduły, które docelowo tworzą cały panel. Jest on odpowiednio chroniony przez użycie powłoki antyrefleksyjnej i szkła hartowanego oraz oprawiony w aluminiową ramę z wyprowadzonymi przewodami. Dzięki takiej budowie panele fotowoltaiczne są bardziej wydajne oraz odporne na korozję i działanie warunków atmosferycznych. Warto zaznaczyć, że większość dostępnych na rynku paneli może pracować zarówno w bezpośrednim świetle słonecznym, jak i w świetle rozproszonym.

Z czego składa się system fotowoltaiczny? 

.System fotowoltaiczny to nie tylko panele, w jego skład wchodzi kilka dodatkowych komponentów. Należą do niego między innymi: moduł, inwerter fotowoltaiczny, kontroler napięcia, wyświetlacze danych, licznik dwukierunkowy oraz system montażowy. Wybór, rodzaj i liczba wspomnianych części składowych różni się w zależności od wybranego trybu pracy modułów oraz ich zasilania. Z uwagi na skomplikowanie całej konstrukcji sprawę montażu warto zlecić specjalistycznym firmom, które dobiorą nam najbardziej optymalne dla nas zastosowania.

Przestrzeń przede wszystkim 

Podstawowym kryterium w doborze systemu montażu i zarazem najważniejszą dla nas decyzją jest bez wątpienia umiejscowienie paneli. Wybierając miejsce instalacji należy zdawać sobie sprawę z jej wielkości. Jeden panel zajmuje na dachu ok. 1,6 m², więc cały system zajmuje powierzchnię kilka razy większą. Średnia przestrzeń montażowa pod 1 kWp instalacji, z uwzględnieniem powierzchni instalacyjnych między panelami, to ok 5,5-6 m². Sam kształt dachu przekłada się przede wszystkim na koszta związane z instalacją – im bardziej skomplikowany dach, tym droższy jest montaż. Kierunek również ma w tym przypadku duże znaczenie, przekładające się bezpośrednio na ilość zwracanej energii. Najbardziej pożądanym kierunkiem jest południe, chociaż oczywiście możliwe jest również inne usytuowanie. Należy jednak pamiętać że w przy innym usytuowaniu roczne zyski energii mogą być mniejsze, tak samo, jak w przypadku częściowego zacienienia paneli. 

Poza samym miejscem, ważny jest również kąt nachylenia powierzchni, na której planujemy montaż. Najwięcej promieni słonecznych (80%) w skali roku dociera do nas w okresie między kwietniem a wrześniem. gdy słońce znajduje się nad horyzontem. Przyjmuje się więc, że dla naszej szerokości geograficznej najbardziej optymalny jest kąt 30-35°. Przy małej różnicy w nachyleniu strata wydajności pozyskiwanej energii jest niewielka, lecz przy większym odchyleniu od zalecanej normy, strata ta stopniowo się zwiększa.

Panele fotowoltaiczne – cena a opłacalność

Coraz więcej mówi się o opłacalności odnawialnych źródeł energii, w tym również fotowoltaiki. Bez wątpienia jest to długofalowa inwestycja. Posiadanie własnej elektrowni słonecznej skutkuje obniżeniem kwoty rachunków za prąd. A jakie są ceny paneli fotowoltaicznych? Jest to kwota uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim na koszt systemu fotowoltaicznego wpływa moc instalacji, dobór komponentów i stopień skomplikowania powierzchni do montażu oraz oczywiście cena firmy, którą wybieramy. Przyjmuje się, że czteroosobowej rodzinie wystarczy instalacja o mocy 5 kWp, czyli ok. 10-12 paneli. W kosztach trzeba uwzględnić również dodatkowe komponenty, takie jak falownik (ok. 20% kosztów instalacji), przewody i konstrukcję, a także cenę montażu (ok. 15% kosztów). Ostateczny koszt całej instalacji to wydatek kilkunastu tysięcy złotych. Dla przeciętnego użytkownika nie jest to mała kwota, jednak należy mieć na względzie fakt, że jest to inwestycja, która zwraca się po kilku latach i pozwala zaoszczędzić spore kwoty w przyszłości. Istnieje również wiele programów dofinansowywania instalacji fotowoltaicznej, zarówno ze strony rządu jak i Unii Europejskiej, a także bogata oferta kredytów na fotowoltaikę. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie z myślą o opłacalnej, ekologicznej i przyszłościowej formie pozyskiwania energii. 

Oceń artykuł

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że artykuł Ci się nie spodobał.

Pomóż nam poprawić treść artykułu!

Podziel się

Formularz kontaktowy

ZAMÓW DARMOWĄ KONSULTACJĘ!

WYPEŁNIJ PONIŻSZY FORMULARZ

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z przesłaniem zapytania ofertowego. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Informacje na temat moich danych osobowych oraz ich przetwarzanie zostało ujęte w Polityce prywatności i wykorzystywaniu plików Cookies w serwisie strefaenergii.pl, którą akceptuję.